لایت کوین (Litecoin) هم مانند بیت کوین یک رمز ارز با رشد قابل پیش‌بینی در درازمدت است. لایت کوین یکی از ابتدایی‌ترین ارزهای رمزنگاری شده پس از بیت کوین است. این رمز ارز رقیب سرسخت بیت کوین بوده و همواره باتوجه‌به ارزش بازار، جایگاه خود را در فهرست ۱۰ رمزارز برتر حفظ کرده است. اما بازار گاوی (حالت خاصی از بازار) تا چه حد برای لایت کوین کار خواهد کرد؟ در ادامه با ما باشید تا آینده این ارز دیجیتال را پیش‌‌بینی کنیم.

تاریخچه لایت کوین

برای اینکه بتوانیم نوسانات آینده قیمت لایت کوین را پیش‌بینی کنیم، ضروری است بدانیم از کجا آمده و چرا ساخته شده است. لایت کوین در سال ۲۰۱۱ توسط یکی از کارکنان سابق گوگل به نام چارلی لی (Charlie Lee) عرضه شد. لایت کوین یا همان LTC یک پروژه رمزنگاری همتا به همتا و بسیار شبیه بیت کوین است.

30

با اینکه از نظر فنی بسیار شبیه بیت کوین است اما تفاوت‌های ملموسی با آن دارد. تفاوت اساسی لایت کوین نسبت به بیت کوین، کاهش زمان تولید بلوک است. لایت کوین با استفاده از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) استخراج می‌شود که در مقایسه با SHA256 بیت کوین، حافظه بیشتری دارد. علاوه بر این، اسکریپت به هش کمتری نیاز دارد که اجازه می‌دهد زمان بلوک لایت کوین سریع‌تر افزایش یابد. این زمان برای لایت کوین تنها ۲ و نیم دقیقه است، درحالی‌که برای بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. زمان ایجاد بلاک سریع‌تر به این معنی است که معاملات در یک‌چهارم زمان بیت کوین تأیید می‌شوند. این امر معاملات را سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند. شاید به دلیل طراحی سبک آن باشد که «لایت کوین» نام‌گرفته است.

لایت کوین از پیوند نزدیک با بیت کوین ارزش بیشتری می‌گیرد و معمولاً به‌عنوان نقره دیجیتال، در مقابل طلای دیجیتال که بیت کوین است، شناخته می‌شود. هر دو ارز دیجیتال مانند فلزات گران‌بها دارای عرضه محدودی هستند. محدودیت عرضه بیت کوین ۲۱ و لایت کوین ۸۴ میلیون سکه است. این بدان معنی است که ظرفیت استخراج لایت کوین ۴ برابر بیت کوین است.

پیش‌بینی قیمت لایت کوین

عوامل اساسی نیز در پیش‌بینی قیمت لایت کوین نقش دارند. همان‌طور که اشاره شد، لایت کوین شباهت زیادی به بیت کوین دارد زیرا می‌تواند به‌عنوان پول بین افراد ردوبدل شود. بااین‌وجود، لایت کوین سریع‌تر و هزینه‌های کمتری نسبت به بیت کوین دارد، بنابراین بسیاری از مردم معتقدند که ارز دیجیتال بهتری است.

نکته مهم درباره لایت کوین این است که قیمت نسبتاً پایداری دارد؛ درست است که این موضوع نسبی است، اما در مقایسه با ارزهای دیگر لایت کوین نوسانات کمتری دارد. به همین دلیل، سرمایه‌گذارانی که کمتر ریسک‌پذیر هستند ممکن است بخواهند آن را جایگزین ارزهایی مانند ریپل، کاردانو و دوج کوین کنند.

لایت کوین نسبتاً جاافتاده است، بسیاری از فروشندگان و تجار آن را به‌عنوان یک روش پرداخت پذیرفته‌اند. هرچه شرکای لایت کوین بیشتر باشد، ارزش دارایی دیجیتالی بیشتر خواهد بود. اگر این روند ادامه پیدا کند، بدون شک افزایش بیشتری در قیمت لایت کوین رخ می‌دهد.

پیش‌بینی بلندمدت قیمت لایت کوین

 چشم‌انداز بلندمدت لایت کوین نسبتاً خوش‌بینانه است. لایت کوین از سال ۲۰۱۱ وجود داشته و یکی از رمز ارزهای اصلی برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال است. این عامل به نفع لایت کوین است، زیرا به‌خوبی ثابت شده است و آن را برای شرکای بالقوه جذاب‌تر می‌کند. علاوه بر این، ازآنجاکه داده‌های زیادی درباره قیمت آن وجود دارد، پیش‌بینی تحرکات آینده آن آسان‌تر است.

