در راستای جایگاه آموزش زبان آنلاین، شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین تأثیرهای پاندمی کرونا پس از کادر درمان بر آموزش و معلم‌ها بوده است. این پاندمی روند به فرهنگ‌سازی استفاده از فضای آنلاین برای آموزش را چندین برابر سریع‌تر کرد. در شرایطی که افراد به‌هیچ‌عنوان نمی‌بایست نزدیک هم و در یک فضای بسته قرار می‌گرفتند؛ چاره‌ای جز فضای امن آنلاین برای برگزاری کلاس‌ها وجود نداشت. در کنار تمام سختی‌های روزها و ماه‌های قرنطینه که بسیاری از کسب‌وکارها را به مرز نابودی نزدیک کرده، کسب درآمد نوعی هنر و نیازمند آموزش و رعایت نکاتی است.

تدریس به‌صورت آنلاین و حتی آموزش زبان آنلاین می‌تواند برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر برسد. آموزشگاه زبان آنلاین تیکا غیرممکن را برای همه افراد از هر قشر و شرایطی ممکن کرده است. کافی است نکاتی را برای تدریس آنلاین زبان در نظر بگیرید تا به یک معلم زبان آنلاین عالی تبدیل شوید.

شرایط زبان آموزان آنلاین خود را در نظر بگیرید!

شاید بتوان گفت یکی از سخت‌ترین قسمت‌های تدریس آنلاین زبان کنار آمدن با شرایط متنوع زبان‌آموزان مختلف است. برای درک بهتر این موضوع به این مثال دقت کنید. ممکن است زبان‌آموزان شما ما موفق به پیداکردن فضای آرام و مناسب آموزش زبان آنلاین نشوند. در این صورت در طول کلاس عوامل مختلفی که باعث کاهش تمرکز آنها می‌شود مواجه خواهند بود.

تصور کنید شاگرد شما به سبب دوران سخت قرنطینه با درصدهای مختلف از افسردگی سر کلاس شما نشسته است. حتی می‌توانید در نظر بگیرید که شاگرد شما ممکن است به سبب کرونا شغل خود را از دست داده باشد. در این صورت با شرایط روحی و محیطی متنوعی روبه روی دوربین سیستم خود، سعی در یادگیری از معلم زبان خود را دارند. در این صورت شما به‌عنوان یک معلم زبان آنلاین بهتر است بتوانید شرایط آنها را درک کرده و در بهبود روند یادگیری به آنها کمک کنید.

تیکا برای حل این مشکل، کلاس‌های آنلاین زبان را در ساعات مختلف شبانه‌روز که زبان‌آموز و استاد بر آن توافق دارند برگزار می‌کند. بنابراین اگر از تیکا برای یادگیری یک زبان جدید و یا تقویت زبانی که بلدید، استفاده می‌کنید؛ نگران یافتن شرایط مناسب برای کلاس آنلاین نباشید.

به عنوان معلم زبان برای تدریس آنلاین خود برنامه ریزی کنید!

آموزش زبان آنلاین و یا به‌طورکلی آموزش در فضای آنلاین باعث شده تا کنترل بسیاری از عوامل از دست معلم خارج شود. به‌هم‌ریختن روتین برگزاری کلاس‌های حضوری پیش از کرونا باعث احساس ناامنی ذهنی از لحاظ برنامه‌ریزی برای مدرس‌های آنلاین می‌شود.

در این شرایط بهترین راه برای انجام به‌موقع کارها، احساس رضایت ذهنی در پایان ساعت کلاس آنلاین و بازخورد بهتر در زبان‌آموزان، برنامه‌ریزی است. طبیعت آن برنامه‌ریزی برای کلاس‌های حضوری با برنامه‌ریزی برای کلاس‌های آنلاین متفاوت است. باتوجه‌به پارامترهای قابل‌کنترل در کلاس آنلاین، برای آنچه می‌خواهید تدریس کنید برنامه‌ریزی داشته باشید.

همچنین دقت کنید که به اشتراک گذاری این برنامه تدریس با شاگردان اهمیت بسیار زیادی دارد. تمامی مواردی که در برنامه تدریس خود مشخص کردید؛ شامل: مدت زمان هر جلسه، مقدار محتوای تدریس در هر جلسه، مقدار تکالیف هر جلسه، زمان هر آزمون و محتوایی که در آزمون خواسته می‌شود و ... به طور کامل با زبان‌آموزان به اشتراک گذاشته شود.

