تمام وسایل و ابزارهایی که در طول عملیات دندانپزشکی استفاده می‌شود را تجهیزات دنداپزشکی می‌گویند.

این وسایل طیف‌های مختلف و گسترده‌ای را در بر می‌گیرند.

به عنوان مثال از تیغ‌هایی که برای جراحی استفاده می‌شود، یونیت‌هایی که بیمار بر روی‌ آن‌ها می‌نشیند و همین طور آینه هایی که با آن انتها و پشت دندان‌ها را می‌بینند همگی شامل تجهیزات می‌شوند.

 این تجهیزات در مقایسه با تجهیزات دیگر قسمت‌های پزشکی متفاوت است و به همین دلیل به صورت جداگانه و با نام‌های مخصوص به خود استفاده می‌شود.

البته دانستن این نکته بد نیست که تمام این تجهیزات در خدمت ما هستند تا بتوان بهترین خدمات را در زمینه‌های مختلف درمانی انجام داد تا بیمار به بهترین شکل درمان و به حالت طبیعی و سالم خود باز گردد.

استفاده از بیشتر این تجهیزات نیازمند متخصص است به دلیل این که ارتباط مستقیمی با بیمار دارد. در کنار این ابزارآلات تجهیزات ساده تری هم برای استفاده مانند آینه هستند.

تجهیزات دندانپزشکی

در این قسمت به معرفی مهمترین تجهیزات دندانپزشکی می‌پردازیم.

 • آینه دندانپزشکی: یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای دندانپزشکی آینه است. آینه‌‌ها که عموما گرد و در اندازه کوچک هستند. این آینه برای این استفاده می‌شود که بتوان قسمت‌هایی از دهان که با چشم دیده نمی‌شود را دید مانند زوایای مختلف دندان‌‌ها به خصوص دندان‌های عقبی.

  البته در بعضی از موارد برای نور رسانی و روشن کردن قسمت‌های مختلف دندان نیز از این وسیله استفاده می‌شود تا نور را بر روی قسمت مورد نیاز بازتاب کند.

 • فورسپس: از انبرهای دندانپزشکی می‌باشد. از این وسیله در دندانپزشکی بیشتر برای کشیدن دندان استفاده میشود. فورسپس در اندازه و شکلهای مختلف بوده و برای کشیدن هر دندان از فورسپس مخصوص همان دندان استفاده میشود.
 • تابوره: تابوره به صندلی‌های چرخداری گفته می‌شود که در آزمایشگاه‌ها و دندانپزشکی‌ها استفاده می‌شود. از مزیت‌های این صندلی قابلیت حرکت آن و تنظیم ارتفاع است که به تمامی پرسنلی که از آن استفاده می‌کنند این اجازه را می‌دهد که به صورت شخصی و متناسب با قد شخص تنظیم شود.
 • یونیت دندانپزشکی: صندلی‌هایی که بر روی زمین ثابت هستند و در هنگام درمان،  بیمار بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد یونیت دندانپزشکی هستند. این صندلی‌ها به طور ویژه‌ای طراحی شده‌اند تا با دستگاه‌های مخصوص دیگر بتوانند کار کنند. یونیت ها به آب مستقیم شهر و کمپرسور هوا متصل هستند و آب و هوایی که در حین عملیات دندانپزشکی در دهان بیمار استفاده میشود عاری از هر نوع آلودگی است.
 • اتوکلاو: اتوکلاو یک دستگاه مخصوص استریلیزاسیون است که این کار را با استفاده از فشار شدید بخار در دمای 121 درجه سانتیگراد با مدت زمان 15 الی 20 دقیقه انجام می‌دهد.  البته این زمان بستگی به نوع موادی که اتوکلاو استریل می‌کند، خواهد داشت. می‌توان گفت اتوکلاو بهترین وسیله برای استریلیزاسیون می‌باشد. به منظور حصول بهترین نتیجه نیز بهتر است از دمای بالاتر در مدت زمان کمتری استفاده شود تا برای برخی از نمونه‌ها مانند محیط‌های کشت آزمایشگاهی نیز به جهت نابودی میکروارگانیسم‌ها موثرتر واقع شود. دستگاه اتوکلاو توسط شخصی فرانسوی به نام چارلز چمبرلن که یک میکروبیولوژیست بود، در سال 1897 اختراع گردید. کلمه اتوکلاو خود از دو کلمه Auto به معنای خودکار یا همان اتوماتیک و Clavis به معنای صفحه کلید تشکیل شده است. کلمه Auto از زبان یونانی و کلمه Clavis از زبان لاتین گرفته شده است. درباره کاربرد اتوکلاو باید گفت این دستگاه در زمینه‌های مختلفی مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، قارچ شناسی، میکروب شناسی و به خصوص علوم آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • اندوموتور: برای استفاده از فایل‌های اندو راحت‌ترین و سریع ترین روش استفاده از اندوموتور است. استفاده از این وسیله سبب کاهش شکسته شدن فایل‌ها در هنگام انجام عملیات‌های دندانپزشکی می‌شود.