31

پیش‌تر گفتیم که عرضه بیت کوین ۲۱ و لایت کوین ۸۴ میلیون سکه است. اگرچه این ممکن است نسبت به سایر رمز ارزها دارای نوسان کمتری باشد، اما افزایش عرضه باعث می‌شود لایت کوین بسیار پایدارتر باشد. علاوه بر این، کاهش موانع ورود ماینرها در لایت کوین نسبت به سایر رمزنگاری‌ها دلیل جذاب دیگری برای مالکیت این سکه است.

با نگاهی به آینده، پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ای برای لایت کوین می‌توان داشت. باتوجه‌به اینکه شرکت‌های بیشتر و بیشتری لایت کوین را به‌عنوان روش پرداخت انتخاب می‌کنند، مطمئناً به افزایش شهرت آن در بازار رمز ارزها کمک خواهد کرد. اگر این اتفاق بیفتد، هیاهوی ایجاد شده به افزایش قیمت آن کمک می‌کند.

ما معتقدیم که این امر به‌احتمال زیاد طی چند سال آینده اتفاق می‌افتد و لایت کوین را تا سال ۲۰۲۵ به مرز ۵۰۰ دلار می‌رساند. علاوه بر این، پیش‌بینی قیمت لایت کوین در سال ۲۰۳۰ هم همین‌قدر خوش‌بینانه است. تا آن زمان، اکثر تجار به‌احتمال زیاد ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک روش پرداخت می‌پذیرند.

با توجه‌ به این تغییر، تجار به یک روش سریع و ارزان برای انتقال ارز نیاز خواهند داشت. اینجاست که لایت کوین وارد می‌شود. ازآنجایی‌که آمارهای بهتری نسبت به بیت کوین دارد، می‌توانیم در آینده شاهد استقبال گسترده از آن باشیم. به‌این‌ترتیب ممکن است لایت کوین تا سال ۲۰۳۰ به مرز هزار دلار برسد. 

حال که دانستیم لایت کوین چقدر آینده روشنی دارد، خوب است به معرفی کیف پول و روش خرید آن بپردازیم. پس همچنان در خواندن این مطلب با ما همراه باشید.

کیف پول لایت کوین

پیش از خرید لایت کوین، باید به دنبال راهی برای تأمین امنیت آن باشید. بهترین راه برای انجام این کار استفاده از کیف پول است. کیف پول یک دستگاه یا برنامه نرم‌افزاری است که رمزنگاری شما را ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد آن را خرج کنید.

کیف پول لایت کوین می‌تواند یک نرم‌افزار، سرویس یا ابزار باشد که کلیدهای خصوصی و عمومی شما را ذخیره کرده و با بلاک چین ارتباط برقرار می‌کند. کلید عمومی کیف پول شما که به‌عنوان «آدرس کیف پول» شما نیز عمل می‌کند، می‌تواند به‌عنوان شماره‌حساب بانکی لایت کوین شما در نظر گرفته شود. کلید خصوصی کیف پول شما می‌تواند رمز عبور حساب بانکی لایت کوین باشد. با استفاده از آن می‌توانید خرید و فروش لایت کوین را انجام دهید.

انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای ایمن نگه‌داشتن دارایی‌های دیجیتال خود استفاده کنید. کیف پول‌های موبایل و تحت وب معاملات مکرر را آسان می‌کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری برای ذخیره‌سازی امن و طولانی‌مدت مناسب هستند. هنگام انتخاب کیف پول رمزنگاری شده، به این فکر کنید که قصد دارید با توکن‌های خود چه کنید. بهترین انتخاب کیفی است که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

در ادامه مجموعه‌ای از کیف پول‌های پیشنهادی ریپل آورده شده است. دقت داشته باشید که بهترین کیف پول چیزی است که خودتان با تحقیق و جست‌وجو پیدا کرده باشید؛ موارد زیر فقط یک پیشنهاد است.

کیف پول آنلاین: LiteVault

کیف پول نرم‌افزاری: Exodus، Guarda  

کیف پول موبایل: Exodus Mobile

کیف پول کامل گره: Litecoin Core

کیف پول‌های سخت‌افزاری: Ledger، Trezor

راه‌های خرید لایت کوین

برای خرید لایت کوین می‌توانید از صرافی‌های معتبر خارجی استفاده کنید. اما همان‌طور که می‌دانید استفاده از صرافی‌های آنلاین جهانی برای ایرانیان دردسرهای زیادی دارد و به این آسانی‌ها نخواهد بود. بهترین جایگزین، استفاده از صرافی‌های داخلی است. یک صرافی داخلی امن و مطمئن مانند صرافی تبدیل به آدرس tabdeal.org، به شما امکان خرید هر ارز دیجیتال مانند خرید بیت کوین کش و خرید استلار را می‌دهد.

32

صرافی تبدیل علاوه بر امکان و دسترسی‌هایی که به شما می‌دهد، با مطالب آموزشی خود سعی می‌کند کاربران خود را برای سرمایه‌گذاری سودآور آماده کند. ابزار حد ضرر و OCO به‌همراه اپلیکیشن موبایل، امکان معامله با آسانی را برای شما فراهم می‌سازد.