مایکروسافت یا میکروسافت، (به انگلیسی: Microsoft) (گرفته‌شده از  Micro computer  soft ware) یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در شهر ردموند، ایالت واشینگتن قرار دارد. مایکروسافت یک شرکت فناوری است که در سال ۲۰۱۶، رتبه نخست در فهرست بزرگترین شرکت‌های نرم‌افزاری بود، و به انتشار کتاب، تولید محصولات چندرسانه‌ای و ارائه خدمات پست الکترونیکی نیز می‌پردازد.

ارزش مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ از مرز ۱ تریلیون دلار گذشت تا در کنار شرکت‌های آمازون و اپل تنها شرکت‌هایی باشند که ارزششان از ۱ تریلیون گذشته‌است.

مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ شرکت اکتیویژن بلیزارد را با قیمت ۶۸.۷ دلار خرید.

مایکروسافت

بنیانگذار مایکروسافت درگذشت+عکس

مایکروسافت روند تصاحب اکتیویژن، ناشر پرحاشیه‌ی عناوین محبوبی همچون Call of Duty و World of Warcraft و Diablo را طی می‌کند. توافق بین مایکروسافت و اکتیویژن، ارزشی معادل ۶۸٫۷ میلیارد دلار خواهد داشت؛ مبلغی که به‌مراتب از تصاحب ۲۶ میلیارد دلاری لینکدین از سوی ردموندی‌ها نیز فراتر است. تصاحب مجموعه‌ی اکتیویژن بلیزارد را می‌توان بزرگ‌ترین اقدام مایکروسافت در صنعت بازی دانست، این شرکت می‌گوید پس از نهایی‌شدن تصاحب اکتیویژن، «به سومین شرکت درآمدزای صنعت بازی پس از تنسنت و سونی» بدل خواهد شد.

عدم به روز رسانی نسخه جدید نرم افزار مایکروسافت CRM

مایکروسافت در نظر دارد تا پس از نهایی‌سازی فرایند تصاحب اکتیویژن-بلیزارد، بسیاری از بازی‌های اکتیویژن را دراختیار کاربران Xbox Game Pass قرار خواهد داد؛ بدین‌ترتیب مایکروسافت فرنچایز‌‌های محبوبی همچون وارکرفت، دیابلو، اورواچ، کال‌ آو دیوتی و کندی کراش را منتشر خواهد کرد. فیل اسپنسر، مدیر ایکس باکس در رابطه با تصاحب اکتیویژن می‌گوید:

پس از نهایی‌سازی قرارداد، تا جایی که می‌توانیم، بسیاری از بازی‌های اکتیویژن بلیزارد، از جمله عناوین جدید و بازی‌های موجود در کاتالوگ این شرکت را به Xbox Game Pass و PC Game Pass اضافه خواهد کرد.

درحالی‌که مایکروسافت به روند تصاحب استودیوها برای جذب کاربران بیشتر به گیم‌پس ادامه می‌دهد؛ این سرویس اکنون از ۲۵ میلیون کاربر میزبانی می‌کند.

خبر تصاحب ۶۹ میلیارد دلاری اکیتویژن بیلزارد به‌دست مایکروسافت درحالی منتشر شد که این شرکت بازی‌ساز ماه‌ها درگیر اتهامات آزار و اذیت جنسی بود. جولای سال گذشته، اداره‌ی اشتغال عادلانه و مسکن کالیفرنیا (DFEH)، به‌اتهام ترویج فرهنگ «آزار مداوم جنسی» علیه اکتیویژن شکایت کرد. پس از شکایت اداره‌ی DFEH، تعداد بیشتری از کارکنان با شکایات مشابهی را مطرح کردند؛ به‌طوری که در نهایت اکتیویژن با کمیسیون فرصت شغلی برابر آمریکا به توافقی ۱۸ میلیون دلاری دست یافت؛ البته توافق اخیر در روند تجدیدنظر قرار دارد و براساس گزارش‌ها، از جولای گذشته تاکنون بیش از ۴۰ تن از کارکنان اکتیویژن بلیزارد، آن را ترک کرده‌اند.

برنامه ویژه گوگل و مایکروسافت برای حذف رمز عبور چیست؟

ردموندی‌ها در حال حاضر درباره‌ی استراتژی خود برای رفع مشکلات اخیر اکتیویژن اظهار نظری نکرده‌‌اند؛ آن‌ها می‌گویند فعلا بابی کاتیک در سمت مدیرعاملی اکیتویژن بلیزارد باقی می‌‌ماند. به‌نظر می‌رسد که پس از نهایی‌سازی فرایند تصاحب، کاتیک از سمت خود برچیده خواهد شد. فیل اسپنسر که پیش‌تر سمت ریاست واحد بازی مایکروسافت را برعهده داشت، اکنون مدیرعامل Microsoft Gaming به‌شمار می‌آید و مایکروسافت می‌گوید کسب‌وکار اکتیویژن بلیزارد به‌صورت مستقیم به اسپنسر گزارش خواهد داد.

مایکروسافت یک سال پس از تصاحب ۷٫۵ میلیارد دلاری بتسدا (زنیمکس مدیا)، اکنون در حال نهایی‌سازی روند تصاحب اکتیویژن بلیزارد است. در آن زمان با اضافه‌شدن زنیمکس مدیا، تعداد استودیوهای ایکس‌باکس را به ۲۳ تیم رسید. ردموندی‌ها انتظار دارند که تصاحب اکتیویژن در سال مالی ۲۰۲۳ نهایی شود؛ بدین‌ مفهوم که احتمالاً تا ۱۸ ماه آینده چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

مایکروسافت از سامسونگ شکایت کرد