حجم ویدیو: ۷۹۹.۲۹K | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۰:۲۱

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد. سردار حاجی زاده در گفتگو با صدا و سیما خبر تولید موشک راهبردی جدید داده است.

سردار حاجی زاده

سردار حاجی زاده: 60 هدف توسط نیروی قدس سپاه در اختیار نیروی هوافضا قرار گرفت

امیرعلی حاجی‌زاده  (زادهٔ ۹ اسفند ۱۳۴۰ تهران) نظامی ایرانی است، که از سال ۱۳۸۸ تاکنون به‌عنوان فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند.وی در سال ۱۳۵۹ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در خلال جنگ ایران و عراق از اعضای این نهاد بود. وی فرماندهی حمله موشکی ایران در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق و عملیات حمله به پایگاه‌های داعش در شرق فرات در سوریه را بر عهده داشت. او در جایگاه فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در جریان سقوط پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، پس از سه روز پنهان‌کاری سپاه، مسئولیت ناشی از سقوط این هواپیما و کشته‌شدن ۱۷۶ مسافر آن را برعهده گرفت.

زندگی‌نامه

امیرعلی حاجی‌زاده در ۹ اسفند ۱۳۴۰ در تهران زاده شد. او فعالیت در سپاه پاسداران را از سال ۱۳۵۹ آغاز کرد و در طول جنگ ایران و عراق، از نیروهای تک‌تیرانداز سپاه بود و در اغلب عملیات‌های گسترده، همچون عملیات‌های کربلای ۴، کربلای ۵، والفجر مقدماتی و والفجر ۸ حضور داشت. پس از شکل‌گیری نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مهرماه ۱۳۸۸ حاجی‌زاده به عنوان نخستین فرمانده این نیرو منصوب شد و کماکان مسئولیت فرماندهی این نیرو را برعهده دارد.او اکنون ۳ فرزند دارد. درباره زندگی خصوصی‌اش چندان مایل به گفت‌وگو نیست‌.او پیش از انحلال نیروی هوایی سپاه پاسداران، برای مدت سه سال، و پس از غلامرضا یزدانی به‌عنوان فرمانده پدافند هوایی سپاه فعالیت می‌کرد.

سردار حاجی زاده:چند سال پیش هم علیه تکفیریها عملیات موشکی کردیم

حمله به مرکز فرماندهی داعش

امیرعلی حاجی‌زاده فرماندهی عملیات حمله به پایگاه‌های داعش در شرق فرات در سوریه را برعهده داشت در بامداد دوشنبه نیروی هوافضای سپاه درپاسخ به حمله مسلحانه به مردم و نیروهای رژه رونده در مراسم رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور با استفاده از ۴دفروند موشک بالستیک ذوالفقار و ۲ موشک قیام و ۷ فروند پهپاد رزمی مواضع داعش را بمب باران کردند.به گفته خودش «حدود ۴۰ نفر از سران داعش ونیز فرمانده بخش موصل که یک عراقی بوده» در این عملیات کشته شدند.

حمله به عین الاسد

وی فرماندهی حمله موشکی سپاه پاسداران در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ به پایگاه نظامیان آمریکایی عین الاسد در استان الانبار عراق را بر عهده داشت. او بعد از این عملیات گفت اگر آمریکایی ها پاسخ می دادند چهارصد موشک به پایگاه های آمریکا در منطقه شلیک می شد.

سقوط هواپیمای اوکراینی

او به عنوان فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ به تشریح جزئیاتی از حادثه پرداخت. در ابتدا او ابراز کرد که پس از شنیدن این حادثه «آرزوی مرگ» کرده و با اشاره به جریان بررسی پرونده در مراجع بالاتر و قوه‌قضاییه تصریح کرد که «گردن ما از مو باریک‌تر است و همه مسئولیت این حادثه را می‌پذیریم، هرگونه تصمیمی که مسئولان بگیرند ما مطیع اجرای آنیم.»

در توضیح این که چرا دیر اطلاع‌رسانی شده‌است وی ابراز کرد در زمان حادثه در غرب ایران بوده و با توجه به تقارن سقوط هواپیما و گزارش شلیک از پدافند، به صورت تلفنی اطلاع می‌دهد که به احتمال زیاد هواپیمای خودی مورد هدف واقع شده‌است و به سمت تهران حرکت می‌کند.

در تهران از طرف ستاد کل نیروهای مسلح یک گروه بررسی حادثه تشکیل می‌شود که ستاد مذکور «هم اعضای تیم تحقیق و هم عوامل دخیل در حادثه را قرنطینه» می‌کند و حاجی‌زاده می‌گوید ما اجازه انتشار خبری نداشتیم و در دفاع از نهادهایی که برخورد موشک را رد کرده‌اند وی افزود آن‌ها مقصر نیستند چرا که بر اساس اطلاعات خودشان اظهار نظر می‌کردند و تصریح کرد که «هیچ اشکالی به بخش هواپیمایی کشوری و سایر بخش‌های دولتی و کشوری وارد نیست و هر خطا و مشکلی که بوده در بخش نیروهای مسلح است.»

سردار حاجی زاده:هر روز اطلاعات جدیدى از ابعاد عملیات موشکی به دست‌مان می‌رسد