باشگاه فوتبال استقلال ایران  که به‌طور خلاصه  استقلال ایران ، استقلال تهران  و استقلال نیز نامیده می‌شود، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای در ایران است که در چهارم مهر ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیان‌گذاری شد. استقلال تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در ابتدا  دوچرخه‌سواران  و سپس تاج  نام داشت.

باشگاه استقلال

رویای شیرین استقلالی شدن رامین رضاییان!/عکس

مصطفی آجورلو، مدیرعامل باشگاه استقلال بعد از ظهر روز شنبه در نشست هم‌اندیشی با پیشکسوت‌های این باشگاه با موضوع خصوصی‌سازی اظهار کرد: من نباید چیزی بگویم که به وحدت استقلال آسیب بزند. آن چیزی که ما را امروز به این نقطه رسانده است، آرامش و حمایت تک تک شما است. این انرژی مثبت شاید در هفته‌های اول باور نمی‌شد استمرار پیدا کند اما رفته به رفته این مساله پایدار شد. ما برای قهرمانی یازده بازی دیگر داریم و این یازده بازی را هم باید با آرامش سپری کنیم. ما باید به ۲ جام پیش‌روی خود نگاه و تمرکز کنیم.
او ادامه داد:‌ من سخت‌ترین دوران خود را در این چند ماه حضور خود در استقلال گذراندم. شب که می‌خوابی و صبح که بیدار می‌شوی، کسانی که نمی‌خواهند استقلال قهرمان شود، دردسر ایجاد می‌کنند. ما باید مواظبت کنیم. من امروز صبح که وریا غفوری را دعوت کنم، خبرنگاری خواست از من سوال کند. من پرسیدم قهرمانی استقلال از همه چیز مهم‌تر نیست؟ قهرمانی استقلال مهم‌ترین مساله من است. این تیم به لطف خدا باید قهرمان شود. ما مثل بقیه نیستیم که تعیین کنیم و سه امتیاز بازی‌ها را در میدان به دست می‌آوریم. قهرمانی مهم‌ترین خواسته هواداران است که من اجازه نمی‌دهم کسی به این هدف خدشه وارد کند. ممکن است قبل کسانی زد و بند کردند که این تیم به آسیا نرود اما امروز ما با آرامش‌مان باید به تیم کمک کنیم تا امتیازات کسب شود و قهرمانی به دست بیاید. من به مجیدی گفتم برای قهرمانی، ۷۵ امتیاز از ۹۰ امتیاز ممکن می‌خواهم و برای این مسیر به کمک شما و هواداران نیاز دارم.
آجورلو افزود: در این مدت برای من خیلی دردسر ایجاد شد اما تیم و هواداران ما از مشکلات و موانع پیش‌روی‌مان قوی‌تر هستیم. ما اراده خود را تحمیل کردیم. چه برای ما مشکل سربازی ایجاد کنید یا ایجاد نکنید. آیین‌نامه وقتی می‌گوید بازیکنی در سطح ملی است، چرا نمی‌گذارید در تیم  باشید وقتی ۲۸ ساله است؟ من صحبت‌های لازم را انجام داد و دستور بالاترین مقام را گرفته‌ام. من دنبال بی‌قانونی نیستم. همه هویت من قانون است. چرا کسی صدایش بلند نمی‌شود که بگویند کار ما بی‌قانونی است؟ چه کسی به شما مجوز چنین عملکرد و قضاوتی داده است؟ من اجازه نمی‌دهم کسی فرصت‌های قانونی استقلال را در پشت درهای بسته ندهند. مرادمند ۲۸ سال دارد و به تیم ملی دعوت شده است و در اردوهای تیم ملی بوده است و این بازیکن تا ۳۰ سالگی می‌تواند برای تیم باشد. چرا در حال حاضر مسئولان مربوطه سکوت می‌کنند؟ مگر لباس شما، لباس قانون‌مندی نیست؟ مرادمند تا ۳۰ سالگی بازیکن استقلال خواهد بود به شرطی که با تیم تمدید کند. این بازیکن مختار است قرارداد خود را تمدید کند.
مدیرعامل استقلال درباره وضعیت سربازی سیاوش یزدانی گفت: سیاوش یزدانی ۳۰ سالش است و سرباز است. چرا یزدانی را یکم اسفند به سربازی فراخواندید؟ چرا ۸ روز زودتر این بازیکن را دعوت کردید. این بازیکن را به سپاه بردید و به هیچ تیمی نمی‌تواند برود. این بازیکن در کدام پادگان می‌تواند تمرین کند؟ وزیر ورزش پیشین و وزیر ورزش فعلی گفته‌اند مرجع تشخیص بازیکن ملی فدراسیون و وزیر ورزش است. درباره حقوق ایشان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد. من قانونی را که بلد بودم، عمل کردم. صدای ما بلند است که نگذاریم بی‌قانونی درباره استقلال رخ دهد.
آجورلو افزود: باشگاه استقلال پیش‌رو ادبیات جدید اقتصادی خواهد بود. ما حق تبلیغات محیطی را گرفتیم و می‌خواهیم حق پخش صدا و سیما را بگیریم. من به مسئولان صدا و سیما عرض کردم که حق ما ضایع شده است. اگر قرار بر عدالت باشد، این عدالت نیست. این رقابت با این وضعیت سالم نیست وقتی باشگاه‌های دیگر درآمدهای قابل توجه دارند. وقتی باشگاه استقلال پولی نمی‌آورد و بدهکار است، طبیعی است که وضعیت به این شکل رقم بخورد. ما باید خانه شیشه‌ای درست کنیم. این به این معنی است که ما باید به بورس برویم و در چارچوب قوانین آن قرار بگیریم. من هر کاری که می‌کنم، باید در شاخص ارزش‌گذاری بورس باید مشخص شود. باید فرایند خصوصی‌سازی صورت بگیرد. باشگاه استقلال مال مردم است. هوادار، باشگاهش را می‌خواهد.

