امروزه و با گسترش تکنولوژی و ارتباطات همه‌ی کسب‌و‌کارها و سازمان‌ها برای معرفی خدماتشان نیازمند بستری در اینترنت هستند که بتواند اطلاعات، داده‌ها و رمزهای تخصصی را در خود ذخیره کند. فضای ذخیره‌سازی یا همان هاستینگ در دنیای وب این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعات خود را در یک مرکز ذخیره‌سازی امن بر روی بستر اینترنت بارگذاری کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا سازوکارهای هاستینگ آذرآنلاین و سرور مجازی ویندوز را بهتر بشناسید.

یک تعریف خیلی ساده از هاستینگ

هاستینگ چیست

پیش از توضیح هاستینگ فرض کنید برای خرید خانه به یک آژانس مسکن مراجعه کرده‌اید. در آن جا لیست بلندبالایی از خانه‌های پیشنهادی وجود دارد و شما و سایر افرادی که برای خرید خانه آمده‌اند می‌توانید از این لیست خانه‌هایی را انتخاب کنید. در واقع این آژانس تبلیغاتی شما و سایر افرادی را که به دنبال خانه می‌گردند، میزبانی (هاست) می‌کند.

شما و سایر مشتریان به دنبال دریافت خدماتی هستید و این آژانس مشخصا خدمات مورد نیاز شما را ارائه می‌دهد. حال اگر شما با توجه به مقدار پولی که دارید، جایی که می‌خواهید زندگی کنید و متراژ پیشنهادی خانه‌تان به یک اپراتور در این آژانس وصل شوید، اپراتور با سرعتی بیشتر و با توجه به نیاز شخصی شما خانه‌هایی را پیشنهاد می‌کند که مطابق نیاز شما هستند.

در یک کلام اپراتور این آژانس مسکن به صورت خصوصی از شما میزبانی می‌کند تا نیازتان در سریع‌ترین زمان ممکن تامین شود. این ساده‌ترین تعریف از وی پی اس یا سرور مجازی ویندوز خصوصی است که داده‌های شما را به صورت شخصی پشتیبانی می‌کند. هاستینگ دقیقا مثل این است که شما دنبال خانه‌ای بگردید تا اسباب و اثاثیه‌تان را در آن قرار دهید؛ در این جا فضای وب مثل آژانس مسکن، و هاستینگ و سرورهای مجازی ویندوز مثل اپراتور این آژانس عمل می‌کنند.

دامنه‌ی سایت؛ مثل آدرس یک خانه

دامنه اینترنتی چیست

حال که به تصویر نسبتا مشخصی از فرایند هاستینگ رسیدید باید با مفهوم دیگری نیز آشنا شوید؛ ثبت دامنه. برای توضیح کارکرد دامنه‌ها در فضای اینترنت نیز بهتر است با یک مثال شروع کنیم: اگر شما خانه‌ی جدیدی اجاره یا خریداری کنید، حتما بارها مجبور خواهید شد تا آدرس آن را برای دوستان یا پیک موتوری بفرستید. آدرس خانه‌ی شما در واقع راه رسیدن به خود شماست. شما با دادن آدرس، مخاطب را راهنمایی می‌کنید تا از بهترین مسیر ممکن به دیدار شما بیاید. طبیعی است که هرچه آدرس خانه‌ی شما دقیق‌تر، سرراست‌تر و مشخص‌تر باشد، مهمانان شما راحت‌تر خانه‌تان را پیدا خواهند کرد.

دامنه‌ها در اینترنت نیز درست چیزی هستند مثل آدرس یک خانه. وقتی یک سایت کاری یا سرگرمی تاسیس می‌کنید، علاوه بر امور محتوایی، اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب یک نام و ثبت دامنه‌ای با استفاده از همان نام در فضای اینترنت است.

دامنه‌ها مثل پلاک خانه‌ها یا کدهای پستی هستند که به کاربران اینترنت این امکان را می‌دهد تا شما را راحت‌تر پیدا کنند. در واقع هر دامنه در فضای اینترنت، مشخصا مربوط به یک سایت خاص است و دسترسی ما را به اطلاعات همان سایت ممکن می‌کند. ههمانطور که هر آدرس در شهر فقط مربوط به یک خانه است.

