طراحی و ساخت شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب از واحدهای کوچک به تاسیسات تصفیه بزرگتر مستلزم سرمایه گذاری اولیه قابل توجه و همچنین مسائل مختلف نگهداری است. در نتیجه، متخصصان آب و فاضلاب سیستم‌های تصفیه فاضلاب اقدام به تولید پکیج تصفیه فاضلاب در محل (LOCAL) کرده‌اند.

این روش، با اتمام فرایند تصفیه اولیه، امکان استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده را در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و دیگر مناطق فراهم می‌آورد.

با تصفیه فاضلاب، شرایط بهره‌وری مجدد یا حتی چند بره از فاضلاب فراهم شده که به صرفه‌جویی در مصرف آب ‌و کاهش هزینه ها کمک میکند.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

در واقع یک پکیج تصفیه فاضلاب، دستگاهی است که پساب های مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی و… را جمع آوری می کند. سپس مواد شیمیایی آلی و بیماری زا در پساب این واحدها با ترکیب چندین روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی کاهش می یابد. این سیستم سرانجام پس از عملیات تصفیه، پساب تمیز، بی بو و قابل تخلیه را در طبیعت به عنوان خروجی ارائه می دهد.

سیستم تصفیه فاضلاب بسیار مهم است زیرا افزایش تراکم واحدهای مسکونی، اداری، تجاری و سایر واحدها در شهرها نیاز به ساخت مجتمع های مسکونی جدید و واحدهای تصفیه فاضلاب را افزایش داده است.

اهمیت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب یکی از مهمترین معیارهای جبران کمبود منابع آب در کشورهای مختلف در شرایط بحران جهانی آب است. آب برگشت یافته به چرخه مصرف توسط پکیج تصفیه فاضلاب از منابع تولید فاضلاب می تواند در چرخه تولید مجدداً مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم های تصفیه بسته به نوع فاضلاب تولید شده توسط منبع، به صورت فاضلاب انسانی، بهداشتی یا فاضلاب صنعتی طبقه بندی می شوند.

عوامل موثر در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب شرکت اوژن

پارامترهای موثر در طراحی، ساخت و نصب یک پکیج تصفیه فاضلاب و نوع روش مورد استفاده برای این منظور به شرح زیر است:

(جهت دریافت پروپوزال و مشاوره با کارشناسان گروه تصفیه فاضلاب اوژن و استعلام قیمت می‌توانید با شماره 02191300204  تماس بگیرید)

 • با توجه به شاخص‌های BOD و COD، کیفیت یا کمیت ورود آلودگی فاضلاب (در ppm).
 • کیفیت پساب یا به عبارت دیگر نحوه استفاده از پساب تصفیه شده توسط پکیج
 • حجم فاضلاب ورودی به بسته (دبی حجمی) و همچنین اطلاعات زمین شناسی و جغرافیایی.
 • تجهیزات مورد استفاده در تولید تصفیه فاضلاب شامل اجزای مکانیکی و الکترومکانیکی.
 • مقدار زمینی که شرکت به سیستم سازنده ارائه می‌دهد.
 • مواد یا جنس بدنه پکیج (فلزی، کامپوزیتی یا پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج تصفیه فاضلاب یکی از مهمترین تجهیزاتی است که در حفظ انرژی و استفاده مجدد از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به معرفی مزایا، فرآیند طراحی و تولید و نصب و عوامل موثر بر قیمت انواع مختلف پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی می‌پردازیم.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب 

موارد زیر اجزای متداول پکیج‌های فاضلاب شامل پکیج‌های فاضلاب انسانی - بهداشتی و صنعتی هستند:

 • واحد جمع‌آوری و دانه گیری پسماند در تاسیسات تصفیه فاضلاب
 • متعادل سازی و اصلاح و تنظیم جریان ورودی به پکیج
 • ایستگاه پمپاژ فاضلاب
 • واحد کنترل PH
 • سیستم بیولوژیکی (هوازی با بی هوازی)
 • مخزن ته نشینی بیولوژیکی
 • واحد ذخیره و هضم لجن
 • نصب دستگاه کلریناتور و یا ازن ژنراتور برای ضدعفونی آب
 • دستگاهی که برای تنظیم اجزای مختلف الکتریکی با نصب یک صفحه کنترل استفاده می‌شود.

 

g1

قیمت دستگاه ازن ژنراتور و فروش انواع آب شیرین کن صنعتی توسط گروه فنی مهندسی اوژن اطلس

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب شرکت اوژن اطلس

موارد زیر پارامترهای موثر در برآورد قیمت پکیج تصفیه پساب اون است:

کیفیت فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه

کیفیت فاضلاب ورودی به دو دسته اصلی فاضلاب بهداشتی ( فاضلاب خانگی، فاضلاب ویلا و استخر …)، فاضلاب صنعتی (فاضلاب کارواش، صنایع نفتی و پتروشیمی …) طبقه بندی می شود. پکیجی که فاضلاب صنعتی را تصفیه می‌کند، بیشترین هزینه و قیمت را دارا است.

