استانبول شهری پر از فرهنگ و تاریخ است که به عنوان قلب و روح ترکیه شناخته می شود و همواره یکی از بزرگترین و توریستی ترین شهرهای جهان بوده است. به همین دلیل است که دیدنی های این شهر بسیار زیاد است و ارائه همه آنها در این متن تقریبا غیرممکن است. اما تا جایی که می توانیم محبوب ترین و معروف ترین آنها را نام ببریم

اگر می خواهید با معروف ترین و هیجان انگیزترین دیدنی های این شهر آشنا شوید و در سفر تفریحی خود هیچ کدام را از دست ندهید، بهتر است همه جا آن را بشناسید. پس با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی جامع جاذبه های گردشگری این شهر، تصاویری زیبا و باکیفیت با آدرس دقیق آن ها در اختیار شما قرار دهیم.

1- ایاصوفیه ، شاهکار جذاب امپراتوری عثمانی

وقتی صحبت از دیدنی های این شهر می شود، اولین جایی که به ذهن خیلی ها می رسد، ایاصوفیه است. موزه ایاصوفیه این شهر را بیشتر به مسجد ایاصوفیه می شناسند. این بنا ابتدا کلیسا بوده، سپس به مسجد تبدیل شده و امروزه به موزه تبدیل شده است. این روزها، ایاصوفیه یادداشتی از شگفتی ها و عظمت تاریخ این کشور است و به همین دلیل است که همچنان در صدر فهرست مکان های دیدنی این شهر قرار دارد.

موزه ایاصوفیه شاهکار بیزانس و امپراتوری عثمانی است و مهمترین نماد عرفانی به حساب می آید که اسلام و مسیحیت را به هم پیوند می دهد.

آدرس مسجد ایاصوفیه:

مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی این شهر در تور ترکیه است و در مرکز شهر (سلطان احمد) واقع شده است. برای رفتن به ایاصوفیه، تمام وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی است و در هر روز هفته می توان از آن بازدید کرد.

2- کاخ توپکاپی سفری به قلب تاریخ

اگر عاشق تاریخ و تمدن هستید، بازدید از کاخ توپکایا شما را بسیار خوشحال خواهد کرد. همانطور که گفتیم، نقاط توریستی زیادی در این شهر وجود دارد. کاخ توپکاپی یا کاخ یکی از محبوب ترین و مهم ترین جاذبه های این شهر است.

این کاخ توسط سلطان محمد دوم در سال 1478 ساخته شد و از قرن 15 تا 19 به عنوان یک مرکز سیاسی توسط امپراتوری عثمانی استفاده می شد. در واقع، کاخ توپکاپی در سال 1924 به دستور آتاتورک به عنوان موزه ای برای عموم باز شد. این کاخ دارای بخش‌های دیدنی بسیاری است که هر کدام در زمان خود کاربردهای متفاوتی داشته‌اند و تاریخ داستان‌های زیادی برای آن‌ها روایت می‌کند.

3- مسجد سلطان احمد یا مسجد کبود:

دیدن مسجدی باشکوه با کاشی های آبی و معماری هنرمندانه می تواند روح انسان را درخشان کند. مسجد سلطان احمد یکی از باشکوه ترین دیدنی های تور استانبول است که کاشی های آبی آن باعث شده این بنا به مسجد آبی معروف شود. گنبدهای این مسجد دارای یک آبشار و شش مناره با معماری بسیار شیک و هنرمندانه است.

مسجد آبی به دستور سلطان احمد در قرن هفدهم ساخته شد و به همین دلیل به مسجد سلطان احمد نیز معروف است. در واقع هدف سلطان احمد از ساخت این مسجد ساخت مسجدی بود که با مسجد معروف ایاصوفیه رقابت کند و تا حدودی به آن دست یافت. هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به این شهرمی آیند تا انعکاس رنگ آبی آسمانی را بر روی گنبدهای این بنای منحصربفرد ببینند و در حین بازدید از دیگر مکان های دیدنی انجا و ازعظمت آن لذت ببرند.

این شاهکار منحصر به فرد توسط معمار عثمانی به نام «محمد صدفکار» ساخته شده و در نزدیکی ایاصوفیه قرار دارد. شاید از همین مجاورت به راحتی بتوان هدف سلطان احمد را از ساختن مسجد کبود که رقابت با ایاصوفیه و به رخ کشیدن سازندگان آن بود، پی برد. اما اندکی پس از اتمام ساخت مسجد کبود، سلطان احمد دقیقاً یک سال پس از اتمام مسجد کبود در سن 27 سالگی درگذشت و جسد او به همراه همسر و سه فرزندش در بیرون مسجد به خاک سپرده شد.

اما شش مناره این مسجد نیز تاریخ جالبی دارد. شاید باور نکنید، اما به دلیل یک خطای معماری رخ داد و به هیچ وجه از قبل طراحی نشده بود. داستان از این قرار است که سلطان احمد از معمار خود خواسته مناره های طلایی برای مسجد بسازد که در ترکی آلتین تلفظ می شود. اما معمار این عبارت را «التی» به معنای عدد شش و مسجدی با شش مناره ساخته است.

همین اشتباه ساده شاهکاری متفاوت و جالب را در دنیا خلق کرد. اما داستان به همین جا ختم نمی شود. زیرا تا آن زمان غیر از مسجدالحرام که شش مناره داشت، بقیه مساجد یک یا دو و در نهایت چهار مناره داشتند. به همین دلیل ساخت مسجد کبود با شش مناره سر و صدایی به پا کرد که سلطان احمد را مجبور کرد معمار خود را برای ساختن هفتمین مناره مسجدالحرام به مکه بفرستد تا مشکل حل شود.

آدرس مسجد ابی یا مسجد سلطان احمد:

مسجد سلطان احمد در منطقه فاتح واقع شده است و آدرس دقیق آن منطقه فاتح، منطقه سلطان احمد، خیابان میدانی، پلاک 70، مسجد سلطان احمد است. تور آنتالیا سفر باتو را از دست ندهید.

 

بازدید از این مسجد برخلاف بسیاری از مکان های شهر کاملا رایگان است. همچنین از اذان صبح تا اذان مغرب به روی عموم باز است و همواره پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است.