مناسب ترین و بهترین اسباب بازی به ویژه برای کودکان پیش دبستانی اسباب بازی های آموزشی است. این گروه از اسباب بازی ها موجب پرورش تفکر، تخیل، سرگرمی، لذت و مهم تر از همه موجب یادگیری در کودک می گردند و او را با مفاهیم و دوران پیرامونش آشنا می کند.

والدین همواره سعی می کنند تا در یافتن و خرید اسباب بازی و وسایل سرگرم کننده برای کودکانشان وسواس خاصی داشته باشند و سعی می کنند بهترین امکانات را برای رشد فرزند دلبندشان فراهم نمایند.

از روزی که کودک پا به این دنیا می گذارد پدر و مادر نهایت تلاش خود را به کار می بندند تا بتوانند بهترین شرایط را برای پرورش جسم و روح فرزند خود مهیا کنند

و در این راه از هیچ زحمت و هزینه ای دریغ نمی کنند.

در ادامه قصد داریم با توجه معیار های موجود،  اسباب بازی مناسب برای تقویت توانایی های ذهنی و فیزیکی فرزندان دلبندمان را معرفی کنیم.

علاوه بر توجه به مهم ترین بعد ارتباط با کودک یعنی امنیت،  اسباب بازی های کودکان خردسال باید با سطح توسعه و ظهور توانایی های آنها متناسب باشد.

 

111

 

اسباب بازی های مناسب برای کودک از تولد تا 18 ماهگی:

نوزاد در این سن تمایل دارد تا با چشم هایش اجسام در حال حرکت را دنبال کند.نوزادان در این سن به صورت ها و رنگ های روشن نگاه کنند و جذب حرکات دست و پای خود می شوند.سر خود را بلند می کنند و به سمت صدایی واکنش نشان می دهند. اسباب بازی هایی که برای این سن توصیه می شوند عبارتند از:

اسباب بازی با اثر حسی و حرکتی شامل جغجغه، زنگوله، دایره زنگی، حلقه های پلاستیکی، اسباب بازی های تولید صدا با دکمه فشاری، اشیا شناور روی آب، وسایل کشیدنی و هل دادنی، روروئک و توپ پارچه ای

اسباب بازی با اثر تقلیدی و اجتماعی: شامل عروسک پارچه ای، جانوران پلاستیکی یا پارچه ای، تلفن کوچک و وسایل نقلیه برای حمل بار

اسباب بازی با اثر تجسمی و فکری شامل انواع پازل با دو تا سه قطعه، مکعب های سوراخ دار و کتاب های پارچه ای یا مقوایی

2222

 

 

اسباب بازی های مناسب برای کودک از 3 سال تا 5 سالگی:

این سن وقت مناسبی برای ورود به مهد کودک است.کودک بسیار کنجکاو است و زیاد سوال می کند. حس رقابت طلبی او بسیار زیاد است و کودک دوست دارد با دیگران تعامل کند. کم کم می توانند یک اسباب بازی را باهم به اشتراک بگذارند.

اسباب بازی هایی که برای این سن توصیه می شوند عبارتند از:

اسباب بازی با اثر حسی و حرکتی، شامل الاکلنگ، سرسره، تاب، نردبان های فلزی، وسایل کشیدنی و هل دادنی، وسایل باغبانی ساده، توپ در اندازه های مختلف، وسایل ساده خیاطی و سه چرخه

اسباب بازی با اثر تقلیدی و اجتماعی شامل، عروسک با همه لوازم، تخت خواب، خانه، ظرف و مانند آن ها، جانوران گوناگون پلاستیکی و پارچه ای، وسایل نقلیه گوناگون شامل تراکتور، ماشین آتش نشانی و مانند آن ها و انواع لباس های تقلیدی مانند لباس پزشک، پلیس و نظیر این ها.

اسباب بازی با اثر تجسمی و فکری شامل، انواع پازل با حداقل 9 تا 15 قطعه، وسایل نقاشی و خمیرسازی، مکعب های ساختنی در اندازه های بزرگ و متوسط و کتاب های تصویری.

 

 

3333

 

 

اسباب بازی های مناسب برای کودک از 5 سال تا 8 سالگی:

اسباب بازی با اثر حسی و حرکتی شامل طناب، توپ، وسایل خیاطی، پیچ و مهره و دوچرخه کوچک

اسباب بازی با اثر تقلیدی و اجتماعی شامل، وسایل اندازه گیری مانند ساعت، متر، خط کش و نظیر این ها، عروسک و همه لوازم مربوط به آن، انواع وسایل نقلیه و لوازم مربوط به آن و وسایل نمایش عروسکی

اسباب بازی با اثر تجسمی و فکری شامل انواع پازل با 20 قطعه و بیشتر، مکعب های ساختنی در اندازه های کوچک، اسباب بازی های فکری گروهی، وسایل نقاشی و کارت های مصور بازی مانند مجموعه گل، هواپیما و نظر این ها.

 

اسباب بازی می تواند نقش فوق العاده ای در رشد فرزندانمان داشته باشد. بهتر است علاوه بر رعایت نکات فوق قبل از هر چی دقت کنیم اسباب بازی مورد نظرمان برای کودک کاملا امن است.

نکاتی مانند استانداردهای لازم برای اسباب بازی های الکترونیکی، تیز نبودن، غیر سمی بودن رنگ استفاده شده، فاقد قطعه ریز بودن و بسیاری از موارد دیگر.

فروشگاه اسباب بازی بازی موز ارائه کننده انواع اسباب بازی دخترانه و اسباب بازی پسرانه در ایران می باشد که طیف متنوعی از اسباب بازی برای سنین مختلف را ارائه می دهد برای خرید از این فروشگاه می توانید به آدرس اینترنتی www.bazimoz.com  مراجعه فرمایید.