جلب اعتماد مراجعین یکی از چالش‌های مهم پیش روی کلینیک‌های دندانپزشکی و حرفه مندان این رشته تلقی می‌گردد. با گسترش روزافزون ابعاد این حرفه و روی کار آمدن شمار قابل توجهی مطب و مرکز دندانپزشکی، نیاز به برقراری یک رابطه مبتنی بر اعتماد بین دندانپزشک و بیماران بیش از پیش احساس می‌شود. این اعتماد متقابل متضمن نرخ بازگشت بالای مراجعین به مطب دندانپزشکی خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم ۷ راهکار طلایی برای جلب اعتماد مراجعین به مطب‌های دندانپزشکی را شرح داده و به شما بگوییم که چگونه می‌توانید با رعایت همین نکات ساده، مشتریان خود را حفظ نموده و درصد وفاداری آنان را ارتقا بخشید.

راهکار شماره ۱ - برای خود یک چشم انداز کاری تعریف کنید

این بسیار مهم است که از قبل دید روشنی نسبت به محدودیت‌های حرفه خود داشته باشید. تعیین کردن یک مرز مشخص برای تعداد بیمارانی که در طول یک روز ویزیت خواهید کرد و زمان صرف شده برای هر یک از بیماران بر مبنای شرایط جسمی و روحی‌تان باعث می‌شود که از اعمال فشار و استرس بیش از حد به خود دوری نموده و بتوانید از کار خود لذت ببرید.

در چنین شرایطی این انرژی مثبت به همکاران و نیز مراجعین شما نیز منتقل گردیده و موجب رضایت هرچه بیشتر این افراد از حضور در مطب شما می‌شود.

راهکار شماره ۱ - برای خود یک چشم انداز کاری تعریف کنید

راهکار شماره ۲ - به جای فروش خدمات خود، تمرکزتان را بر روی آموزش بیماران بگذارید

یکی از اشتباهات رایج در حرفه دندانپزشکی و همینطور در بین متخصصین پوست و جراحی پلاستیک این است که این پزشکان کار حرفه‌ای خود را در قالب خدمات قابل فروش به بیماران (یا به اصطلاح مشتریان) خود عرضه می‌کنند.

این امر موجب خدشه دار شدن اعتماد بیماران به پزشک گردیده و در بسیاری از موارد موجب کاهش رغبت این افراد برای مراجعه به این متخصصین می‌گردد.

جایگاه دندانپزشک به عنوان عضوی از کادر درمان به واسطه نقش وی در آموزش و راهنمایی بیماران تعیین می‌گردد. این در تقابل کامل با کار یک فروشنده است که صرفاً کالا یا خدماتی را عرضه و در ازای آن پول دریافت می‌کند.

دندانپزشک بایستی تا جایی که می‌تواند در آموزش بیماران خود کوشیده و سعی کند تمامی گزینه‌های درمانی پیش روی مراجعین را به آنان گوشزد نماید.

در این شرایط، فرد بر مبنای راهنمایی‌های پزشک در خصوص مزایا و معایب هر متد درمانی و نیز امکانات موجود نزد خود اقدام به انتخاب آگاهانه از بین گزینه‌های در دسترس نموده و سپس شرایط و ملزومات هر یک از مسیرهای درمانی را از دندانپزشک جویا می‌شود.

راهکار شماره ۲ - به جای فروش خدمات خود، تمرکزتان را بر روی آموزش بیماران بگذارید

راهکار شماره ۳ - با مراجعین خود با احترام رفتار کنید

بخش مهمی از تجربه بیماران از مطب‌ دندانپزشکی بر مبنای قضاوت‌های آنان در مورد دندانپزشک شکل می‌گیرد. رفتار دندانپزشک در برابر مراجعین خود در سوگیری مثبت یا منفی این نگرش نقش بسزایی خواهد داشت. دندانپزشکانی که با بیماران خود ورای مسائل مالی برخوردی محترمانه دارند، بهتر می‌توانند اعتماد این افراد را به خود جلب نمایند.

نحوه صحبت کردن با بیماران، نگاه کردن به آن‌ها و حتی مسائل به ظاهر پیش پا افتاده‌ای مانند نحوه نشستن دندانپزشک در برابر بیماران خود و نحوه خطاب کردن بیماران و زبان بدن همگی می‌توانند در قضاوت اولیه بیماران درباره دندانپزشک و در نتیجه اعتماد یا عدم اعتماد به این متخصصان نقش داشته باشند.

بخش قابل توجهی از این امر در گرو آموزش بیماران و در میان گذاشتن اطلاعات کلیدی با آنان خواهد بود. همانطور که گفتیم، صحبت کردن با بیماران با زبان عامیانه و مشارکت دادن آنان در فرآیند درمان می‌تواند پایه‌های اعتماد مشترک را بین پزشک و بیماران وی تثبیت نماید.

راهکار شماره ۴ - در مواقع ضروری در دسترس بیماران خود باشید

یکی از عواملی که موجب عدم رضایت بیماران از یک مرکز دندانپزشکی می‌شود، سیستم نوبت‌دهی دشوار و شلوغی بیش از حد کلینیک است. این امر به خصوص در شرایط اورژانسی و زمانی که بیماران احتیاج مبرم به دندانپزشک دارند، خود را بیشتر نشان می‌دهد.

