استانبول، بزرگترین شهر توریستی اروپا، مدتهای مدیدی است که محل تلاقی دنیای غرب با شرق به شمار می رود. استانبول در دوران نوسنگی بنا شده و امروزه شهری مدرن است که با آثار زمان بیزانس و بازارهای باستانی خود به میراث تاریخی اش وفادار مانده است. به غیر از جاذبه های گردشگری برجسته در استانبول، مانند کاخ توپکاپی، ایاصوفیه و مسجد آبی،  بازدید از بازارهای شلوغ، محله های قدیمی و رستورانهای شلوغ و زندگی شبانه آن ضروری است. اگر به فکر سفر و یا خرید آپارتمان در استانبول برای زندگی، کار و تحصیل هستید حتما قبل از آن استانبول را بیشتر بشناسید.

1. بازار ادویه

بازار ادویه رنگارنگ و شلوغ استانبول مکانی جالب و خوشبو برای گشت و گذار است. دکه ها و مغازه های پر ادویه این بازار که یکی از مشهورترین مجتمع های خرید مسقف شهر است، در منطقه فاتح و در فاصله کمی از مسجد آبی و ایاصوفیه قرار دارد. این بازار که در دهه 1660 ساخته شده است، معماری نفیسی را به نمایش می گذارد و بیش از 85 مغازه  دارد. در اینجا علاوه بر انواع ادویه های رنگارنگ، میتوانید سوغاتی و شیرینی نیز بخرید. همه چیز از میوه خشک و آجیل گرفته تا جواهرات و منسوجات دست برای فروش وجود دارد.

2. برج دختر

برج مراقبت باستانی دختر، با دربرگرفتن جزیره ای کوچک در ورودی جنوبی تنگه بسفر، منظره چشمگیری را ایجاد می کند. برج دختر دارای یک سکوی بازدید و رستوران است که مناظر خارق العاده ای از استانبول ارائه می دهد. این برج که 2500 سال قدمت دارد،  شاهد حکومت آتنی ها و  رومی ها تا بیزانتی ها و عثمانیان بوده است. این برج در طول قرن ها و هزاره ها، به عنوان برج دیده بانی، فانوس دریایی و مکان قرنطینه عمل کرده و حتی در فیلم های متعددی نیز ظاهر شده است

3. پارک گلخانه

گلخانه، یکی از بزرگترین و زیباترین پارکهای استانبول است که درست کنار یکی از برترین جاذبه های گردشگری شهر یعنی قصر توپکاپی قرار دارد. این پارک که زمانی فقط در دسترس دربار سلطنتی بوده، دارای باغهای زیبا و باشکوهی است و نمای زیبایی از تنگه بسفر را نشان می دهد.

4. پل گالاتا

پل گالاتا در پهنه شاخ طلایی، یکی از محبوب ترین مکانهای دیدنی استانبول است که طی سالها در نمایشنامه ها و شعرها، نقاشی ها و رمان های بی شماری حضور داشته است. این پل مرکز شهر را به قصر پادشاهی و سایر مراکز مهم از جمله ایاصوفیه و مسجد آبی متصل می کند.

با قرار گرفتن در روی پل چشم اندازهای زیبایی از آبهای اطراف را می بینید. پل گالاتا، با مرغان دریایی بر فراز و قایق های در حال حرکت در زیر خود، یکی از مکانهای دیدنی و بسیار سرزنده و شلوغ استانبول است.

بیشتر بخوانید : مراحل و شرایط خرید ملک در یونان

5. هیپودروم

هیپودروم که اکنون تفرجگاهی پرطرفدار است، زمانی میزبان مسابقات ارابه رانی، نبرد گلادیاتورها و حتی مناظرات سیاسی بوده است. با آنکه بخشهای زیادی از آن باقی نمانده، در میدان آن مجسمه ها و آثار زیبایی باقی است که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

2

6. میدان تقسیم

میدان سرزنده تقسیم در قلب استانبول اروپایی، توسط فروشگاههای متعدد، رستورانها، هتلها و مکانهای تاریخی احاطه شده است. این میدان یک جاذبه گردشگری و مرکز اصلی حمل و نقل و میزبان بسیاری از رویدادهای عمومی است. میدان تقسیم علاوه بر اینکه تنها فضای سبز باقیمانده در منطقه است، شامل بنای یادبود جمهوری نیز می شود و مسجد بزرگ، با شکوه و مدرن تکسیم در پشت آن قرار دارد.

