در دنیای امروز و در عصر ارتباطات خبر نوعی محصول ارتباطی تاثیر گذار و هدایت کننده افکار عمومی است که بسیاری از کشورها، احزاب و ... از آن در جهت دستیابی سریع تر به اهداف خود استفاده می کنند. خبرهای فرهنگی یکی از انواع خبرها هستند که موضوعات مختلفی در زمینه هنر، تاریخچه تمدن ها، فرهنگ و آداب و رسوم را تحت پوشش قرار می دهند. این دسته از خبرها دارای طرفداران خاصی هستند و دنبال کردن آن ها موجب می شود که افراد درک و شناخت بهتری از این موضوعات داشته باشند.

معرفی خبر فرهنگی

اخبار فرهنگی در واقع به اخباری گفته می شود که به صورت تخصصی وقایع و رویدادهای فرهنگی، دینی، هنری و ... را اطلاع رسانی می نماید. از جمله اخبار فرهنگی می توان به برگزاری همایش ها و کنفرانس ها، سمینارها، ساخت فیلم و سریال، جلسات برگزار شده در خصوص مراسمات مذهبی و ملی، مستندات و گزارش هایی از فرهنگ و آداب و رسوم اقوام و ملت های مختلف، مصاحبه با شخصیت های فرهنگی و ... اشاره نمود.

مهم ترین ویژگی های اخبار فرهنگی

خبرهای فرهنگی همانند سایر خبرها دارای یک سری ویژگی های خاص هستند که آن ها را متمایز نموده است. از جمله ویژگی های این دسته از اخبار می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • حاشیه پردازی به جا و مناسب

بر خلاف خبرهای اقتصادی و سیاسی که امکان حاشیه پردازی و افزودن یا کاستن از خبر وجود ندارد در خبرهای فرهنگی می توان به موضوع اصلی خبر شاخه و برگ داد و تا به این ترتیب مخاطبان بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرند. البته توجه داشته باشید این حاشیه پردازی باید به جا و مناسب باشد و به نحوی صورت بگیرد که تاثیری بر ارزش ادبی خبر نداشته باشد و موجب کاستن ارزش آن نگردد.

  • بیان جامع و دقیق وقایع به همراه جزئیات

خبرهای فرهنگی موضوعاتی مانند اعلام زمان و نحوه برگزاری همایش ها، مراسمات و جشن ها و ... نیز تحت پوشش قرار می دهد. از این رو باید این اخبار را به طور دقیق اطلاع رسانی نماید و به تمامی جزئیات خبر مانند زمان و مکان برگزاری همایش، نحوه برگزاری و محدودیت های آن و ... بپردازد تا علاقمندان به این حوزه ها بتوانند به طور کامل از جریان وقوع همایش یا رویداد آگاه شوند.

  • بکر و جدید بودن

در خصوص اخبار سیاسی، اقتصادی، ورزشی و ... بکر و جدید بودن خبر بسیار اهمیت دارد و بیانگر ارزش و اعتبار آن می باشد. به همین دلیل جدید ترین رویدادها و وقایع این حوزه های خبری روزانه چندین مرتبه اطلاع رسانی می شوند تا مردم جامعه از جدید ترین اخبار روز دنیا در حوزه های مختلف آگاهی یابند. اما در مورد خبرهای فرهنگی شرایط مقداری متفاوت است و در صورتی که بکرباشند و برای دنبال کنندگان تازگی داشته باشند دارای ارزش و اعتبار هستند. در واقع این اخبار باید حاوی محتوا و موضوعاتی باشند که برای مخاطبان جذاب باشد و نظر آن ها را به خود جلب نماید. در نتیجه اخبار فرهنگی نیازی نیست که همانند سایر خبرها روزانه بارها اطلاع رسانی گردد.

  • تناسب و هماهنگی با جو جامعه

اخبار فرهنگی باید کاملا متناسب با جامعه و افرادی باشند که در آن زندگی می کنند و در صورتی دارای ارزش هستند که در مورد هیچ موضوعی اغراق نداشته باشند. در واقع این خبرها نباید در مورد موضوعات مختلف و جوانب مثبت و منفی آن ها خیلی بزرگ نمایی کنند و به بیانی دیگر باید کاملا متاثر از جامعه و مردم باشند.

  • کاربردی بودن

یکی دیگر از ویژگی هایی که خبرهای فرهنگی باید داشته باشند کاربردی بودن آن ها است. در واقع این خبرها باید به گونه ای باشند که برای تمامی افراد یک جامعه کاربرد داشته باشند. از جمله خبرهای فرهنگی کاربردی می توان به معرفی یک مکان گردشگری در تلویزیون اشاره نمود که به طور کامل به بررسی ویژگی ها و مزایا و معایب آن مکان می پردازد. به این ترتیب مردم جامعه بیشتر تشویق می شوند که از نزدیک از آن مکان بازدید نمایند، علاوه بر این تاثیر بسزایی نیز در صنعت گردشگری دارد.

سخن پایانی

اخبار فرهنگی با پرداختن با موضوعات جذاب فرهنگی و آداب و رسوم ملل می تواند اطلاعات بسیار مفید و کاربردی از نقاط مختلف ایران و جهان در اختیار افراد قرار دهد. در پایان می توان گفت که علاقمندان به این حوزه می توانند داغ ترین خبرهای فرهنگی دنیا را از طریق پلتفرم های مختلف دنبال کنند.