دبی فاضلاب ورودی 

دبی ورودی به تصفیه خانه فاضلاب از 5 متر مکعب در روز شروع می شود و حداکثر می تواند بر 1500 متر مکعب در روز تنظیم شود. برای تخلیه های بالاتر از 2000 متر مکعب در روز، باید از بتن یا سازه های فولادی، کامپوزیت ها و سازه های فلزی در ماژول های متعدد استفاده کرد. هرچه میزان جریان یا دبی ورودی فاضلاب بالاتر باشد، مخازن تصفیه بزرگتر و هزینه های سیستم و راه اندازی بیشتر است. مزیت اصلی ساختار مخازن تصفیه فاضلاب مدولار ، قابلیت جابه جایی و کنترل شوک هیدرولیکی می‌باشد.

کیفیت آب مورد نیاز کارفرما پس از تصفیه پساب

کیفیت آبی که کارفرما از ما درخواست می کند ممکن است به خروجی چاه های جذب، تخلیه در رودخانه ها، آبیاری فضای سبز و برای شستشوی منطقه و اتومبیل استفاده شود. هرچه استاندارد پساب خروجی دستگاه بیشتر باشد، هزینه ساختمان و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر می شود. هزینه پکیج تصفیه فاضلاب برای برآوردن معیارهای آبیاری فضای سبز، کمتر از استاندارد تخلیه آبهای سطحی است. البته فناوری های جدید برای بازیافت فاضلاب با کیفیت بالاتر در موتورخانه، فلاش تانک ها و حتی شستشو در بسته های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب استفاده می شود.

محل نصب خشک یا مرطوب دستگاه تصفیه فاضلاب

متریال و جنس بدنه و در نهایت قیمت سیستم مورد استفاده در ساختمان پکیج تصفیه فاضلاب تحت تأثیر محیط نصب قرار می گیرد.

به دلیل رطوبت بیش از حد در مناطق شمالی کشور، اقدامات احتیاطی لازم برای محافظت از بدن در برابر خوردگی زیر سطحی (مانند افزایش ضخامت رنگ) لازم است. علاوه بر این، حفاظت مناسب بدن در مکان‌های سرد مورد نیاز است تا از یخ زدگی فاضلاب توسط پوشش بدنه مناسب جلوگیری کند.

نوع فرآیند تصفیه فاضلاب

نوع و کیفیت فاضلاب ورودی، استانداردهای کیفیت پساب (نوع مصرف)، معیارهای اقتصادی و مدیریت پسماند همه معیارهای انتخاب پکیج‌های تصفیه فاضلاب هستند.

به عنوان مثال، به دلیل استفاده از ماژول های MBR، فرایند تصفیه فاضلاب به روش هوازی MBR، هزینه بیشتری نسبت به سایر فرایندهای هوازی دارد. علاوه بر این، از آنجا که اندازه مخازن هوادهی در فرآیند MBBR کاهش می یابد، هزینه کمتری نسبت به روش تصفیه فاضلاب EAAS دارد.

در نهایت، یکی از مهمترین معیارها در تعیین قیمت تصفیه خانه فاضلاب، ساختمانی یا سازه‌ای است که تجهیزات الکترومکانیکی در آن نصب می‌شود. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب متاثر از استفاده از سازه‌های کامپوزیتی، پلی اتیلنی، فلزی و بتن است. ساختار بدنه انتخاب شده با توجه به فضایی که کارفرما در اختیار قرار می دهد تعیین می شود.

اگر کارفرما فاقد فضای کافی باشد، پکیج فاضلاب باید در زمین دفن شود (دستگاه تصفیه فضلاب دفنی). در این سناریو، انتخاب جنس بدنه کامپوزیت یا پلی اتیلن یک انتخاب عالی خواهد بود. زیرا پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دچار خوردگی می شود و فاقد قدرت مکانیکی لازم برای تحمل وزن های مرده در خاک است.

 

g2

طراحی و تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی توسط گروه تصفیه فاضلاب اوژن

علاوه بر این، در ظرفیت‌های بسیار بالای تصفیه خانه فاضلاب، پکیج تصفیه فاضلاب بتنی مورد نیاز است. به دلیل توسعه مخازن هوادهی و... جابجایی و مونتاژ در مقادیر بسیار زیاد با استفاده از مواد پلی اتیلن و فایبرگلاس دارای محدودیت است.

منابع تولید کننده انواع فاضلاب

فاضلاب بهداشتی

به فاضلاب محل سکونت، ساختمان‌های اداری و تجاری، بیمارستان‌ها و... فاضلاب بهداشتی یا انسانی گفته می شود.

