امروزه زندگی به سمت دنیای دیجیتال در حال حرکت است و در دوره‌ای از زندگی بشر قرار داریم که می‌توانیم بسیاری از کارهای روزمره مثل خرید روزانهٔ منزل یا دیدوبازدید اقوام را در اینترنت انجام دهیم. خیلی از کسب‌وکارها هم قدم به این دنیا گذاشته‌اند و برای رونق بسیاری از کارها دیگر نیازی نیست از صبح خروس‌خوان از منزل خارج شد و تمام ساعت روز را در محل کار سپری کرد.

کسب‌وکارهایی که مبنای کار آن‌ها فروش است امروزه درصد بیشتری از سود خود را با طراحی سایت فروشگاهی و از راه فروش اینترنتی به دست می‌آورند. با آنلاین شدن بخش بیشتر خرید مردم کسب‌وکارها هم باید بیشتر به فکر آنلاین کردن فروش خود افتاده‌اند. اولین قدم برای این کار طراحی سایت فروشگاهی است. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر هزینه و زمان لازم است.

خرید هاست و دامنه

فروشگاه اینترنتی را از چند راه می‌توان راه انداخت. با هم راه‌های مختلف و اینکه هرکدام چقدر وقت و هزینه نیاز دارد را بررسی می‌کنیم. اما قبل از آن برای اینکه بتوانیم فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنیم باید برای ساخت و طراحی سایت فروشگاهی اقدام کنیم. برای ساختن سایت به یک دامنه و یک هاست احتیاج داریم. خرید این دو زمان زیادی از ما نمی‌گیرد و در یک روز انجام می‌شود.

قبل از هر چیز باید برای سایت خود یک نام انتخاب کنیم. این نام یک پسوند لازم دارد که معمولا از پسوند‌های .ir یا .com استفاده می‌شود. هزینهٔ پسوند‌های .ir حدود ۲۰هزار تومان و .com معمولاً حدود ۳۰۰هزار تومان است.

بعد از انتخاب دامنه باید هاست بخریم. شرکت‌های زیادی هستند که خدمات فروش هاست ارائه می‌دهند و هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند و خدماتی ارائه می‌دهند که بسته به نیاز سایتمان می‌توانیم از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنیم. هرکدام از آن‌ها هم هزینه‌های متفاوتی دارند که به نوع خدماتی که انتخاب می‌کنیم بستگی دارد. قیمت هاست برای شروع کار به طور متوسط چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان در سال است. هرچه نیاز ما به خدمات هاستینگ بیشتر باشد، مثلاً ترافیک سایتمان افزایش یابد و به حجم بیشتری نیاز داشته باشیم باید هزینهٔ بیشتری هم برای هاستینگ بپردازید.

به طور کلی برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی سه راه وجود دارد. یکی اینکه خودمان دست‌به کار شویم و فروشگاه خودمان را بسازیم، دیگری اینکه ساخت آن را به شرکت یا شخص دیگری بسپاریم و راه سوم این است که از فروشگاه‌ساز‌ها استفاده کنیم. بیایید هر کدام را بررسی کنیم.

خودمان فروشگاه اینترنتی بسازیم

برای اینکه خودمان یک فروشگاه اینترنتی بسازیم باید برنامه‌نویسی وب بلد باشیم. در این روش تنها برای خرید هاست و دامنه باید هزینه پرداخت کنیم. بعد از خرید هاست و دامنه می‌توانیم از دو راه استفاده کنیم:

فروشگاه اینترنتی را با استفاده از برنامه‌نویسی طراحی کنیم

در این روش می‌توانیم با استفاده از علم برنامه‌نویسی سایت فروشگاهی خود را طراحی کنیم. برای طراحی سایت با استفاده از برنامه‌نویسی باید برای کلی‌ترین ویژگی‌ها تا ریز‌ترین جزئیات سایت برنامه بنویسیم. بنابراین قبل از شروع این کار باید برای یاد گرفتن طراحی سایت و برنامه‌نویسی آن زمان بگذاریم. به نظر می‌رسد این کار برای هر کسی راحت نباشد و معمولاً تنها کسانی از این روش استفاده می‌کنند که از قبل به طراحی سایت و برنامه‌نویسی مسلط هستند و در این کار تخصص دارند.

مزیت این روش این است که چون از قبل به این کار مسلط هستیم می‌توانیم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم. اما اگر از قبل به این کار آشنایی نداریم باید برای یادگیری آن هم وقت و هزینه صرف کنیم.

