به گزارش پارس نیوز ، به‌طورحتم کاهش نرخ رشد و جمعیت زنگ خطری برای کاهش نیروی کار و تهدیدی جدی برای تولید و بقای کشور است. از این رو کارشناسان و فعالان این عرصه می‌کوشند تا آسیب‌های اجتماعی ناشی از کمبود جمعیت و کاهش فرزندآوری را شرح و از تبعات آن جلوگیری کنند. در راستای این موضوع یک عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی این‌طور می‌گوید: طبق پیش‌بینی سازمان ملل با توجه به نرخ باروری در ایران، جمعیت آینده به یک سوم می رسد که نیمی از آن سالمند هستند.

اختصاص یک سوم از جمعیت کل کشور به سالمندان بدان معناست که کشور تنها بر پایه نیروی کار حداقلی می‌چرخد و بیش از کسب درآمد، هزینه خواهد داشت چراکه جمعیت سالمند حتی اگر از جایگاه شغلی برخوردار باشند اما توان کار نخواهند داشت.

لازم به ذکر است تا بگوییم رهبر معظم انقلاب اسلامی، بارها تذکرات لازم و سیاست‌های کلی ابلاغی در حوزه جمعیت را عنوان کرده‌اند اما دستگاه‌های مختلف هنوز تمامی سازوکارهای لازم را به کار نگرفته‌اند. لذا اهمیت دارد در پی فرمایش مقام معظم رهبری و اهمیت جلوگیری از بسته شدن پنجره جمعیتی، در دولت سیزدهم سیاست‌گذاری‌های جمعیتی اجرا گردد.

در تشریح بیش‌تر این موضوع فرشته روح افزا، عضو سابق شورای فرهنگی_اجتماعی زنان گفت: مطابق پیش‌بینی‌های سازمان ملل، طی ۳۰ سال آینده پنجره جمعیتی ایران بسته خواهد شد و در آن شرایط ما با بحران‌های گوناگونی روبه‌رو خواهیم شد.

وی با اشاره به اهمیت سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در حوزه جمعیت اظهار کرد: تمام اقدامات جمعیتی باید مطابق با سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در این حوزه باشد، دستگاه‌های مختلف مبتنی بر این مهم باید برنامه‌هایی داشته باشند و آن را انجام دهند، تاکنون این برنامه وجود نداشته است.

عضو سابق شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان برخورد سلیقه‌ای با حوزه جمعیت را یکی از آسیب‌های مهم دانست و تصریح کرد: عدم وجود یک نهاد متولی در این زمینه و پرداخت پراکنده به آن توسط گروه‌های مختلف نیزاز جمله آسیب‌های این حوزه است؛ اکنون ما مرکز اصلی و خاصی که متولی و ناظر برحوزه جمعیت باشد نداریم.

این فعال سیاسی و اجتماعی ضمن بیان اینکه در زمان حاضر اقشار گوناگون در بحث جمعیت مداخله می‌کنند، همچنین خاطرنشان کرد: مداخله‌گری قشرهای مختلف مهم است، یکی از پایه‌های اصلی حوزه جمعیت وزارت بهداشت است؛ مباحث جامعه‌شناسی، امنیتی، پایش امکانات باید مدنظر قرار داده شود؛ سوءمدیریت سبب مشکلات بسیاری در زمینه جمعیت شده است.

تشکل‌ها در پی ساماندهی مشکلات باشند

او یادآور شد: مردم ما برای حفظ استقلال و امنیت این کشور از هیچ چیزی فروگذاری نمی‌کنند اما مدیران ما قادر به مدیریت صحیح منابع برای مردم نیستند و با امضاء اسناد بین‌المللی نظیر سند پاریس، ظرفیت‌ها را از میان می‌برند.

 روح‌افزا تأکید کرد: دولت سیزدهم باید در حوزه جمعیت برای همه نهادها برنامه مجزا و قابل اجرا داشته باشد و وزارتخانه‌ها فعالانه باید در این زمینه وارد عرصه شوند تا سیاست‌های ابلاغی به‌صورت یک پازل و سیستماتیک اجرایی شود.

عضو سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان با بیان اینکه در حوزه جمعیت فعالیت‌های پراکنده و بدون نظم، توسط فعالین مردم نهاد یا سازمان‌های گوناگون در حال انجام است، ادامه داد: این امر یکی از آسیب‌های اصلی برنامه‌ریزی و سیاستگذاری جمعیتی کشور است. در همین راستا وجود یک سازمان یا تشکل واحد برای سامان دادن به این موضوع ضروری است.

روح‌افزا در پایان گفت که یکی از پایه‌های اصلی حوزه جمعیت، وزارت بهداشت بوده و متأسفانه سوءمدیریت در این زمینه سبب مشکلات بسیاری در زمینه جمعیت شد.