درست است که بایستی حجم کاری دندانپزشک متناسب با ملزومات حرفه وی تعیین گردد، اما گاهی اوقات شلوغی بیش از حد و نوبت دهی‌های با فاصله موجب دلسرد شدن مراجعین می‌گردد.

مطالعه بیشترپرفروش‌‌ترین و معتبرترین مواد ترمیمی کدام برند است؟

به علاوه بایستی سیستمی اتخاذ شود که بیماران اورژانسی بتوانند سریع‌تر از بیماران الکتیو نوبت دریافت کنند. به عبارت دیگر، بسیار حائز اهمیت است که بیماران احساس کنند دندانپزشک در مواقع حساس در کنارشان بوده و آن‌ها را بدون پشتوانه رها نمی‌کند.

این کار کاملاً ارزش هزینه و زمان صرف شده از سوی دندانپزشک را خواهد داشت؛ چراکه موجب بالا رفتن نرخ رضایت بیماران گردیده و علاوه بر ایجاد اعتماد در آنان، موجب جلب مشتریان بیشتر به واسطه تبلیغ‌های مثبت این افراد می‌گردد.

راهکار شماره ۴ - در مواقع ضروری در دسترس بیماران خود باشید

راهکار شماره 5 - فضای امنی را برای بیماران خود ایجاد کنید

یکی از ملزومات هر مطب دندانپزشکی ایجاد فضایی امن برای بیماران است که در آن به دور از هرگونه قضاوت بتوانند از خدمات بهداشتی بهره مند گردند. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید به بیماران این حس القا شود که شما آنان را به خاطر شرایط جسمی و وضعیت سلامت دندان‌هایشان سرزنش می‌کنید.

اگر فردی از بهداشت مناسب دهان و دندان برخوردار نیست، وظیفه شما این است که بدون مقصر شمردن فرد، با آموزش دوستانه روش‌های مراقبت صحیح از دندان‌ها را به وی آموزش دهید. این امر موجب پایه ریزی اعتماد بین شما و بیمارانتان گردیده و موجب می‌گردد که بیماران نیز از گارد دفاعی خود بیرون آمده و مشکلات خود را بدون ترس با شما در میان بگذارند.

راهکار شماره ۶ - همه بیماران را درمان نکنید

نیازی نیست که همه مراجعین خود را راهی صندلی درمان کنید. گاهی اوقات اعتماد به واسطه شکستن قوانین به وجود می‌آید. خودداری از درمان‌های غیر ضروری خصوصاً با نیم نگاهی به بودجه مراجعین، رضایت آنان را از شما افزایش داده و موجب می‌گردد که حرفتان برای آن‌ها سندیت بیشتری پیدا کند.

در این مواقع، اگر درمانی را قویاً به بیماران خود توصیه کنید، بی چون و چرا خواهند پذیرفت؛ چراکه به حسن نیت شما باور پیدا کرده‌اند و می‌دانند که درمان‌های اضافی را بر آنان تحمیل نخواهید کرد.

علاوه بر آن، گاهی اوقات با بیماران دشواری سر و کار دارید که این اعتماد متقابل را زیر سؤال برده و از توصیه‌های شما سر باز می‌زنند. در این موارد توصیه می‌شود که با حفظ احترام آنان را به فرد دیگری ارجاع دهید. در این صورت، با پرهیز از تنش اضافی، کیفیت ارائه خدمات به سایر مراجعین خود را افزایش خواهید داد. 

راهکار شماره ۶ - همه بیماران را درمان نکنید

راهکار شماره ۷ - مراجعین خود را به خاطر بسپارید

در آخر شما با به خاطر سپردن برخی جزئیات ریز زندگی بیمارانتان می‌توانید گام‌های مؤثری را در جلب اعتماد آنان بردارید. مراجعین اغلب به فردی که آنان را به جا آورده و به علایق،‌ دغدغه‌ها و موضوعات روزمره زندگی‌شان اهمیت می‌دهد راحت‌تر اعتماد می‌کنند.

طبیعتاً حفظ کردن تمامی خلقیات و ویژگی‌های مربوط به تمام مراجعین به مطب دندانپزشکی کاری غیرممکن خواهد بود. شما حتی می‌توانید این کار را با یادداشت کردن برخی اطلاعات شخصی بیماران خود در محلی قابل اطمینان انجام داده و به این ترتیب به بیماران نشان دهید که برایشان ارزش قائلید.

نکات مهم برای جلب رضایت مراجعین دندانپزشکی

برقراری ارتباطی مبتنی بر اعتماد بین دندانپزشک و بیماران اگر نگوییم بیشتر، دست کم به اندازه خرید مواد دندان پزشکی مرغوب از فروشگاه‌‌های معتبر در موفقیت یک مطب دندانپزشکی حائز اهمیت بوده و بنابراین بایستی توجه ویژه‌ای به آن مبذول گردد.

در این مقاله در مورد ۷ راهکار طلایی برای جلب اعتماد مراجعین به مطب دندانپزشکی سخن گفتیم. شما با رعایت این نکات در کنار تهیه مواد و تجهیزات به روز و باکیفیت ازدنتیوا که در زمینه فروش تجهیزات دندانپزشکی فعالیت می کند می‌توانید موفقیت خود را در این حرفه تضمین نمایید.