جواد اوجی ، (زادهٔ ۲ مرداد ۱۳۴۵ در شیراز) وزیر نفت ایران در دولت سیزدهم است. جواد اوجی دانش‌آموخته رشته مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت است.

وزیر نفت

وزیر نفت صدور رأی دادگاه لاهه درباره پرونده کرسنت را تأیید کرد

جواد اوجی، امروز در آیین گشایش پانزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست با بیان اینکه با دیدن دستاوردها در این نمایشگاه و اینکه فعالان حوزه پتروشیمی ایران اکنون در دنیا پیشتاز شده‌اند، احساس غرور می‌کنم، اظهار کرد: ایران اکنون در مجموع ١۵٣ میلیارد بشکه ذخیره نفت خام و ۳۳ هزار میلیارد متر مکعب ذخیره گاز طبیعی قابل برداشت دارد.

به گفته وی پیش از انقلاب یک تا دو شهر از نعمت گاز بهره‌مند بودند و اکنون در بخش شهری ۸۵ درصد و در بخش روستایی ۹۵ درصد خانوارها از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه در دولت سیزدهم باید در صنعت پتروشیمی شاهد تحولی عظیم باشیم و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را در سال ۱۴۰۴ به ۱۴۰ میلیون تن برسانیم، گفت: پتروشیمی در تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت نفت کمترین آسیب را متحمل شده است و امسال شاهد عرضه ۱۰ میلیارد دلار در سامانه نیما بوده‌ایم.

امضای ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میادین نفت و گاز

وزیر نفت تاکید کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میادین نفت و گاز امضاء شده است. این قراردادها با کنسرسیوم‌های بانکی، هلدینگ‌ها و همچنین شرکت‌های خارجی به امضاء رسیده است.

وی با بیان این‌که علاوه بر این ۱۰ تفاهم‌نامه نیز در این زمینه به امضاء رسیده است، گفت‌: ما منتظر مذاکرات و رفع تحریم‌ها نماندیم؛ در این مدت شرکت‌های بزرگ دنیا مذاکرات خود با ایران را برای سرمایه گذاری در نفت و گاز آغاز کرده‌اند و در حوزه انرژی قراردادهای خارجی امضاء شده است که در وقت مناسب خدمت مردم اعلام می‌کنیم.

وزیر نفت ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان به مدیر یک شرکت در سوئیس می‌دهد!

وی با بیان این‌که در همین مدت آغاز به کار دولت سیزدهم شرکت‌های بزرگ برای مشارکت در صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، اظهار کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر سرمایه گذاری روی پتروپالایشگاه‌ها و ارزش افزوده زیاد آن ۱۲ قرارداد در این زمینه امضاء شده است که یک میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه ظرفیت پالایش کشور افزوده می‌شود.

به گفته وزیر نفت برای احداث یک پتروپالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه به مجلس پیشنهاد داده‌ایم که در دولت سیزدهم سعی می‌کنیم که ظرفیت پالایش کشور را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که در پایان برنامه ششم توسعه قرار بود ۱.۲ میلیارد مترمکعب گاز شیرین در کشور تولید شود، ادامه داد: در حال حاضر ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین در کشور تولید می‌شود.

اوجی با بیان این‌که در سال‌های اخیر سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز انجام نشده است، گفت: پتروپالایشگاه‌ها علاوه بر تامین سوخت و تضمین امنیت انرژی خوراک صنعت پتروشیمی را تامین می‌کند.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که اکنون بالغ بر ۱۲ قرارداد ساخت پتروپالایش در کشور امضاء شده که معادل یک میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه خوراک خواهد بود، گفت: مجوز تنفس خوراک در دولت سیزدهم اصلاح شده تا سرمایه گذاری‌ها اصلاح شود.

وزیر نفت داعش به هلاکت رسید

اوجی با بیان این‌که قیمت خوراک پتروشیمی‌ها براساس قیمت چند هاب منطقه‌ای و قیمت گاز وارداتی و صادراتی تعیین می‌شود، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت هر مترمکعب گاز در اروپا که به یک دلار و ۳۲ سنت رسید قیمت گاز پتروشیمی‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

وی با بیان این‌که در بودجه سال ۱۴۰۱ پیشنهاد شده تا سقفی برای خوراک پتروشیمی‌ها تعیین شود ادامه داد: براساس آن در بهمن‌ماه و اسفندماه سال جاری این مساله اجرایی شده است.

وزیر نفت با اشاره به رشد تقاضا در صنعت پتروشیمی اظهار کرد: رشد این صنعت نسبت به فرآورده‌های نفتی بسیار بالاتر است و رشد تقاضا برای این صنعت هشت تا ۱۰ درصد عنوان می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که ایران در دارا بودن منابع گازی که خوراک اصلی پتروشیمی است رتبه دوم را دارد که در واقع پشتوانه خوبی برای توسعه این صنعت به حساب می‌آید، تصریح کرد: در بحث شرکت‌های دانش بنیان صنعت پتروشیمی بسیار پیشتاز است و کمترین آسیب از تحریم‌ها در حوزه صادرات را صنعت پتروشیمی دید و درآمدهای صنعت پتروشیمی با درآمدهای نفتی برابری می‌کند.

اوجی با بیان این‌که صنایع تکمیلی پتروشیمی با سرمایه گذاری کم و سود بالا می‌تواند در اشتغالزایی در مناطق کم‌برخوردار موثر باشد، گفت: تعیین خوراک پتروشیمی یکی از دغدغه‌های وزارت نفت بوده است که برای حل این مشکل نیز بالغ بر ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میادین نفت و گاز امضاء شده است.

گزینه های اوپک برای میزان تولید به روایت وزیر نفت کویت