7. برج گالاتا

برج گالاتا با ارتفاع 67 متر، بر فراز افق استانبول قرار گرفته و نمای زیبایی از این شهر قدیمی و حاشیه اش را  ارائه می کند. این برج سنگی قرون وسطی، که به برج مسیح نیز معروف است، در سال 1348 میلادی ساخته شده و در زمان ساخته شدنش بلندترین ساختمان استانبول بوده است. برج در طول قرنها بازسازی شده و در دوره ای به عنوان برج مراقبت برای شناسایی مکانهای آتش سوزی استفاده می شده است.

8. قصر دلمه باغچه

باشکوه ترین قصر ترکیه که در قرن نوزدهم و توسط 14 تن ورق طلا ساخته شده، معماری سنتی دوره عثمانی را با سبک نوکلاسیک اروپایی ترکیب کرده است. این قصر که منزلگاه شش سلطان از سال 1856 تا 1924 بوده است دارای بزرگترین چلچراغ بوهمیایی دنیا است که از طرف ملکه ویکتوریا به قصر اهدا شده است. قصر دلمه باغچه در ساحل بسفر واقع است.

9. مسجد سلیمانیه

بازدیدکنندگان مسجد سلیمانیه معترفند که زیبایی و آرامش این مسجد به آنها حس معنویت می دهد. این مسجد در سال در سال 1550 توسط سلطان سلیمان ساخته شده و ترکیبی از معماری اسلامی و بیزانسی در آن به چشم می خورد. مسجد در دوران جنگ جهانی اول به شدت آسیب دید و در اواسط قرن بیستم بازسازی شد. 4 مناره دارد که نشان از ساخته شدنش به دست یک سلطان است. گنبد مسجد سلیمانیه در زمان امپراطوری عثمانی بلندترین گنبد بود.

10. بازار بزرگ

بازدیدکنندگانی که عاشق خرید کردن هستند نباید فرصت بازدید از این بازار 5000 فروشگاهی را از دست بدهند. این بازار که روزانه میزبان دویست و پنجاه هزار نفر بازدید کننده است، اقلامی چون جواهر، فرش، ادویه، آنتیک و کاشی های نقاشی شده با دست در آن به فروش می رسد. بازار بزرگ در سال 1461 ساخته شده و امروزه دو مسجد، چهار فواره، دو حمام و بازار جواهرات در آن قرار گرفته اند.

بیشتر بدانید : روش های سرمایه گذاری در کانادا چیست؟

11. قصر توپکاپی

قصر توپکاپی یکی از جاذبه های مهم استانبول است که تاریخ و مناظر زیبا را در خود ترکیب کرده است. کاخ مجلل توپکاپی تقریباً به مدت چهار قرن، محل اقامت رسمی سلاطین حاکم بر امپراتوری عثمانی بوده است. این قصر یکی از بزرگترین قصرهای موجود در جهان است. در سال 1924، کاخ به موزه ای تبدیل شد که مجموعه گسترده ای از هنر، ظروف چینی، جواهرات، دست نوشته ها و سایر گنجینه های امپراتوری عثمانی را به نمایش می گذارد.

3

12. مسجد آبی

مسجد آبی، که در اوایل قرن هفدهم ساخته شده، امروزه همچنان یک عبادتگاه فعال است. بازدیدکنندگان باید برای بازدید زمان بندی داشته باشند، زیرا درِ مسجد در پنج نوبت نماز به روی بازدید کنندگان بسته است. بازدیدکنندگان باید کفشهای خود را در آورده و خانمها موهای خود را بپوشانند. این مسجد که توسط سلطان احمد ساخته شده، نام خود را از کاشی های آبی رنگ روی گنبد گرفته است.

13. ایاصوفیه

ایاصوفیه با گنبد عظیم خود (به قطر 31 متر) شاهکاری از مهندسی روم است که بیش از 1000 سال بزرگترین فضای مسقف جهان بوده است. ایاصوفیه اصطلاحی یونانی به معنای حکمت مقدس است و اشاره به عیسی مسیح، شخص دوم در تثلیث مقدس دارد. در سال 1453، ترکان عثمانی قسطنطنیه را تصرف و ساختمان را به مسجد تبدیل کردند، بسیاری از آثار مسیحی را برداشته و ویژگی های اسلامی را جایگزین آنها کردند. در طول سالها، کلیسا در اثر زلزله، آتش سوزی و شورش آسیب دید و تعمیرات و بازسازی های زیادی روی آن انجام شد، اما همچنان یک ساختمان زیبا است که برخی از مردم آن را هشتمین عجایب جهان می نامند. کتابخانه ایاصوفیه که در سال 1739 ساخته شده، مزین به  کاشی های باستانی ترکی است و قفسه های چوبی حکاکی شده، اشیای تاریخی و همچنین کتابهای آن دوران را در خود جای داده است.