محتوای بصری در زمان حاضر علاوه بر هر فاکتور دیگری در جذب و حفظ مخاطب تاثیر دارد و اکثر شرکت‌های بزرگ سعی می کنند از طریق تولید محتوای با کیفیت و جذاب و تصویری ارتباط  قوی با مخاطب خود داشته باشند، موشن گرافیک می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای افزایش بازدید محتوای ما باشد.

در طراحی موشن گرافیک برای انتقال بهتر پیام، تمام حواس مخاطب از جمله چشم و گوش را باید همراه ساخت به همین دلیل داشتن محتوای حرکتی در بستری از طراحی های جذاب و صدایی متناسب با محتوای تولید شده بسیار مخاطب را تحت تاثیر قرار میدهد.

یک داستان شامل محتوا و شخصیت ها و عناصر گرافیکی است و برای داشتن موشن گرافیکی به بهترین شکل که تمام اجزای آن مکمل یکدیگر باشند نیاز است تا به هر یک از این اجزا به طور جداگانه به بهترین شکل و دقت پرداخته شود  تا بهترین تجربه را به مخاطب عرضه کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا بیشتر در رابطه با این شاخه ی جذاب و فراگیر آشنا شویم.

۱۳

تعریف موشن گرافیک

موشن گرافیک از دو کلمه ی motion  و graphic  تشکیل شده و در معنای متحرک سازی تصویراستفاده می‌شود. اما به هر تصویری با اندکی حرکت و جذابیت های بصری موشن گرافیک نام نمی‌دهیم.

موشن گرافی می تواند شامل اجزای بسیار متفاوت و زیر مجموعه های فراوانی باشد اما به طور خلاصه  داستان سازی و خلق سناریویی با هدفی مشخص هست که به کمک تصاویر متحرک و نرم افزارهای متنوع انجام میشود تا پیام را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به ساده ترین بیان ممکن به مخاطب برساند.

از نخستین استفاده های موشن گرفیک که منجر به شناخت عموم از این رشته و معرفی آن به عنوان یکی از بهترین منابع برای ساخت تیزرها و معرفی‌ها شد، می‌توان بهJohn Whitney   و یکی از معروف ترین کارهای او مربوط به فیلم هیچکاک به نام Vertigo در سال 1958 است.

او یکی از اولین افراد بود که موشن گرافیک را به کار برد و همچنین  تیتراژ اولیه فیلم Psycho هیچکاک رو می‌شود از اولین نمونه‌های موشن گرافیک دانست، جایی که صدا، حرکت (motion) و طراحی گرافیکی به خوبی در کنار هم قرارگرفتند و شاهکاری بی نظیر در آن دوره ساختند.

موشن گرافیک در واقع نوعی انیمیشن هست با این تفاوت که "متن" و محتوا مهم ترین عنصر تشکیل دهنده آن است! در واقع موشن گرافیک نوعی انیمیت کردن طراحی گرافیکی است. موشن گرافیک تخصصی شامل چهار رشته گرافیک، انیمیشن، ویدئو و کد نویسی است.

خدمات موشن گرافیک

از این رشته به طور گسترده در حوزه های مختلف مانند تیتراژ پایانی فیلم های تلویزیونی و سینمایی، آگهی های تبلیغاتی، اینفوگرافیک‌ها و ... استفاده می‌شود و باعث شده که این رشته در دنیای امروز نیز مخاطبان بسیاری پیدا کند. بنابراین آموزش موشن گرافیک این روزها طرفداران زیادی به دلیل بازار درآمدی آن پیدا کرده است.

در موشن گرافیک شما تنها نیاز به  یک سیستم برای ساخت موشن و ضبط صدا، تمرین و پشتکار برای طراحی کاراکترها و میزان زیادی خلاقیت دارید. سادگی گرافیکی اشکال، استفاده از موسیقی‌های متنوع و زمان کوتاه از جذابیت‌های موشن گرافیک می باشد.

کاربردهای موشن گرافیک

موشن گرافیک با هزینه ی پایین داستان سازی را در بستری تصویری ایجاد می‌کند و یکی از مناسب‌ترین ابزارها برای انواع تیزرهای تبلیغاتی ، ویدیوهای معرفی کارگاه‌ها یا همایش‌ها، استفاده از آمار و داده‌ها و انیمیشن‌های دوبعدی و یا سه بعدی است. همچنین می­تواند در بهبود روابط کاربری موبایل و وب و بازی‌ها نیز از آن استفاده کرد.

 • مهمترین کاربرد موشن گرافیک استفاده از آن در آگهی‌های تبلیغاتی و به اشتراک گذاری اطلاعات است یا به بیانی دیگر دیجیتال مارکتینگ. زیرا به کمک خلاصه سازی محتوا و داستان سازی‌ها در بستری از تصاویر و متحرک سازی های گرافیکی این اطلاعات را به راحتی میتوان به مخاطب انتقال داد.این روش برای تولید ویدیوهای گرافیکی، لوگوسازی، برندینگ و تیزرهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.   
 • برندینگ که با استفاده از لوگوسازی‌های جذاب می‌­توان میزان فروش محصول را نیز افزایش داد.
 • استفاده در فیلم های تلویزیونی و تیزرها (اضافه کردن تایتل‌ها، جلوه‌های ویژه و....). از آنجایی که تریلرها راهی برای معرفی مفهوم فیلم و سریال‌ها در زمان کوتاه 1 تا 3 دقیقه هستند، موشن گرافیک می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای انتقال این مفاهیم باشد.
 • توضیح و تشریح یک مفهوم : قابل استفاده در انواع همایش‌ها و ارائه ها برای بیان ملموس تر مطالب پیچیده

۱۲

مراحل طراحی موشن گرافیک

 1. مرحله اول در طراحی موشن تولید ایده و محتوای جذاب است.

