از اجاره خودرو می‌توان به عنوان یک صنعت نو پا در ایران یاد کرد. تا چند سال پیش فقط شامل موارد محدودی می‌شد ولی امروزه رنت خودرو محدودیت خاصی ندارد و با رعایت قوانین مربوطه و آگاهی از مشکلات و نکات لازم قبل از اجاره خودرو می‌توانید هر خودرویی که مورد نظر شما است را اجاره کنید. اجاره خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال در تعطیلات افراد قصد دارند تا به سفر بروند، اما خودروی مناسب برای سفر را ندارند. راه حل این مشکل اجاره خودرو است، یا شخصی که رویای سوار شدن یک ماشین لوکس را دارد، اما هزینه کافی برای خریداری ماشین مورد نظر خود را ندارد

اجاره خودرو مزایای زیادی دارد. هم می‌تواند برای شخصی که خودرو اجاره می‌کند مفید باشد و هم برای شرکتی که خودرو را اجاره می‌دهد. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد وآن عدم رعایت قوانین مربوط به اجاره خودرو باعث بروز مشکلات می شود . اگر شما هم چنین قصدی دارید، این مقاله مخصوص شما است. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد نکاتی می‌پردازیم که برای اجاره خودرو در تهران باید آن‌ها را رعایت کنید. علاوه بر این با مشکلات و نکات مهم اجاره خودرو و راه شناخت شرکت معتبر اجاره خودرو نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

اجاره خودرو از نظر حقوقی:

از نظر حقوقی اجاره خودرو به این معنا است که مالکیت یک یا چند خودرو به صورت موقت به یک شخص داده شود. این شخص در ازای دریافت موقت مالکیت خودرو باید یک مبلغی را پرداخت کند. تعریف آن در بین مردم با تعریف حقوقی آن تفاوت زیادی ندارد. تعریف عامیانه هم به معنای دریافت مالکیت خودرو مورد نظر به صورت موقت است که در سال‌های اخیر از محبوبیت زیادی برخوردار بوده .

اگر می‌خواهید اجاره خودرو به یک تجربه خوب برای شما تبدیل شود، قبل از اقدام بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد مشکلات و نکات مهم اجاره خودرو در تهران کسب کنید. نوع نیاز خود را بشناسید و با آگاهی ، خودرو مناسب خود را انتخاب کنید.

قبل از اجاره خودرو آن را بیمه کنید

یکی از نکاتی که هنگام اجاره خودرو باید به آن توجه کنید بیمه خودروها است . از نگرانی‌های اصلی که خیلی از شما ها دارید، این است که در مدت اجاره خودرو مشکلی برای خودرو پیش نیاید. در این خصوص بهتر است بدانید که امروزه شرکت‌های اجاره‌دهنده خودرو به مشتریان خود توجه ویژه‌ای دارند و برای حل این مشکل از بیمه استفاده می‌کنند در نتیجه جای نگرانی نیست. شرکت هایی مثل کافه رنت بیمه خود را در 3 سطح مسئولیت ارائه می دهد که عالی ترین سطح آن تمام هزینه ها  خسارات خودرو را شامل می شود و نیاز به پرداخت هزینه نمی باشد .در این خصوص لازم به توضیح است که دارا بودن بیمه به معنای عدم مسئولیت شما در قبال خودرو اجاره شده نیست. شرکت‌های اجاره‌دهنده خودرو معمولاً متناسب با مبلغ خودرو و هزینه‌ای که بابت اجاره دریافت می‌کنند مبلغی را برای بیمه خودرو در نظر می‌گیرند. یک قرارداد بین شما و شرکت امضا می‌شود که این به معنای تعهد و مسئولیت شخص در قبال خودرو مورد نظر است.

راجع به محدودیت کیلومتر خودرو اجاره ای مطلع شوید

نکته مهمی که در خصوص اجاره خودرو باید بدانید این است که  بیشتر شرکت‌ها برای خودرو‌های خود محدودیت جغرافیایی و کیلومتری در نظر می‌گیرند. بنابراین اگر قصد سفر با خودرو اجاره‌ای را دارید، حتماً شرکت اجاره‌دهنده خودرو را مطلع سازید تا دچار مشکل نشوید . اگر خودرو اجاره شده دارای محدودیت کیلومتر باشد به این معناست که اگر مسافتی بیشتر از مسافت مشخص شده را طی کنید، باید مبلغی را اضافه از مبلغ مشخص شده پرداخت کنید‌.

برخی شرکت ها ماند کافه رنت برای خودروهایشان را هم با محدودیت کیلومتر و هم به صورت فیری کیلومتر اجاره می دهند و تنها درصد کمی به مبلغ قرارداد شما اضافه می شود.

