روسیه روز سه‌شنبه تحریم‌هایی را علیه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، «لوید آستین» وزیر دفاع، « جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی و « ویلیام برنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز در لیست تحریم‌های روسیه قرار دارند.

تحریم آمریکا توسط روسیه

تفریح کودکانه سردار ازمون در روسیه! +عکس

مسکو اعلام کرده که تحریم‌هایش اقدام متقابل در برابر تحریم‌هایی است که واشنگتن علیه روسیه از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اعمال کرده است.

در لیست اعلام شده توسط کرملین، تحریم‌ها به عنوان واکنش متقابل به شرایط روس هراسانه شدید توسط دولت کنونی آمریکا اعلام شده است.

در صدر لیست 13 نفری تحریم‌های روسیه، جو بایدن و آنتونی بلینکن قرار دارند.«مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی، «ویلیام برنز» رئیس سیا، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در لیست تحریم‌ها قرار دارند.

«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق، «هانتر بایدن» فرزند رئیس جمهور آمریکا نیز در لیست تحریم‌ها قرار دارند.

هانتر از جمله کسانی است که با بخش انرژی اوکراین در تعامل داشته و فساد مالی وی انتقادهایی را به همراه داشته است.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، تمام کسانی که در این لیست قرار دارند نمی‌توانند وارد فدراسیون روسیه شوند هر چند که کرملین اعلام کرده مسکو ارتباط با مقام‌های آمریکایی را در صورتی که در راستای منافع ملی آمریکا باشد، رد نمی‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که در آینده نزدیک نیز افراد دیگری به این لیست اضافه می‌شوند.

از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین، آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی متحدان آن‌ها مانند ژاپن، کره جنوبی، انگلیس، استرالیا و کانادا تحریم‌هایی را علیه سازمان‌ها، نهادها و مقامات روسیه اعمال کرده‌اند. روز یکشنبه هم کاخ الیزه از رایزنی تلفنی جداگانه رئیس‌جمهور فرانسه با روسای‌جمهور آمریکا و اوکراین خبر داد و اعلام کرد بایدن و ماکرون در این تماس تلفنی در زمینه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه توافق کردند. 

تهمینه میلانی به روسیه می‌رود!

در جدیدترین اقدامات تحریمی، وزارت خارجه آمریکا از تحریم ۱۱ عضو بخش دفاعی روسیه خبر داد. خبرگزاری رویترز هم اعلام کرد که ژاپن تصمیم گرفته دارایی‌های ۱۷ فرد روس را با اعمال کنترل بر پرداخت‌ها و تراکنش‌های مالی آن‌ها مسدود کند. وزارت خارجه ژاپن همچنین اعلام کرده که در میان این افراد میلیاردهایی همچون «ویکتور وکسلبرگ» کارآفرین روس وجود دارند که تحریم‌هایی علیه آن‌ها وضع شده است.

از سوی دیگر، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزرات خارجه چین، درکنفرانس خبری دیروز (دوشنبه) خود، با اشاره به تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه روسیه گفت: تحریم‌ها هرگز ابزار موثری برای حل مشکلات نیست. چین با همه انواع تحریم‌های یکجانبه و دست‌درازی قضایی آمریکا مخالف است و قاطعانه از حقوق و منافع مشروع شرکت‌ها و افراد چینی دفاع خواهد کرد.

همچنین سفارت چین در لندن امروز (سه‌شنبه) ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر درخواست کمک نظامی روسیه در اوکراین را رد کرد و واشنگتن را به انتشار اطلاعات نادرست متهم کرد که خطر تشدید درگیری‌ها را به همراه دارد.

سفارت چین در لندن در بیانیه‌ای به رویترز گفت «ایالات متحده بارها اطلاعات نادرست بدخواهانه علیه چین در مورد اوکراین منتشر کرده است». این سفارتخانه افزود: چین نقش سازنده‌ای در پیشبرد گفت‌وگوهای صلح ایفا کرده است. در حال حاضر اولویت اصلی این است که به جای ریختن سوخت به آتش، وضعیت را آرام و برای حل و فصل دیپلماتیک به جای تشدید بیشتر اوضاع تلاش کرد.

مصدومیت شدید سردار آزمون در لیگ روسیه