میزبانی وب چیست

 

وب هاستینگ یا میزبانی از وب در فضای اینترنت

وقتی که برای سایت شخصی یا کاری‌تان یک دامنه ثبت می‌کنید، نیاز به یک میزبان یا پذیرنده در فضای اینترنت دارید تا اطلاعات شما را در سرورهای اینترنت ذخیره و پردازش کند. سرورهای اینترنت مجموعه‌ای از کاپیوترهای قدرتمند هستند که به صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته فعالند و از اطلاعات شما نگهداری می‌کنند. وقتی که شما قسمتی از فضای اینترنت را برای سایت خود اجاره می‌کنید درست شبیه این است که از میان تمام آپارتمان‌های شهر تهران و ظرفیت سکونت در آن‌ها، یک آپارتمان را برای زندگی و رفع احتیاجات خود اجاره می‌کنید. اجاره کردن بخشی از فضای عظیم ذخیره‌ی اطلاعات در اینترنت امکان بارگذاری اطلاعات شما را در اینترنت فراهم می‌کند.

سرورهای هاستینگ و سه عملکرد مختلف

 

انواع میزبانی وب

به صورت کلی سرورها و فرآیند هاست کردن آن‌ها را در فضای اینترنت می‌توان در سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

* سرورهای اشتراکی: سرورهای اشتراکی می‌توانند فرایند میزبانی یا هاستینگ سایت‌های مختلف را به خوبی انجام دهند. هاست‌های اشتراکی ممکن است از چند سایت محدود تا هزاران سایت را در فضای اینترنت پشتیبانی کنند. سرورهای اشتراکی به هر سایت یا دامنه امکانات و فضای محدودی را اختصاص می‌دهند. برای درک بهتر هاست‌های اشتراکی زمین بزرگی را تصور کنید که هزاران کشاورز می‌توانند در آن کار کنند اما هر کشاورز فقط قسمت محدودی از زمین را در اختیار دارد و می‌تواند در آن محصولش را بکارد. هاست‌های اشتراکی بهترین انتخاب برای وب‌ سایت‌هایی است که هم کوچکند و هم حجم داده‌های بسیار کمی دارند.

* سرورهای مجازی خصوصی: وی‌پی‌اس ها که نام مختصر شده‌ی سرورهای مجازی خصوصی است حجم مشخصی از فضای وب را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید این حجم مشخص را به بخش‌های مجزایی تقسیم و برای هر بخش کارکردهای مشخصی تعریف کنید. در واقع کارکرد هاست‌های مجازی خصوصی مثل این است که بخشی از یک کارخانه‌ی بزرگ را به عنوان یک مدیر به شما بسپارند و شما امکانات این بخش را میان چند نفر از نیروهای کار کارخانه تقسیم کنید. در واقع شما فضای محدودی را در اختیار می‌گیرید و خود این فضای محدود را به تناسب میان چند نیروی دیگر تقسیم می‌کنید و آن‌ها هم با توجه به توان، کارکرد و مسئولیت خود از آن استفاده می‌کنند. این شکل از هاستینگ برای وب سایت‌های کوچک کاربردی نیست و بیشتر مناسب وب سایت‌هایی است که از حد متوسط بزرگ‌تر هستند.

* سرورهای اختصاصی یا شخصی‌سازی شده: داستان سرورهای اختصاصی نیز مثل این است که همه‌ی فضای یک کارخانه‌ی بزرگ را به شما بسپرند؛ حال شما می‌توانید از همه‌ی ظرفیت کارخانه برای تولید یک محصول استفاده کنید یا آن را به چند بخش تقسیم کرده و محصولات متنوعی تولید کنید. هاست‌های اختصاصی معمولا برای وب سایت‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود اما می‌توان از ظرفیت بسیار بالای آن برای ساخت چند سرور مجازی خصوصی نیز استفاده کرد.

کاربردهای هاستینگ آذرآنلاین

هاستینگ آذرآنلاین سبب می‌شود سرعت آپلود داده‌ها، فایل‌ها و اطلاعات بر روی بستر اینترنت به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند. با استفاده از این سیستم دیگر لازم نیست ساعات بسیار زیادی را صرف آپلود فایل‌های سنگین کنید؛ هاستینگ آذرآنلاین این امکان را فراهم می‌کند تا داده‌هایی که می‌خواهید را اشتراکی، خصوصی و یا اختصاصی بر روی فضای وب بارگذاری کنید.