متاسفانه به دلیل اینکه بسیاری از مردم زود به داد خرابی دندان های خودشان نمی رسند، با مشکل از دست دادن دندان های خودشان مواجه هستند. از دست دادن دندان به معنی خرابی دندان های مجاور بوده و مضرات زیادی را به همراه دارد. به همین خاطر، توصیه اکید دندانپزشکان استفاده از ایمپلنت های دندانی برای جایگزین کردن با دندان های از دست رفته می باشد. روکش ایمپلنت به عنوان یکی از ظاهری ترین بخش های ایمپلنت محسوب می شود که زیبایی خاصی به دندان ها و خط لبخند می دهد.

افرادی که اقدام به ایمپلنت کردن کرده اند، می دانند که باید پس از مدت مشخصی اقدام به استفاده از روکش ایمپلنت نمایند. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در رابطه با انواع روکش ایمپلنت صحبت کنیم. پس اگر شما هم به دنبال ایمپلنت و روکش روی آن هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اینکه آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟ می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

درد ایمپلنت دندان

انواع روکش ایمپلنت

 

روکش ایمپلنت چیست؟ آشنایی با بخش های مختلف ایمپلنت

ایمپلنت یک اصطلاح علمی و پزشکی است که به پروتزهایی که به جای ارگان های مختلف بدن قرار می گیرند، گفته می شود

ایمپلنت کردن دندان به سادگی امکان پذیر است. به شرطی که افراد اطلاعات کافی در رابطه با ایمپلنت های دندانی داشته باشند و بر اساس این اطلاعات، اقدام به ایمپلنت کردن کنند. به طور کلی، دو بخش اصلی برای هر ایمپلنت وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  • ریشه

ریشه اصلی ترین و مهم ترین بخش ایمپلنت است. ریشه که با نام پیچ ایمپلنت هم شناخته می شود به طور کامل در لثه قرار می گیرد. این بخش از ایمپلنت در ابتدا جایگذاری می شود و پس از آن می توان اقدام به نصب روکش بر روی ایمپلنت کرد.

  • روکش

روکش ایمپلنت یکی از بخش های بیرونی ایمپلنت محسوب می شود که معمولا پس از گذشت چند ماه از جایگذاری ریشه، در دندان جایگذاری می شود. روکش هایی که برای ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرند، انواع متنوعی دارند.

روکش چه زمانی جایگذاری می شود؟

یکی از سوالاتی که برای افراد در هنگام ایمپلنت کردن پیش می آید این است که روکش ایمپلنت باید چه زمانی جایگذاری شود؟ به طور کلی، روکش های ایمپلنت می توانند پس از جوش خوردن پیچ ایمپلنت با استخوان فک نصب شوند.

معمولا یک مدت زمان 3 ماهه نیاز است که پیچ ایمپلنت به طور کامل به استخوان فک جوش بخورد. پس از گذشت این مدت زمان، می توان اقدام به نصب روکش های مختلف بر روی ایمپلنت نمود.

روکش ایمپلنت

 

آشنایی با انواع روکش ایمپلنت

ایمپلنت هایی که در بازار کشور ایران وجود دارند، هر کدام ساخت یک برند و کشوری می باشند و دارای انواع ایمپلنت دندان مختلفی است. ایمپلنت های کره ای و سوئیسی از جمله معروف ترین و رایج ترین ایمپلنت های دندانی محسوب می شوند. ایمپلنت های آمریکایی و آلمانی هم جزء ایمپلنت های موجود در کشور ایران می باشند، ولی قیمت آن ها بالا است.

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

به طور کلی، برند و متریال روی روکش ایمپلنت می تواند متفاوت باشد. به همین خاطر، لازم است که افراد قبل از نصب روکش بر روی پیچ ایمپلنت، در رابطه با انواع روکش ایمپلنت اطلاعات کافی کسب کنند و سپس اقدام به نصب این روکش ها نمایند. در ادامه به انواع روکش ایمپلنت دندانی اشاره می کنیم.