برای ساخت یک موشن گرافی قبل از طراحی کاراکترها و فضای کار باید پیش زمینه ای از خط داستانی و هدفی که موشن برای آن ساخته می‌شود، ارائه داد. این محتوا باید بتواند مخاطب را درگیر کند و هدف محصول یا ارائهرا واضحبیان کند.

 1. مرحله ی بعدی میتواند شامل تصاویر ، حرکت و یا متن باشد.

استفاده از ترکیب رنگ‌های مناسب با موضوع، در این مرحله می‌تواند باعث جذابیت بیشتر موشن گرافی شود. استفاده‌‎ی درست از حرکت در جذاب‌تر کردن موشن گرافی تاثیر گذار است.

 1.  تنظیم صدا

تناسب صدای گوینده با محصول ، استفاده از موزیک مناسب در پس زمینه، استفاده به اندازه از ترنزیشن‌ها ، توجه به تن صدا تاثیر زیادی در افزایش کیفیت کار دارند.

نرم افزارهای ساخت موشن

با پیشرفت روز افزون فناوری به طور مداوم نرم افزارها و ابزارهای متفاوت و جدیدی برای ساخت موشن گرافیک و بهینه و ساده تر کردن آن وارد بازار می‌شود. از ابزارهایی که مدت‌ها راهگشای کار موشن گرافیست‌ها برای بهبود کارشان بوده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فوتوشاپ:

فوتوشاپ یکی از اولین، معروف‌ترین و راحت‌ترین نرم افزارهای شرکت ادوبی است که بسیاری افراد با آن آشنا هستند. همین سبب می‌شود تا ما برای شروع کار موشن گرافیک به خصوص برای خلق تصاویر گرافیکی از آن استفاده ویژه‌ای بکنیم. فوتوشاپ می‌تواند در تایپوگرافی، ترکیب رنگ‌ها و تغییرات خاص گرافیکی روی تصاویر کمک کننده باشد  که نیاز به سیستم ساده تری نیز دارد. می‌توان از ابزار تایم لاین و لایه سازی آن به گونه‌ای موثر در فوتوشاپ و موشن گرافی استفاده کرد.

 1. افترافکت

ابزار اصلی تولید محتوای موش گرافیک است که می‌توان از آن برای تولید انیمیشن‌های­ دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد. وجود لایه‌ها و ابزارهای متحرک سازی متنوع و استفاده از پرده ی سبز و ادیت‌های ویدئویی متنوع افترافکت را یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزار برای موشن گرافیست‌ها کرده است.

 1. Adobe Illustrator

این ابزار یکی دیگر از محصولات شرکت ادوبی است که مختص طراحی لوگو و اتودهای جذاب و خلق طرح های خیره کننده­ی گرافیکی است. ایلاستریتور یکی از ابزارهای تخصصی گرافیست هاست که برای تولید طرح های خلاقانه­ی موشن گرافی بسیار پرکاربرد است.

 1. Cinema4D

از جمله نرم‌افزارهای قدرتمند و متداول برای ساخت موشن گرافیک است. رابط کاربری ساده تری نسبت به دیگر نرم‌افزارهای گرافیکی دارد و در مدل‌سازی،‌ انیمیشن و ایجاد افکت‌های مختلف از آن به طور گسترده استفاده می‌شود

 1. Maya

پردازش سریع پروژه های سه بعدی و انیمیشن­‌ها، وجود متن‌های مختلف در طراحی و راحت کردن ساخت انواع تایپوگرافی‌ها از مهم‌ترین ویژگی های این نرم افزار است که کاربرد بسیاری برای انیماتورها دارد اما  می تواند برای افرادی که برای اولین بار در زمینه‌ی سه‌بعدی کار می‌کنند، سخت و پیچیده باشد.

 1. Blender

 یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان برای ساخت جلوه‌های ویژه است که در صنعت بازی سازی از آن استفاده می‌شود. امکانات سه بعدی سازی و ساخت انواع مدل سازی‌ها و جلوه‌های جذاب از ویژگی‌های این نرم افزار است که متاسفانه رابط کاربری سختی دارد.

از این امکانات ویژه می توان به مدل سازی سه‌بعدی، انیمیشن، شبیه‌سازی، رندر، کامپوزیت، ردیابی حرکتی، ویرایش ویدئو و حتی انیمیشن دوبعدی اشاره کرد.

نتیجه گیری

کاربرد موشن گرافیک در دنیای دیجیتال امروزه آن‌چنان زیاد و غیر قابل چشم پوشی هست که یکی از پیشروهای صنعت تبلیغات و تیزر در آینده ی نزدیک است. به علت تنوع زیاد یکی از بهترین انتخاب ها برای تولیدکنندگان محتوا است تا با خلاقیت بیشتر به دنبال نمایش محصولات خود در این دنیای همواره رو به پیشرفت باشند.

از نظر شما کاربردهای موشن گرافیک در تولید محتوا چیست و کدام یک از انواع آن ها را می پسندید؟