بجای فروش یا تعویض ویلای خود، می‌توانید با صرف هزینه‌ی اندکی ویلای قدیمی‌تان را به یک ویلای نو، شیک و لوکس تبدیل کنید. برای بازسازی ساختمان و نوسازی ویلا هیچ نیازی به دریافت مجوزهای گوناگون از شهرداری جهت انجام کارهای ساخت و ساز ندارید. اگر تمایل دارید که یک ویلای به‌روز، شیک و لوکس داشته باشید در حالی که ویلای قدیمی خود را حفظ می‌کنید، به شما توصیه می‌‌کنیم که از روش بازسازی ویلا با طراحی مدرن استفاده نمایید، چون با این روش می‌توانید با ایجاد تغییراتی در طراحی دکوراسیون داخلی، یک ویلای جدید برای خود درست کنید. در این مطلب در مورد روش‌های بازسازی ویلا به سبک مدرن صحبت کنیم و نکات مربوط به آن را توضیح می‌دهیم.

بازسازی ویلا به سبک مدرن چه ملزوماتی دارد؟

برای بازسازی یک ساختمان می‌توانید از انواع سبک‌های مختلف بهره بگیرید. یکی از سبک‌های پرطرفدار و جذال در بازسازی ویلا سبک مدرن است. این سبک از این جهت که فضاهای ساده و آرامی را به وجود می‌آورد جزء پرکاربردترین و پرطرفدارترین سبک‌های طراحی ساختمان محسوب می‌شود.

در واقع در سبک مدرن برخلاف سبک کلاسیک هیچ طرح پیچیده و شلوغی به کار نمی‌رود و طراحی ساختمام با نهایت سادگی انجام می‌شود. در این سبک طراحی، فرم از عملکرد پیروی نموده و در طراحی تمامی اجزاء، عملکرد و کاربرد آن در نظر گرفته می‌شود.

در واقع این نوع طراحی ویلا یه سبک مدرن زمانی مورد تایید قرار می‌گیرد که تمامی فضاهای داخلی انطباق خوبی با نیاز افراد داشته باشند و بر اساس سبک زندگی و نیازهای افراد طراحی شده باشند.

پس نتیجه می‌گیریم که سبک مدرن طراحی ویلا نه تنها فضایی ساده و آرامش‌بخش را به وجود می‌‌آورد، بلکه بسیار کاربردی و عملکردی نیز هست.

درک بصری ویلاهایی با بازسازی به سبک مدرن بسیار آسان است. در این سبک به خاطر به وجود آوردن فضاهای بسیار ساده، بیننده به آسانی طراحی را درک می‌کند و مجذوب آن می‌شود.

بازسازی ویلا به سبک مدرن در واقع سعی دارد اصول زیباشناسی شامل تعادل توازن، تناسب، ایستایی و ترکیب رنگ‌های درست و اصولی را به خوبی رعایت نماید.

این سبک به دلیل ایجاد چشم‌اندازی ساده و مدرن و عاری از طرح‌های پیچیده و شلوغ و همچنین به خاطر به کار بردن رنگ‌های روشن، خطای دید ایجاد کرده و باعث می‌‌شود فضای ویلا بزرگتر به نظر برسد. بنابراین اگر فضای ویلای شما کوچک است، پیشنهاد می‌کنیم آن را به سبک مدرن بازسازی کنید.

کناف چیست و کناف‌کاری چگونه انجام می‌شود؟

۱۴

کناف یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مصالح خشک جهت ساخت ویلا به شمار می‌رود. مزیت ویژه‌ی کناف‌کاری این است که وزن کناف سبک می‌باشد. کناف برخلاف وزن سبکی که دارد می‌تواند بار زیادی را تحمل کند و ساختمان را در برابر حوادث ایمن نگه دارد.

کناف از لحاظ فنی یک صفحه‌ی فلزی است که روکشی از جنس گچ داشته و خیلی سبک است. طراحی متنوع و زیبای کناف باعث افزایش محبوبیت این متریال خشک شده است، به خصوص در مورد ویلاهای شمال که جنبه‌های زیبایی‌شناسی در آنها بیشتر از موارد دیگر اهمیت دارد. کناف روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا سازندگان به مرور زمان مزایای آن را بهتر درک می‌کنند. حتی سازندگانی که علاقه‌ی زیادی به استفاده از مواد سنتی دارند نیز امروزه از کناف استفاده می‌کنند. کناف‌کاری یک تخصص حرفه‌ای است که برای انجام آن باید از نیروهای ماهر کناف‌کار در نمایندگی‌ها و شرکت‌های معتبر کمک گرفت. کناف‌کاری به چهار روش گوناگون انجام می‌شود. این روش‌ها بر اساس محل کاربرد با یکدیگر فرق دارند.

۱. اجرای کناف در دیوارهای کاذب پوششی

این روش کناف‌کاری جهت بازسازی ساختمان‌های قدیمی و منازل اجرا می‌شود و به دو صورت انجام می‌شود:

· با سازه

در این نوع کناف‌کاری، پنل‌های گچی کناف با پیچ‌هایی به یک سازه‌ی فلزی متصل به دیوار وصل می‌شوند. در این روش مقدار کمی فاصله بین صفحه و دیوار زمینه برای عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی قرار داده می‌شود.