  • روکش های آلیاژهای پایه فلزی

روکش های آلیاژهای فلزی یکی از انواع روکش های ایمپلنت محسوب می شوند. این روکش ها از جنس خود پیچ ایمپلنت ساخته می شوند و استحکام بسیار بالایی نسبت به روکش های سرامیکی و چینی دارند. ولی به دلیل اینکه رنگ این روکش ها، مشابه با دندان نیست. بنابراین، زیبایی روکش ایمپلنت پایه فلزی کاهش پیدا می کند.

  • روکش های سرامیکی

یکی از رایج ترین انواع روکش هایی که برای ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرند، روکش های سرامیکی می باشند. روکش ایمپلنت سرامیکی به دلیل اینکه رنگی مشابه با رنگ دندان دارد و یک ظاهر زیبا برای دندان ها ایجاد می کند، بسیار مورد طرفدار قرار گرفته است.

امروزه، در بسیاری از کلینیک ها و مراکز درمانی دندانپزشکی از روکش های سرامیکی استفاده می شود.

  • روکش های چینی

روکش های چینی یکی از انواع روکش های ایمپلنت موجود در بازار می باشند. این روکش ها معمولا در داخل خودشان دارای آلیاژ فلزی می باشند. ولی ظاهر آن ها سفید و زیبا است. روکش های چینی نسبت به روکش های سرامیکی مقاومت بیشتری دارند. از طرف دیگر زیبایی این روکش ها حفظ شده است. به طوری که با جایگذاری روکش های چینی خط لبخند افراد زیباتر می شود.

  • روکش های آلیاژ طلا

بسیاری از افراد به ویژه افرادی که خاص پسند هستند، ترجیح می دهند که روکش های آلیاژ طلا را برای روکش ایمپلنت انتخاب کنند. این نوع روکش ها درخشان تر و زیباتر هستند. ولی به هر حال قیمت آن ها بالاتر است. استحکام روکش ایمپلنت دارای آلیاژ طلا بسیار بالا است و همین موضوع باعث می شود که این روکش ها به راحتی نشکنند و یا ترک نخورند.

انواع روکش ایمپلنت فلزی

 

کدام نوع روکش های ایمپلنت برای من مناسب هستند؟

حال که با انواع روکش ایمپلنت موجود در بازار ایران آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که کدام نوع روکش ایمپلنت برای من مناسب تر است؟ به طور کلی، روکش های ایمپلنت باید دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی باشند تا مورد قبول واقع شوند.

یکی از خصوصیات مهم ایمپلنت ها، بحث زیبایی آن ها و همخوانی آن ها با دیگر دندان ها است. روکش های فلزی جایگزین خوبی برای دندان های جلو نمی باشند. زیرا رنگ این روکش های ایمپلنت بسیار متفاوت از رنگ دندان های دیگر می باشد.

به همین خاطر، در بیشتر مراکز درمانی، از روکش های سرامیکی و چینی با پایه فلزی استفاده می شود. روکش های سرامیکی استحکام خوبی دارند. ولی روکش های چینی با پایه فلزی هم استحکام بیشتری دارند و هم از لحاظ زیبایی با روکش ایمپلنت سرامیکی رقابت می کنند. بنابراین، امروزه روکش های سرامیکی و روکش های چینی بیشتر برای ایمپلنت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با انواع روکش ایمپلنت و خصوصیات هر یک از آن ها صحبت کنیم. با توجه به قیمت مناسب روکش های سرامیکی و چینی و زیبایی منحصر به فرد این روکش ها، امروزه بیشتر روکش های ایمپلنت موجود در بازار از این نوع می باشند.

البته در صورت نیاز افراد، می توان از روکش ایمپلنت فلزی نیز استفاده کرد. ولی به هر حال این روکش ها زیاد مناسب دندان های جلو نمی باشند. چون زیبایی زیادی ایجاد نمی کنند. ولی در صورت نیاز می توان برای دندان های عقبی از روکش های فلزی استفاده نمود.