سورپرایز بزرگ استقلال برای همه!

اگر بازیکنی از استقلال خارج شود، چیزی که مهم است، باشگاه استقلال است. 
او در ادامه تاکید کرد: ما قطعا با بدهکاران تسویه حساب می‌کنیم. ما باشگاه استقلال را ثروتمند می‌کنیم. وقتی مردم به فرایند اقتصادی پیش‌رو بیایند، شرایط هموار می‌شود. ۱۵ اسفند جشن ملی ما خواهد بود. اگر باشگاه استقلال مال مردم بود، اموالش را مصادره نمی‌کردند. ما باید مال مردم را به خودشان برگردانیم. من شاید آخرین مدیرعاملی باشم که من را از دولت منصوب کردند. فرایند خصوصی‌سازی، مدیرعامل بعدی باشگاه استقلال را مشخص می‌کند. باشگاه استقلال باید در اختیار مردم باشد. هر کسی که در استقلال بازی کرده است و در مجموعه باشگاه بوده است، سهمی خواهد داشت. حتی بازیکنان فعلی ما هم سهام دارند. حتی خبرنگاران هم صاحب سهم هستند. در باشگاه استقلال، اوج کارهایی است که من باید درست تصمیم بگیرم. گفته شد چرا قیمت ارزش‌گذاری کم است؟ من پیگیری‌های لازم را انجام دادم و به این نتیجه رسیدم کارشناسی دقیقی صورت نگرفته است. من به کارشناس گفتم ارزش‌گذاری باشگاه استقلال عدد ندارد. یک شبه نمی‌شود همه راه را پیش رفت.  من عذر می‌خواهم که ارزش‌گذاری باشگاه استقلال را به یک عدد رسانده‌اند. ما نباید امروز دعوا کنیم و باید در این فرایند اقتصادی، از تمامی موانع بگذریم. ما از همه بزرگ‌تر هستیم. من آمدم کارهای لازم را انجام دهیم و این باشگاه را به صاحبانش بدهم. من از همه تشکر می‌کنم که ما در ۱۵ اسفند بتوانیم جشن ملی خود را بگیریم. 
آجورلو در پایان گفت: من از فرهاد مجیدی تشکر می‌کنم. همیشه می‌گفتم ما چرا فرصت مربی‌گری را به خارجی‌ها می‌دهیم؟ چرا نباید از مجیدی حمایت کنیم؟ من مجری شبکه ۳ را می‌بینم که از استقلال با عصبانیت صحبت می‌کند. از نیروی دریایی به مردامند زنگ می‌زنند که به سربازی باید بیایی؟ مگر ما این همه مشمول غایب نداریم؟ چرا می‌خواهید به استقلال ضربه بزنید؟ من از حقوق باشگاه استقلال دفاع می‌کنم. استقلال با از دست دادن ۲ بازیکن، قهرمانی را از دست نمی‌دهد چون قهرمانی، همه تمام مجموعه استقلال است. من حاضر نیستم به مدیر بعدی، با بدهی اینجا را تحویل بدهم و می‌خواهم با کمک تمام شما، و با عقلانیت مکتب استقلال می‌خواهیم شرایط مطلوب را پیش بگیریم. هیچکسی اسمش از قلم نخواهد افتاد و همه به سهام خود می‌رسند. 

یک تماشاگر پرسپولیس بعد از درگیری با استقلالی‌ها جان باخت