فاضلاب صنعتی

به فاضلاب تولید شده توسط مراکز صنعتی، کارخانه ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و... فاضلاب یا پساب صنعتی گفته می شود. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی برای تصفیه این پساب ها الزامی است. تقریباً در همه شرایط، فاضلاب صنعتی دارای بار و آلاینده های آلی بسیار بیشتری نسبت به فاضلاب بهداشتی است. علاوه بر این، نوع روش تصفیه فاضلاب با نوع فاضلاب ورودی به دستگاه تعیین می شود. برای مثال از روش‌ تصفیه فاضلاب بیولوژیکی هوازی به طور گسترده ای در تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود. به دلیل محتوای آلی و چربی و روغن موجود در فاضلاب صنعتی، پساب‌ها با استفاده از ترکیبی از تکنیک های هوازی بیولوژیکی و بی هوازی، شیمیایی و فیزیکی هوا، الخصوص دستگاه چربی گیر تصفیه می‌شوند.

برای مثال در مورد تصفیه فاضلاب کارواش، روش های فیزیکی و شیمیایی مناسب بوده و کمتر به روش‌های تصفیه پیچیده تری نیاز خواهد بود. در نتیجه، قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی بیشتر از قیمت سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی است.

تجهیزات الکترومکانیکی مانند پمپ های انتقال، دمنده های هوادهی و... نیز متغیرهای مهمی در تعیین قیمت این سیستم ها هستند.

مزایا و کاربرد پکیج تصفیه پساب بهداشتی و صنعتی

مهمترین مزیت استفاده از تاسیسات تصفیه فاضلاب این است که از آلودگی محیط جلوگیری می کند. از طرف دیگر، استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری کشاورزی، به حداقل رساندن و کاهش مصرف آب‌های زیرزمینی و حفظ این ذخایر مهم کمک می کند. به دلیل قابلیت جابه‌جایی، سیستم تصفیه فاضلاب ممکن است در هر مکانی ساخته و مستقر شود و از ورود مستقیم پساب به محیط جلوگیری کند. در زیر لیستی از مزایای استفاده از پکیج‌های تصفیه فاضلاب آمده است:

 • دارا بودن کلیه تجهیزات و روش‌های لازم برای تصفیه (بدون نیاز به لوازم جانبی یا تجهیزات اضافی) 
 • عملیات تصفیه فاضلاب ممکن است به روشی ساده و کم هزینه انجام شود.
 • سهولت افزایش ظرفیت پکیج و ایجاد تغییرات حتی در زمان اجرا و نصب
 • هزینه کمتر در ظرفیت های 5 تا 60 متر مکعب در روز در مقایسه با سیستم های بتنی.
 • همه قطعات یدکی بسته موجود بوده و هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم حداقل است.
 • ساخت و ساز در هر بعد دلخواه بر اساس فضای موجود امکان پذیر است.
 • با توجه به عملکرد مداوم سیستم های هوادهی‌، بوی نامطبوعی وجود ندارد.
 • نیازی به انجام فعالیت های اصلی ساختمانی سنگین در محل پروژه نیست.
 • در اکثر مناطق با شرایط آب و هوایی سازگار است

برای دریافت پروپوزال و مشاوره با کارشناسان گروه تصفیه فاضلاب اوژن و استعلام قیمت می‌توانید با شماره 02191300204  تماس بگیرید

 

g3

فروش انواع سپتیک تانک فاضلابی توسط گروه تصفیه فاضلاب اوژن اطلس سپهر

فرآیند هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب

فرایند افزودن هوا به فاضلاب برای ترویج تجزیه بیولوژیکی هوایی اجزای آلاینده به عنوان روش و فرآیند هوادهی فاضلاب شناخته می شود. این جزء ضروری اکثر سیستم های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است. تصفیه بیولوژیکی، برخلاف تصفیه شیمیایی فاضلاب، که از مواد شیمیایی برای واکنش و تثبیت آلاینده ها در پساب استفاده می کند، از میکروارگانیسم‌هایی که به طور طبیعی در پساب وجود دارند، برای حذف آلاینده‌های پساب استفاده می کند.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب

میزان فاضلاب شهری و بهداشتی تولید شده در هر منطقه‌ای با توجه به میزان مصرف آب در آن جامعه، پارامترهای اقلیمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین سطح سلامتی و زندگی مردم تعیین می شود. با افزایش مصرف آب، میزان فاضلاب تولید شده نیز افزایش می یابد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی امروزه به دلایلی مانند کاهش آلودگی محیط زیست و نیاز به استفاده مجدد از آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و فاضلاب ها قبل از ورود به آب از منازل، مشاغل و شرکت ها جمع آوری شده و در یک تصفیه خانه فاضلاب جهت استفاده مجدد، به تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب تخلیه می شوند.

یکی از مهمترین جنبه های ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب تعیین نوع روش تصفیه و ظرفیت مورد نیاز است که هر دو می تواند هزینه و زمان جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. در نتیجه، عناصر موثر باید در نظر گرفته شوند. حجم فاضلاب، تجزیه و تحلیل کیفیت فاضلاب بهداشتی (به ویژه دو شاخص ضروری BOD5 و COD)، کارایی مورد نیاز برای تصفیه و… همگی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

(برای محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب باید اطلاعات کافی در مورد حجم فاضلاب تولید شده در طول روز و شب ارائه شود.)