راجع به محدودیت کیلومتر خودرو اجاره ای مطلع شوید

با راننده یا بدون راننده:

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام اجاره خودرو باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا قصد اجاره خودرو با راننده را دارید یا اینکه خودرو را تنها و بدون راننده اجاره می‌کند. در خصوص با راننده بودن یا اجاره بدون راننده خودرو لازم به توضیح است که اگر خودرو را با راننده اجاره کنید، مسئولیت کمتری بر عهده اجاره‌کننده خودرو خواهد بود. به طور کلی راننده می‌تواند مواظب خودرو باشد و در نتیجه آن با حضور راننده، اجاره استرس کمتری در خصوص آسیب وارد شدن به خودرو خواهد داشت.

با این وجود اجاره خودرو بدون راننده هم مزایای خاص خود را دارد. با اجاره خودرو بدون راننده می‌توانید از رانندگی با ماشین دلخواهتان لذت ببرید. از طرفی دیگر مدیریت زمان و اینکه به چه مکان‌هایی بروید نیز در دست خودتان است و دیگر نیاز نیست نگران این موضوع باشید که یک شخص دیگر منتظر شما است و با خیال راحت می‌توانید به برنامه‌های خود برسید. باید به این نکته دقت داشته باشید که در این صورت مسئولیت نگهداری از خودرو بر عهده خودتان است و باید برای سالم ماندن آن و عدم وارد شدن آسیب فیزیکی به بدنه خودرو دقت بیشتری داشته باشید.

نکات مهم قبل از اجاره خودرو:

در خصوص اجاره خودرو در تهران بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که یک قرارداد بین شما و شرکت اجاره دهنده بسته می‌شود. قرار داد اجاره خودرو شامل بند‌های مختلفی است. در ابتدا آن را به دقت مطالعه کرده و سپس در صورت اطمینان از رعایت بند‌های قرارداد آن را امضا کنید. در ادامه به توضیح چند مورد از مواردی می‌پردازیم که قبل از اجاره خودرو باید آن را رعایت کنید.

از جمله مهمترین نکات این است که قبل از اجاره خودرو در خصوص شرکتی که قصد اجاره خودرو از آن را دارید تحقیق کنید. اجاره خودرو از شرکت معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر از شرکت‌های نامعتبر خودرو اجاره کنید ممکن است مشکلات زیادی برای شما ایجاد شود. به عنوان مثال ممکن است شرکت هزینه اجاره خودرو را از شما بگیرد اما خودرویی را تحویل شما ندهد. یا اینکه خودرو‌های آن شرکت از کیفیت لازم برخوردار نباشند و مشکل ساز شوند. بنابراین قبل از اجاره باید از کیفیت و اعتبار شرکت مورد نظر مطمئن شوید. در خصوص راه شناخت شرکت معتبر اجاره خودرو لازم به توضیح است که راه‌های زیادی وجود دارد.

برای جلوگیری از کلاهبرداری اجاره خودرو باید به اعتبار شرکت مورد نظر توجه داشته باشید. از جمله مواردی که می‌توان به عنوان راه شناخت شرکت معتبر اجاره خودرو از آن یاد کرد این است که از افرادی که از آن شرکت خودرو اجاره کرده‌اند، تحقیق کنید از دیگر روش‌ها، استعلام اعتبار و کیفیت شرکت مورد نظر از طریق راه‌های قانونی است. یکی دیگر از نکات قبل از اجاره خودرو این است که بعد از انتخاب و اطمینان از شرکت مورد نظر نوع خودرو خود را انتخاب کرده و سلامت فنی و مدارک ماشین را از کارشناس شرکت استعلام کنید و بعد هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

در خصوص اجاره خودرو لازم به توضیح است که هزینه بنزین خودرو بر عهده شخص اجاره‌کننده خودرو است، بنابراین علاوه بر هزینه مورد نیاز برای اجاره خودرو هزینه سوخت آن را هم در نظر بگیرید. هنگام اجاره خودرو بهتر است مدارک خودرو مورد نظر را چک کنید. از جمله مدارکی که چک کردن آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است می‌توان به بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث اشاره کرد. خودرو باید این موارد را داشته باشد در غیر این صورت اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد، اجاره‌کننده به مشکل مواجه می‌شود.

نکات مهم قبل از اجاره خودرو

در خصوص اجاره خودرو بهتر است به این نکته نیز دقت داشته باشید که در قرار داد مربوط به اجاره خودرو آمده است که اگر اجاره‌کننده خودرو را در ساعت تعیین شده تحویل ندهد، باید به ازای هر ساعت اضافه مبلغی را به شرکت اجاره‌دهنده پرداخت کند. از طرفی دیگر برخی افراد معمولاً خودرو را برای یک روز اجاره نیاز دارند اما بیشتر شرکت‌های اجاره‌دهنده خودرو حداقل زمان ۳ روزه را برای اجاره خودرو در نظر گرفته‌اند، پس قبل از اجاره خودرو در خصوص مدت زمان اجاره به توافق برسید. در طول اجاره خودرو مسئولیت آن بر عهده شخصی است که خودرو را اجاره کرده. پس اگر در این مدت زمان برای خودرو مشکلی پیش بیاید از جمله سرقت، تصادف و. . مسئولیت آن بر عهده شخص اجاره‌کننده خودرو است. در این قسمت بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که شخص اجاره‌کننده خودرو هنگام اجاره علاوه بر پرداخت مبلغ مورد نظر برای اجاره خودرو باید یک چک ضمانت نیز بدهد. معمولاً مبلغ این چک ضمانت به اندازه هزینه خودرو مورد نظر است.