برنامه ریزی تدریس خود را با هدف تان بسنجید!

همان‌طور که گفتیم برنامه‌ریزی برای کلاس‌های حضوری با برنامه‌ریزی کلاس آنلاین متفاوت است. توجه به هدفی که از تدریس موضوعات مختلف به زبان‌آموز دارید ممکن است لازم باشد برخی از موارد از برنامه‌ریزی هست شود. همچنین ممکن است لازم باشد مواردی که به برنامه‌ریزی شما برای تدریس بهتر آنلاین اضافه شود.

به‌عنوان‌مثال، شاید لازم باشد تا مقدار ساعتی که برای پاسخ به سؤالات در نظر می‌گیرید، اندکی گسترده‌تر و در ساعت‌های مختلف روز باتوجه‌به زمانی که شاگردان تکالیف خود را انجام می‌دهند، باشد. در این صورت شاگردان می‌توانند بدون نگرانی سؤالاتشان را بپرسند تا وظایف خود را به‌درستی انجام دهند.

تعامل سازنده را دست‌کم نگیرید!

در آموزش زبان آنلاین نیاز به برقراری ارتباط چشمی و دیدن زبان بدن معلم در طول تدریس پاسخ گفته نمی‌شود. به‌عنوان یک معلم زبان آنلاین برای بهبود روند یادگیری شاگردان خود، سعی کنید تعامل بیشتری با شاگردان خود برقرار کنید. به‌عنوان‌مثال زمان‌هایی را در طول روز پاسخگویی به سؤالات زبان‌آموزان اختصاص دهید. به این صورت که زبان‌آموزان مطمئن باشند که اگر در حین انجام تکالیف سؤالی به وجود آمد؛ در ساعت مشخصی می‌توانند از شما راهنمایی بگیرند. یکی دیگر از اقداماتی که باعث ایجاد تعامل بهتر با زبان‌آموزان می‌شود؛ می‌تواند به اشتراک گذاشتن ویس موارد تکالیف جلسه آینده باشد. به این صورت زبان‌آموزان خارج از زمان کلاس نیز می‌توانند جزئیات آنچه باید انجام دهند را با صدای خود شما را بشنوند.

شاگردان خود را سورپرایز نکنید!

آموزش زبان آنلاین با کلاس‌های حضوری متفاوت است. کوییزهای گاه‌وبیگاه و یا تکالیفی که در لحظه به زبان‌آموز خود سپردید، در کلاس‌های حضوری نتایج خوبی رقم می‌زد. این روند در کلاس‌های آنلاین بازخورد خوبی به همراه ندارد. سعی کنید با برنامه‌ریزی و اطلاع قبلی از زبان‌آموزان خود تکالیف انجام شده و یا کوییز بگیرید. این برنامه‌ریزی و اطلاع قبلی حس اینکه شرایط زبان‌آموزتان را درک کرده‌اید، به او می‌دهد.

بازخوردها را بررسی کنید!

دیدگاه همه ما یکسان نیست. ممکن است زبان‌آموز شما نکته‌ای را از کلاس آنلاین زبان خود ببیند که شما قادر به دیدن آن نشده باشید. به روش‌های مختلف از شاگردان خود بخواهید تا به معلم زبان آنلاین خود بازخورد بدهند. بازخورد می‌تواند یک فرم در قالب یک ایمیل باشد. همچنین بازخورد می‌تواند یک پیام در شبکه اجتماعی موردنظر و یا چند سؤال به‌صورت آنلاین و صوتی باشد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از شاگردان خود بپرسید که آیا فرم تکالیف آنها واضح و مشخص است؟ و یا اینکه روند تدریس بخش‌های مختلف برای آنها چقدر پیچیده و یا ساده است؟

با همکاران خود در تعامل باشید!

یکی از نکات واضح تدریس بهتر در آموزش زبان آنلاین، صحبت با دیگر معلم‌های زبان آنلاین است. سعی کنید در مکالمات با همکاران خود، نکاتی را با هم به اشتراک بگذارید که به روند تدریس بهتر شما در فضای آنلاین کمک کند.