فروشگاه اینترنتی را با استفاده از وردپرس طراحی کنیم

وردپرس نوعی سیستم مدیریت محتواست. در واقع وردپرس به نوعی یک سایتِ از پیش برنامه‌نویسی‌شده است. ما می‌توانیم با نصب این سیستم روی هاستی که خریده‌ایم بدون اینکه نیازی به یادگیری برنامه‌نویسی در سطح پیشرفته داشته باشیم برای سایتمان ظاهر دلخواهمان را انتخاب کنیم.

مزیت استفاده از وردپرس این است که اگر از قبل به برنامه‌نویسی آشنا نبوده‌ایم تا سایت خودمان را طراحی کنیم، می‌توانیم در هزینه و وقتی که باید برای یادگیری برنامه‌نویسی بگذاریم صرفه‌جویی کنیم. یادگیری کار با وردپرس بسیار آسان‌تر از استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی وب است و می‌توانیم تنها در چند روز یاد بگیریم که چطور سایت خودمان را طراحی کنیم و آن را به یک سایت فروشگاهی تبدیل کنیم.

شرکت یا شخص دیگری برایمان فروشگاه اینترنتی بسازد

اگر خودمان فرصت طراحی سایت را نداریم یا در این کار تخصص نداریم و زمانی هم برای یادگیری آن نداریم می‌توانیم با پرداخت هزینه، این کار را به دیگران بسپاریم. اشخاص یا شرکت‌هایی هستند که در این زمینه تخصص دارند و خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می‌دهند.

فروشگاه اینترنتی را با استفاده از برنامه‌نویسی بسازند

قطعاً سپردن برنامه‌نویسی سایت به کسانی که در این زمینه تخصص دارند بسیار سریع‌تر از این انجام می‌شود که خودمان بخواهیم این کار را یاد بگیریم و بعد انجام دهیم. از طرفی با استفاده از روش برنامه‌نویسی می‌توانیم سایت را دقیقاً به دلخواه خودمان بسازیم و برای طراحی کوچک‌ترین جزئیات از برنامه‌نویس بخواهیم آن را دقیقاً همان طور که ما می‌خواهیم برنامه‌نویسی کند. اما باید این را درنظر داشته باشیم که این کار هزینهٔ زیادی به ما تحمیل می‌کند و مبلغ طراحی سایت با استفاده از برنامه‌نویسی معمولاً بیش از ۱۰میلیون تومان است.

فروشگاه اینترنتی را با استفاده از وردپرس بسازند

راه دیگری که برای داشتن فروشگاه اینترنتی وجود دارد این است که ساخت فروشگاه اینترنتی خود را به دیگران بسپاریم اما از آن‌ها بخواهیم به جای برنامه‌نویسی سایت از پایه، آن را با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس بسازند تا هزینهٔ کمتری برای ما داشته باشد. با اینکه این راه هم هزینهٔ میلیونی دارد، اما معمولاً مبلغ آن کمتر از ۱۰ میلیون تومان است و به نظر می‌رسد به‌صرفه‌تر باشد.

31

با استفاده از فروشگاه‌ساز‌ها فروشگاه اینترنتی بسازیم

می‌توانیم برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خود از سایت‌هایی کمک بگیریم که به صورت تخصصی فروشگاه‌ساز هستند.

فروشگاه‌ساز ویترین

ویترین یک سایت‌ساز و فروشگاه‌ساز ایرانی است که می‌توانیم از آن برای ساختن سایت فروشگاهی استفاده کنیم. با این سایت‌ساز می‌توانیم بدون دردسرِ یادگیریِ دانش برنامه‌نویسی یا پرداخت هزینه‌های هنگفت به برنامه‌نویس، سایت فروشگاهی خود را راه‌اندازی کنیم و در سریع‌ترین زمان با راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود به کسب‌وکارمان رونق دهیم. ویترین حتی به ما در بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکارمان هم کمک می‌کند و از روش‌های مختلف به موفقیت کسب‌وکارها کمک می‌کند.

کدام را انتخاب کنیم؟

همان‌طور که گفتیم راه‌های زیادی برای راه‌اندازی سایت فروشگاهی وجود دارد و هرکدام مزیت‌ها و معایب خود را دارد. باید ببینیم کدام‌یک از این راه‌ها از نظر مالی، زمانی و امکانات برای کسب‌وکار ما مناسب‌تر است و براساس معیار‌هایی که برای یک سایت فروشگاهی در نظر داریم راه بهتر را انتخاب کنیم و سایت فروشگاهی خودمان را طراحی کنیم.