  این سیستم اغلب برای روتاری‌های مختلف قابل تنظیم است.

 • فرزآنگل: برای پر کردن و ترمیم دندان‌ها نیاز است که از این وسیله استفاده شود.

  با کمک این وسیله می‌توان برش‌های دندانی در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف بوجود آورده و پوسیدگیهای روی دندان را برداشت.

 • نخ زیر لثه: ساده ترین توضیحی که می‌توان برای این محصول داد این است که از این محصول برای عقب بردن لثه در هنگام قالبگیری و انجام روکش دندان استفاده می‌شود.
 • اسید اچ: این اسید دندانپزشکی به صورت ژل است و به کمک آن به عاج‌ها و مینای دندان‌ها حمله می‌کنند.
 • دهان باز کن: یکی از پرکاربرد ترین وسایلی که در دندانپزشکی از آن استفاده می‌شود دهان باز کن است. به وسیله این محصول دهان بیمار را تا اندازه مناسب می‌توان باز کرد و در آن حالت نگه داشت تا در هنگام درمان دندان بیمار بسته نشود.
 • خمیر پانسمان: همان طور که از نام این محصول پیدا است این ماده به صورت خمیری درست شده است و یک پرکننده بسیار قوی برای حفره‌های دندانی البته به صورت موقت است. محتویات این خمیر در تسکین درد و برطرف کردن التهاب نیز موثرند.

مواد دندانپزشکی

در این قسمت برخی از موادی که در دندانپزشکی استفاده می‌شود را می‌توانید ببینید.

 • تمباند: سیمان موقت برای چسباندن موقت روکش است.
 • دورالیت: برای قالبگیری از بافت‌های نرم دهان به خصوص برای افرادی که دندان ندارند استفاده می‌شود.
 • ایرالژین: ماده قالبگیری با ثبت جزئیات بالا برای ثبت دقیق تمامی اشکال دهان.
 • کاویزول: ماده‌ای خمیری است که برای پرکردن موقت استفاده می‌شود.
 • خمیر پروفیلاکسی: به عنوان خمیر جرم گیری استفاده می‌شود.
 • پودر زینک اکساید و اوژنول: این ترکیب یک ماده ضد درد درست می‌کند که در پانسمان‌ها استفاده می‌شود.
 • اوژنول: مسکنی که برای دردهای خفیف استفاده می‌شود.
 • پودر کلسیم هیدروکساید: به علت داشتن خاصیت ضد باکتریایی که دارد در درمان ریشه از این ماده استفاده می‌شود.

مواد مصرفی دندانپزشکی

موادی که در بخش بالا نام برده شد همگی از موادی هستند که به طور روزمره در دندانپزشکی برای درمان‌های مختلف استفاده می‌شود. از آنجایی که این وسایل همگی ارتباط مستقیم با بیمار دارند باید از بالاترین کیفیت برخوردار باشند تا هیچ آسیبی به بیمار وارد نکنند.

خرید محصولات دندانپزشکی از بازرگانی ایده

تجهیزات دندانپزشکی بازرگانی ایده نماینده انحصاری شرکت Wiwox آلمان در ایران است. ما در اینجا از با کیفیت ترین محصولات موجود استفاده می‌کنیم. سلامتی بیماران همیشه در اولویت قرار دارد به همین دلیل کیفیت محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است. ما با داشتن دو دهه تجربه در این کار توانسته‌ایم با افتخار مشتریان راضی زیادی داشته باشیم که هم از کیفیت محصول راضی باشند و هم از خدماتی که در کنار آن مانند مشاوره برای خرید می‌دهیم راضی باشند.