· بدون سازه

در این روش کناف‌کاری، در ابتدا یک لایه گچ با استفاده از یک خمیر مخصوص به نام پرفلیکس به طور مستقیم به دیوار متصل می‌شود و سپس با استفاده از بتونه، درزگیری به روش نواری انجام می‌شود. پس از اجرای این مرحله به آسانی می‌توان کاشی‌کاری و کاغذ دیواری را اجرا کرد.

۲. اجرای کناف در دیوار کاذب جداکننده

این نوع روش کناف‌کاری برای جدا کردن فضای داخلی ساختمان، از یک دیوار کاذب جداکننده استفاده می‌کند که از قاب‌های فولادی سبک وزنی ساخته شده است. این قاب‌های فولادی که به شکل پیش ساخته و سبک موجود هستند به شکل حروف C و U استفاده می‌گردند و صفحاتی گچی به صورت یک یا چند لایه با پیچ‌هایی مخصوص به آنها وصل می‌شوند. در آخر تمامی درزها با بتونه پر می‌شوند و برای عملیات کاشی‌کاری، کاغذ دیواری و رنگ‌آمیزی آماده می‌شود.

۳. اجرای کناف مشبک در سقف کاذب

در اجرای این روش که پرکاربردترین نوع کناف کاری به شمار می‌رود، تایل‌های گچی یا تایل‌های پوشالی کاربرد دارند. این تایل‌ها به کمک آویزهایی به سقف متصل می‌گردند و سپس تایل‌های پیش ساخته به آنها وصل می‌شوند. در این نوع کناف‌کاری به علت تنظیم ارتفاع آسان سقف و برداشتن تایل‌ها، به راحتی می‌توان تاسیسات درون سقف را چک کرد.

۴. اجرای کناف یکپارچه در سقف کاذب

جهت اجرای این روش کناف‌کاری، در ابتدا یک زیرسازی فولادی اجرا می‌شود. سپس صفحات کناف با پیچ و مهره بر روی این زیرسازی فیکس می‌شوند. پس از انجام کناف‌کاری، مرحله درزگیری و بتونه‌کاری پیاده می‌شود. سرعت اجرای این کناف‌کاری نسبت به روش‌های دیگر بیشتر است زیرا بلافاصله پس از بتونه‌کاری می‌توان آن را رنگ زد. در این روش نیز مثل روش کناف‌کاری مشبک می‌توان به آسانی به تاسیسات دسترسی پیدا کرد.

بعد از اتمام مراحل فوق، ناهمواری‌های باقیمانده باید صاف شوند و سطح کناف برای رنگ‌آمیزی آماده می‌شود. اگر می‌خواهید رنگ‌آمیزی بهتر انجام شود، می‌توانید از ماستیک استفاده کنید، به این صورت که با لایه‌ای نازک و به ضخامت ۱ تا ۲ میلیمتر روی سطح کار با ماستیک کناف‌کاری می‌شود. و در نهایت برای جذب بهتر رنگ یا کاغذ دیواری می‌توانید پس از ماستیک از یک لایه‌ی آستر مانند بر روی سطح کار استفاده کنید.

 

اهمیت استفاده از دیوار کاذب جداکننده

۱۵

دیوار کاذب جداکننده یا به اصطلاح پارتیشن برای تقسیم فضای داخلی ساختمان به کار می‌رود. این دیوار شامل قاب‌­های فولادی پیش ساخته با مقاطع C و U بوده و پانل‌هایی با متریال مختلف بر روی آن نصب می‌شوند. بعد از نصب پانل‌ها، درزهای باقی مانده باید با استفاده از نوار و یا بتونه‌های مخصوص پر شوند. در آخر یک سطح یکپارچه خواهیم داشت که می‌توان انواع مختلف دیوارپوش‌ها را بر روی آن استفاده کرد. دیوار کاذب جداکننده از انواع مختلف عایق‌های حرارتی و صوتی پشتیبانی می‌کند و می‌توان از آن در فضای داخلی منازل، ویلاها، نمایشگاه‌ها و ساختمان‌های دیگر استفاده کرد.

چرا استفاده از کناف در طراحی ویلا اهمیت دارد؟

این صفحات گچی نه تنها در سقف ویلاها، بلکه در دیوارهای جداکننده نیز کاربرد دارند. صفحات کناف می‌توانند زیبایی چشمگیری به ویلا ببخشند، در نتیجه آنها برای جنبه‌های زیبایی‌شناسی نیز کاربرد دارند. نورپردازی در منطقه‌ای که کناف‌کاری شده می‌تواند نمای جذاب و خیره‌کننده‌ای را به وجود بیاورد، به خصوص اگر کناف طرح‌های برجسته‌ای داشته باشد که با نورپردازی جذابیت آنها دوچندان می‌شود.