اتفاقات غیر منتظره نیز بخشی از آموزش زبان آنلاین است!

3

یکی از غیرمنتظره‌ترین اتفاقاتی که در آموزش آنلاین زبان اتفاق می‌افتد قطعی برق یا اینترنت است. باوجوداینکه تیکا یکی از بهترین پلتفرم‌های آنلاین آموزش زبان است، کنترل بسیاری از عوامل دست شما نیست. بنابراین خود را برای برخی اتفاقات غیرمنتظره آماده کنید. در این شرایط خونسرد باشید تا تصمیم بهتری بگیرید.

در تیکا پس از هر اتفاق غیرمنتظره که مانع برگزاری کلاس در زمان مشخص شده و باکیفیت موردنظر می‌شود؛ از پشتیبانی تیکا با معلم زبان یا زبان‌آموز تماس گرفته می‌شود. در این تماس اگر مشکل به وجود آمده، قابل‌حل نباشد، از استاد و زبان‌آموز خواسته می‌شود تا اگر امکان برگزاری کلاس پس از حل مشکل (مانند قطعی برق) را ندارند، اولین زمان ممکن را برای برگزاری مجدد کلاس اعلام کنند.

اهمیت پلتفرم ها

جمع‌کردن شاگردان در فضای مجازی به‌دور هم یکی از سخت‌ترین کارها در آموزش زبان آنلاین است. استفاده از شبکه‌های مجازی برای ایجاد گروه که معلم زبان و شاگردان در آن حضور داشته باشند انتخاب چندان مناسبی نیست.

بهتر است از پلتفرم مشخص که زیرساخت‌های لازم برای برگزاری کلاس‌های آنلاین را دارند، استفاده کنید. تیکا به همین منظور امکان استفاده از مالتی پلتفرم را برای استاد و زبان‌آموز ایجاد کرده است. استاد و زبان‌آموز می‌توانند از میان ۴ پلتفرم مختلف انتخاب کنند.

این 4 پلتفرم شامل:  skype، zoom، skyroom و bigbluebutton هستند. در پلتفرم‌های zoom و bigbluebutton  معلم زبان می‌تواند یک room برای برگزاری کلاس خود ایجاد کند.

تیکا علاوه بر این، امکانات دیگری نیز برای استاد زبان ارائه می‌دهد که در سایت تیکا می‌توانید مشاهده کنید.

زمان های صحبت در کلاس را بشکنید!

اگر شما از آن دسته مدرس‌ها هستید که برای آموزش مطالب در کلاس مدت‌زمان برای مثال ۵۰ دقیقه صحبت می‌کنید؛ باید بدانید این روش در آموزش آنلاین اثربخش نیست. سعی کنید مدت‌زمان صحبت خود در کلاس را به زمان‌های کوچک‌تر خرد کنید. بهترین زمان برای تدریس آنلاین زمان‌های کوتاه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه‌ای است. مابین هرکدام از این بخش‌ها می‌توانید، یک تسک، یک استراحت کوتاه و یا یک سرگرمی قرار دهید. به‌این‌ترتیب روند یادگیری آنلاین برای شاگردان شما جذاب‌تر خواهد بود.

با خودتان مهربان باشید!

تمامی عزیزانی که به‌عنوان یک معلم زبان آنلاین در تیکا فعالیت می‌کنند، نقش‌های دیگری در خانواده و خانه خود نیز دارند. به خودتان حق بدهید که گاهی از برخی مسائل خسته شوید. آنچه مهم است این نکته است که همواره سعی کنید بهترین خود را نشان دهید.

ایجاد انگیزه و تشویق به مطالعه و یادگیری به صورت آنلاین

یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش آنلاین در دوران کرونا، ایجاد انگیزه از سمت مدرس در زبان‌آموز است. باتوجه‌به شرایط و ویژگی‌های آموزش آنلاین نیاز به روش‌های جذاب و تشویق‌کننده دارید. هرچقدر روش‌های شما جذاب‌تر باشند، زبان‌آموز با رغبت وقت بیشتری را برای یادگیری اختصاص می‌دهد. باتوجه‌به اهمیت این موضوع در ادامه به روش‌های انگیزه‌بخشی در آموزش آنلاین اشاره می‌کنیم:

استفاده از شبکه های اجتماعی

4

یکی از کارآمدترین روش‌ها این است که از شاگردان خود بخواهید تا زبان پیش‌فرض تلفن هوشمند خود را روی زبان مورد یادگیری قرار دهند. علاوه بر این، می‌توانیم از شبکه‌های اجتماعی در جهت یادگیری بهتر زبان موردنظر استفاده کنید. به این صورت که برای مثال می‌توانید از شاگردان خود بخواهید تا در شبکه اجتماعی مانند توییتر، تنظیمات آن را روی کشوری قرار دهند که به زبان موردنظر آنها صحبت می‌کنند. در ادامه می‌توانید از آنها بخواهید تا مثلاً ۱۰ توییت آخر به زبان موردنظر را یادداشت و در جلسات مشخص درباره آن صحبت کنند. 

همچنین می‌توانید از آنها بخواهید تا چند بلاگر معروف که به زبان موردنظر آنها صحبت می‌کنند را معرفی کنند. 

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای انگیزه‌بخشی بیشتر در زبان‌آموزان شامل هزاران ایده می‌شود. با اندکی فکر باتوجه‌به هدفتان از تدریس موضوعات مختلف می‌توانید از آنها بهره ببرید. 

در تیکا از شبکه‌های اجتماعی برای به‌اشتراک‌گذاری نکات جذاب درباره یادگیری زبان‌های مختلف استفاده می‌شود. به این صورت که در زمان‌های مشخص از بین ۱۴ زبان، معلم زبان نکته جذاب از یادگیری مهارت‌های مختلف آن زبان را مطرح می‌کند. تیکا این نکات را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کند تا علاوه بر یادگیری سبب انگیزه زبان‌آموزان برای ادامه راه باشد.

تسک های جذاب در آموزش زبان آنلاین

یکی از انگیزه‌بخش‌ترین کارها برای یادگیری زبان این است که به شاگرد خود تکالیف جذابی بسپارید. بهتر است این تکالیف، علاوه بر یادگیری سرگرمی در دل خود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از آنها بخواهید تا سری ویدئوهای خاصی را در یوتیوب تماشا کنند و گزارشی را از آن در جلسات مشخص به شما بدهند. این ویدئوها می‌توانند بخشی از یک سریال، انیمیشن و... باشد.

همچنین می‌توانید از آنها بخواهید تا پادکست یا موزیک مشخصی را گوش کنند و در جلسه بعدی درباره آن سؤالاتی بپرسید. 

به عنوان معلم زبان می توانید به طور مصنوعی آنها را در معرض قرار دهید!

یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای تشویق زبان‌آموزان به استفاده از آنچه آموخته‌اند استفاده از در معرض قراردادن مصنوعی است. می‌توانید در جلسات مشخص موضوعی بین‌المللی انتخاب و از شاگردان بخواهید که در مورد آن به زبان موردنظر صحبت کند. همچنین می‌توانید در ابتدای جلسه به آنها بگویید که من زبان مادری شما را متوجه نمی‌شوم و باید بتوانید منظور خود را به من برسانید. برای توضیح بیشتر به شاگردان خود بگویید که در صورت ندانستن یک کلمه آن را به زبان موردنظر توضیح دهند و هرگز از زبان مادری خود استفاده نکنند.

تدریس در سامانه آموزش آنلاین تیکا

5

تیکا در زمینه آموزش 14 زبان زنده دنیا، حدوداً 75 تخصص و 150 مهارت در کنار شماست!

ما در تیکا افتخار همکاری با بیش از 400 مدرس زبان را داریم و بیش از 5000 زبان‌آموز در سراسر دنیا در خصوص همراهی در فرآیند یادگیری زبان، تخصص و مهارت دلخواهشان به ما اعتماد کردند.

اگر استاد زبان هستید و تصمیمتان را برای شروع تدریس گرفته‌اید؛ در این صورت می‌توانید با مراجعه به سایت تیکا در آدرس tikkaa.ir   بر روی ثبت نام کلیک و به عنوان استاد زبان، نام نویسی کنید. پس از فرآیند ثبت نام برای تکمیل فرآیند، از پشتبانی اساتید تیکا با شما تماس گرفته می‌شود. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر و یا مشاوره رایگان دارید، با ما در پشتیبانی سامانه آموزش خصوصی زبان تیکا (91016620-021) در تماس باشید.