ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اگر روسیه بخواهد، مجارستان هزینه محموله‌های گاز از این کشور را با روبل پرداخت خواهد کرد. 

گاز

موقعیت ویژه برای تحصیل علاقمندان به رشته داروسازی در کالج و دانشگاههای مجارستان

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۳ مارس (۳ فروردین) اعلام کرد که کشورهای تحریم کننده روسیه باید بهای گاز را به روبل بپردازند و به دولت، بانک مرکزی و شرکت گازپروم این کشور یک هفته مهلت داد تا قراردادهای فروش گاز را به روبل تبدیل کنند. 

اما کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که شرکت‌ها اروپایی باید از عملی شدن تقاضای روسیه در زمینه پرداخت هزینه‌های گاز صادراتی به روبل خودداری کنند.

پیتر سیجارتو وزیر امور خارجه مجارستان پیشتر گفته بود که مقامات اتحادیه اروپا هیچ نقشی در قرارداد گازی این کشور با روسیه ندارند و این قرارداد به صورت دوجانبه بین شرکت‌های‌ "ام وی‌ام" مجارستان و "گازپروم" روسیه امضا شده است. 

مجارستان یکی از معدود کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده که با تحریم‌های بخش انرژی مسکو در واکنش به حمله روسیه به اوکراین مخالفت کرده است. 

امیرنوری بی حواس در مجارستان+عکس

اوربان که دولتش بیش از یک دهه است روابط تجاری نزدیکی با مسکو دارد، در انتخابات روز یکشنبه برای چهارمین دوره متوالی به قدرت رسید. 

مجارستان به شدت به انرژی روسیه وابسته است و این کشور یک قرارداد طولانی مدت خرید گاز با روسیه امضا کرده است. بر اساس این قرارداد شرکت گازپروم روسیه سالانه ۴.۵ میلیارد متر مکعب گاز به مجارستان صادر می‌کند. 

دستور پوتین واکنش گروه هفت را به دنبال داشت و آن‌ها اعلام کردند که بهای گاز خریداری شده از روسیه را به روبل پرداخت نمی‌کنند. اگرچه آلمان یکی از بزرگترین مشتریان گاز روسیه خواستار شفاف‌سازی نحوه انجام نقل و انتقالات مالی به روبل شده است. 

رئیس جمهور روسیه همچنین دستوری را امضا کرده است که براساس آن، کشورهای غیردوست باید حسابی را در بانک‌های روسیه افتتاح کنند.

نظر جالب سروش صحت درباره دزد مجارستانی