عناصر مهم و تاثیرگذار در بازسازی ویلا

1. انتخاب رنگ

انتخاب رنگ یکی از مهمترین مراحل در طراحی داخلی می‌باشد چون علاوه بر تاثیر چشمگیری که بر روی روحیه‌ی افراد می‌گذارد، باعث زیبایی بیشتر و چشم‌نوازتر فضاهای داخلی می‌شود.

در سبک مدرن نسبت به سبک‌های دیگر از جمله سبک کلاسیک، دست شما برای انتخاب رنگ بازتر است و می‌توانید از انواع رنگ‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی فضای ویلا استفاده نمایید.

از پرکاربردترین رنگ‌ها در طراحی فضاهای مدرن می‌توان رنگ‌های سفید، طوسی، خاکی، قهوه‌ای، بژ، سبز، مشکی و ... را نام برد.

رنگ‌ سفید پرکاربردترین رنگ در طراحی ساختمان به سبک مدرن محسوب می‌شود.

در ترکیب رنگ باید توجه داشته باشید که رنگ‌ها با قرارگیری در کنار هم یک ترکیب رنگی زیبا و دلنشین را به وجود بیاورند و تعادل بصری مناسبی را ایجاد کنند.

2. نورپردازی

در طراحی مدرن توجه زیادی به استفاده از نور طبیعی در فضاهای داخلی می‌شود.

در طراحی ویلا به سبک مدرن به علت استفاده از پنجره‌های یکسره و بزرگ، ویلا رابطه‌ی خوبی با فضای اطراف برقرار می‌‌کند و ظاهر مدرن‌تری را در ویلا به وجود می‌آورد.

همچنین این پنجره‌ها باعث می‌شونو که در طول روز نور طبیعی مناسبی به فضاهای داخلی وارد شود و نور مورد نیاز ساختمان از طریق نور طبیعی تامین شود. برای شب نیز نورپردازی مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که برای نورپردازی ویلاهای مدرن معمولا از نورهای سقفی، دیواری، زمینی، نقطه‌‌ای و مخفی استفاده می‌شود.

3. عدم پیچیدگی در طراحی پلان ویلا

یک نکته‌ی مهم این است که پلان ویلاهایی که به سبک مدرن طراحی شده‌‌اند بسیار راحت‌تر قابل درک است. این پلان‌ها یک ارتباط منطقی و واضح با فضاهای گوناگون دارند.

علاوه بر این از آنجایی که ویلاهای مدرن از پلان‌های آزاد بهره می‌گیرند (پلان آزاد یعنی استفاده‌ی حداقلی از دیوارها) در نتیجه چیدمان آن بسیار راحت بوده و این برای افرادی که علاقه‌ی زیادی به تغییر دکوراسیون و چیدمان وسایل خود دارند یک مزیت می‌باشد. فقط برای چیدمان باید توجه داشته باشید که برخلاف سبک کلاسیک، در سبک مدرن از چیدمان متقارن استفاده می‌شود و تعادل در فضا باید حفظ گردد.

4. انتخاب کفپوش

در طراحی داخلی ویلاهای مدرن معمولا برای کفپوش از مصالح طبیعی استفاده می‌‌کنند. یکی از پرکاربردترین کفپوش‌ها در سبک مدرن پارکت از جنس چوب است. از سایر مواد پرکاربرد برای کفپوش می‌‌توان به سرامیک اشاره کرد.

اهمیت استفاده از سقف کاذب در سرویس بهداشتی ویلا

۱۶

اجرای سقف کاذب سرویس بهداشتی و حمام جلوه‌ای زیبا و چشمگیر به این مکان می‌شود و از  سقف اصلی نیز محافظت می‌کند. استفاده از سقف کاذب برای سرویس بهداشتی منجر به پوشاندن تاسیسات عبوری از سقف شده و در نتیجه زیبایی سقف را افزایش می‌دهد. از مزایای دیگر سقف کاذب این است که عایق صوتی و حرارتی است. توجه داشته باشید که سقف کاذب سرویس بهداشتی و حمام به خاطر وجود رطوبت بالا در این محیط، باید در مقابل آب و رطوبت مقاومت داشته باشد. پس باید از مصالحی استفاده کنید که از این مقاومت برخوردار بوده و باکیفیت باشند.

 

اهمیت استفاده از باغ در طراحی دکوراسیون ویلا

طراحی باغ برای ویلا در واقع به طراحی فضاهای طبیعی باز نسبتا وسیع متناسب با فضای معماری ویلا گفته می‌شود. طرح ویلا و باغ از گرایشات معماری و طراحی چشم‌انداز ویلا برگرفته است. اجرای باغ ویلا در سکونتگاه‌های بزرگ در حومه شهرها، روستاها و حتی درون شهرها نیز امکانپذیر است.

با ساخت ویلا در یک باغ و بهره‌گیری از مناظر و چشم‌اندازهای زیبای باغ، جریان هوای تازه و خنک در فضای داخلی ویلا وارد می‌شود و حس خارق‌العاده‌ی حضور در طبیعت منتقل می‌گردد. لذتِ وقت گذراندن و استراحت در یک ویلای لوکس و راحت، در یک باغ زیبا و سرسبز تجربه‌ی بی‌نظیری می‌باشد.