اگر قصد اجاره خودرو را دارید بهتر است به هزینه آن هم دقت داشته باشید. بهترین راه این است که هنگام اجاره خودرو یک تصمیم عاقلانه بگیرید. در این خصوص لازم به توضیح است که در مورد هزینه مورد نیاز برای اجاره خودرو‌های خارجی سال ساخت آن‌ها بسیار مهم است. به این معنا که هر چه سال ساخت آن‌ها جدید‌تر باشد، به همان نسبت هزینه آن هم افزایش پیدا می‌کند. بهترین راه این است که قبل از انتخاب خودرو برای اجاره ابتدا نوع نیاز خود را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر قصد اجاره خودرو برای عروسی را دارید، بهتر است از بین خودرو‌های لوکس انتخاب کنید و ماشین مناسب سفر خودرویی است که از لحاظ فنی مناسب برای سفر در مسیر باشد. از طرفی دیگر شما باید به ظرفیت خودرو نیز توجه داشته باشید و خودرویی را انتخاب کنید که ظرفیت آن متناسب با نیاز شما باشد. از دیگر نکات مهم برای اجاره خودرو این است که هنگام تحویل خودرو با کمک یک شخصی که تخصص لازم در این زمینه را دارد خودرو را چک کرده تا از لحاظ فنی مشکلی نداشته باشد. زیرا هر گونه مشکل فنی خودرو می‌تواند برای شما دردسر ساز شود.

مدارک لازم برای اجاره خودرو:

در خصوص مدارک لازم جهت اجاره خودرو بهتر است به این نکته اشاره کنیم که قبل از اجاره خودرو مدارک آن را استعلام کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید . اما اگر قصد اجاره خودرو در تهران با راننده را دارید هیچ مدرک خاصی از شما گرفته نمی‌شود. در چنین مواردی معمولاً یک مبلغی تحت عنوان پیش پرداخت از شخص گرفته می‌شود و پیش پرداخت هم به طور معمول شامل ده درصد از مبلغ کل است. شرایط اجاره خودرو بدون راننده کمی متفاوت است. برای اجاره خودرو بدون راننده در ابتدا مبلغ پیش پرداخت را‌واریز کرده و علاوه بر آن هم باید یک چک به عنوان ضمانت بدهید. چک ضمانت به قیمت خودرو مورد نظر است. در این قسمت لازم به توضیح است که قوانین شرکت‌های مختلف کمی با هم متفاوت است. برخی از شرکت‌ها اگر شخص متقاضی اجاره خودرو، خود خودرویی داشته باشد خودرو اصلی شخص را به عنوان ضمانت در مدت اجاره خودرو نزد خود نگه می‌دارند.

 

مدارک لازم برای اجاره خودرو

 

اگر قصد اجاره خودرو را دارید، پیشنهاد ما به شما اجاره خودرو از کافه رنت است. کافه رنت یک شرکت فعال در زمینه اجاره خودرو است که سال‌های زیادی است که در این زمینه فعالیت دارد. سابقه کار این شرکت به درستی نشان‌دهنده اعتبار آن است. کافه زنت مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به تنوع بالای خودرو‌های اجاره‌ای این شرکت اشاره کرد. در کافه رنت انواع خودرو‌های لوکس ایرانی و خارجی موجود است که بنا بر سلیقه خود می‌توانید نسبت به اجاره آن‌ها اقدام کنید.

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد اجاره خودرو در تهران پرداختیم‌. علاوه بر این با روش‌های جلوگیری از کلاهبرداری اجاره خودرو نیز بیشتر آشنا شدید. دانستید که اجاره خودرو یک روش مناسب برای اشخاص است. به عنوان مثال افرادی که خودرو ندارند، یا شخصی که رویای داشتن خودرو لوکسی را دارد. به طور کلی اجاره خودرو مزیت‌های زیادی دارد. مزیت‌های آن هم شامل شخصی که خودرو اجاره می‌کند می‌شود و هم شامل شخص یا شرکت اجاره‌دهنده خودرو می‌شود. برای اجاره خودرو بهتر است به این نکته دقت داشته باشید که در طول مدت زمان اجاره خودرو مسئولیت آن با شما است در نتیجه باید مراقب آن باشید.