اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. 

تاثیر جنگ روسیه به خودرو چین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

با شروع جنگ و حمله روسیه به اوکراین اکثر کشورها تحریم های همه جانبه را علیه روسیه وضع کرده اند. بسیاری از خودروسازان قدر اروپایی اعلام کرده اند از این کشور خواهند رفت و یا فعلاً تولید خود را در روسیه متوقف خواهند کرد. در سال های اخیر، چینی ها محصولات خود را در روسیه گسترش دادند و بسیاری از خودروهای خود را روانه این بازار کرده اند.

در این مقاله بررسی می کنیم که تحریم های وضع شده علیه روسیه چه تأثیری بر خودروهای چینی در این کشور خواهد داشت.

عملکرد چینی ها در روسیه

در سال ۲۰۲۱ میزان صادرات خودرو در چین برای اولین بار از مرز دو میلیون گذشت و آن ها توانستند ۲٫۰۱۵ میلیون را روانه بازارهای هدف غیر چینی کنند. این رقم زمانی بسیار برجسته می شود که بدانید این میزان فروش حدود ۷٫۷ درصد کل تولیدات خودروی چین را تشکیل می دهد، پس با این حساب و با توجه به گستردگی بازار چین،  صنعت خودرو چین  در سالی که گذشت در بحث صادرات بسیار موفق بوده است و پیش بینی می شود در سال جاری بهتر هم عمل کند. یکی از مهم ترین بازارهای هدف برای چینی ها بازار روسیه است و این کشور سومین کشور پرفروش چینی ها در سراسر دنیا محسوب می شود. ده کشور اول واردکننده خودروهای چینی به ترتیب شیلی، عربستان سعودی، روسیه، بلژیک، استرالیا، مکزیک، مصر، بنگلادش، بریتانیا و فیلیپین هستند که ۱٫۰۵۹ میلیون دستگاه از کل صادرات خودروی چین را تشکیل می دهند.

اگر بخواهیم بازار روسیه برای چینی ها را دقیق تر بررسی کنیم، می بینیم که صادرات ۱۱۵,۷۰۰ دستگاهی در سال ۲۰۲۱ به روسیه انجام شده است و این نشان می دهد نسبت به سال ۲۰۲۰ صادرات دوبرابر شده و سهم خودروهای چینی در بازار خودروهای سواری روسیه ۷ درصد افزایش داشته است. با این مقدمه دریافتیم که چین سهم قابل توجهی از بازار روسیه دارد و این سهم سال به سال در حال افزایش است.

ادعای جدید آمریکا درباره روسیه و اوکراین

کمپانی های مهم چینی در بازار روسیه

در بازار روسیه  گریت وال ، چری و  جیلی  بیش ترین سهم را بین خودروسازان چینی دارند. در سال ۲۰۲۱ نمایندگی جیلی توانست ۲۴,۵۸۷ دستگاه خودرو از این نشان را به فروش برساند و این یعنی، فروش جیلی در یک سال ۵۹ درصد رشد فروش را در روسیه داشته است. برای چری شرایط آرمانی تر بود و این خودروساز چینی توانست با فروش ۳۷,۱۱۸ دستگاهی رشد ۲۲۴ درصدی را برای خود ثبت کند. برای گریت وال هم رشد بالای صددرصدی ثبت شده است و همه این ها نشان می دهد بازار روسیه پتانسیل و گنجایش خودروهای چینی را دارد و این بازار به چینی ها روی خوشی نشان داده است.

برای گریت وال روسیه مهم تر از دیگر کمپانی هاست، چراکه این خودروساز در روسیه کارخانه دارد. این کارخانه در صنعتی ترین شهر روسیه است و تمام فرآیندهای تولید در آن قرار دارد و به عنوان بزرگ ترین پروژه سرمایه گذاری تولیدی برای خودروسازی چین محسوب می شود. مدیرعامل گریت وال از روسیه به عنوان اولین قدم جهانی شدن این کمپانی یاد می کند. پس از آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین، گریت وال اعلام کرد بدون هیچ مشکلی به تولید در روسیه ادامه می دهد. پس تا این جا، خودروسازان چینی موضع گیری خاصی نسبت به جنگ نداشته اند و  صنعت خودرو چین  فعلاً راه خود را بدون مشکل در این کشور ادامه می دهد.

تأثیر تحریم سوییفت

چند روز پیش بود که اعلام شد هفت بانک معتبر روسی از سوییفت کنار گذاشته شده اند و این یعنی امکان تراکنش های مالی تجاری برای کمپانی های مختلف روسی عملاً به سادگی ممکن نیست و راه های دیگر برای انتقال پول علاوه بر ناامن بودن، هزینه زیادی هم خواهد داشت. این مشکل به خوبی برای ما ایرانی ها قابل فهم است، چراکه ایران هم این تحریم ها را متحمل شد و در نتیجه آن فشار زیادی به خودروسازان و مردم اعمال شد که البته تأثیر نهایی این تحریم ها متوجه مصرف کننده بود و در نهایت، این مردم بودند که هزینه بالای انتقال پول از راه های دیگر را پرداخت می کردند. فعلاً کمپانی گریت وال به عنوان یک تولیدکننده در روسیه هیچ واکنشی به این تحریم جدید نداشته است، اما در سایت های چینی اشاره شده این نوع تحریم برای ایران در نهایت به خودروسازان چینی لطمه وارد کرده است و پیش بینی می شود سناریوی روسیه هم ضرر آفرین باشد. البته باید به این هم اشاره کرد که روسیه شبکه تراکنش های تجاری خود را خارج از سوییفت توسعه داده است و قطعاً به اندازه ایران از این تحریم متضرر نمی شود و همین باعث می شود خیال چینی ها از بازار روسیه راحت باشد.

هر آنچه درباره تاریخ اختلافات اوکراین و روسیه باید بدانید

فرصتی بی نظیر برای چین

 علاوه بر راه پرداخت ذکرشده، چین هم راه های پرداخت بین المللی را در شبکه های تجاری خود به وجود آورده است تا وابستگی به سوییفت را با شریکان تجاری خود نداشته باشد. این یعنی حالا که تمام خودروسازان اروپایی و آمریکایی به روسیه پشت کرده اند، چینی ها همچنان می توانند به رشد در روسیه ادامه دهند و جالب آن که، حالا رقبا به دلیل تحریم ها کنار رفته اند و چینی ها می توانند سهم بیش تری در بازار خودروی روسیه داشته باشند.