طبق آمار‌های منتشر شده از بانک مرکزی منطقه ۵ تهران به عنوان پر معامله‌ترین منطقه در تهران شناخته شده است. یکی از محله‌های محبوب و آرام این منطقه که متقاضیان بسیار زیادی هم برای خرید و یا اجاره آپارتمان دارد، محله پونک است.

از محله پونک به عنوان قدیمی‌ترین و پر طرفدارترین محله در غرب تهران یاد می‌شود. نزدیکی به مراکز خرید، وجود آب و هوای مناسب و دسترسی محلی بسیار خوب باعث شده تا افراد زیادی به خرید آپارتمان در پونک و یا اجاره آپارتمان در این محله ترغیب شوند. در ادامه این مطلب با محله پونک، و مزایای آن برای سکونت آشنا می‌شوید.

موقعیت جغرافیای محله پونک

محله پونک در شمال غرب و در ناحیه ۳ شهرداری منطقه ۵ قرار دارد. بخش اصلی این محله در منطقه ۵ شهرداری تهران و بخش دیگر آن در منطقه ۲ تهران قرار گرفته است. این محله از شرق با جنت‌ آباد، از غرب به دره پونک، از شمال به حصارک و سیمون بولیوار و از جنوب به محله باغ فیض دسترسی دارد.

دسترسی به محله پونک به راحتی و از طریق اتوبان‌های حکیم، نیایش و ستاری برای افراد وجود دارد.

همچنین وجود ایستگاه اتوبوس‌های بی ‌آر تی یکی از ویژگی‌های مثبت در این محله است که امکان حمل و نقل عمومی را برای ساکنین این محله آسان‌تر می کند.

بافت محله پونک

یکی از مهم ترین ویژگی‌های محله پونک، بافت شهری و ساختمان‌های نوسازی شده است. بیشتر آپارتمان‌های این محله نوساز هستند و خانه‌های قدیمی ویلایی در آن کم‌تر دیده‌ می‌شود.

تاریخچه و علت‌ نام گذاری این محله

طبق نظرات مطرح شده در منابع متفاوت نام محله پونک از گل‌های پونه که در گذشته در آن وجود داشته گرفته شده است. عده‌ای هم معتقد هستند که روستایی به نام پوئینک در این منطقه بوده ‌است که بعد‌ها نوع تلفظ آن به پونک تغییر کرده است.

امکانات موجود در محله پونک

یکی از مهم ترین ویژگی‌های محله پونک امکانات رفاهی آن است. وجود بوستان، مراکز تجاری، رستوران‌های متنوع و مراکز خرید باعث شده تا عده‌ای زیادی از افراد روزانه به این محله مراجعه کنند.

در زمان خرید و یا اجاره خانه به این نکات مهم توجه کنید

۱. به هزینه‌هایی که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد توجه داشته باشید مانند هزینه سند، محضر و پایان کار، مالیات و....

۲. توجه دقیق به ماده‌ها و تبصره‌های متن قرارداد و مبایعه نامه خرید.

۳. توجه به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی.

۴. قبل از این که برای بازدید ملک یا آپارتمانی بروید، به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است. کمتر از این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهروها خواهد شد.

۵. به تعداد واحدها در هر طبقه نیز توجه کنید تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد. مخصوصاً اگر واحدها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و در آن‌ها نزدیک به هم باز شود. بهترین حالت در مورد آپارتمان‌‌های چند واحدی در یک طبقه، آپارتمان‌های مقابل هم و یا به صورت نیم‌ طبقه است. البته شکل ایده‌آل آن است که در هر طبقه یک واحد باشد، یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد.

۶. یکی از مهم‌ترین جاهایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود، سیستم سرمایش و گرمایش آن می‌باشد. حتماً از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید نمایید و دقت کنید که موتورخانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد همچنین به نفع شماست که از سیستم‌های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشد.

۷. به نمای ساختمان توجه کنید. نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را توأمان داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و... است. ضمناً شستشو و تمیز نگه‌داشتن آن هم ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

۸. به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت و آمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود. این مقدار حتماً باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. عرض راه‌پله‌ها نیز باید حداقل ۹۰ سانتی‌متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.

۹. به پله‌ها توجه کنید، ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد در آپارتمان‌ها باید حداقل ۳۰ سانتی‌متر و عرض ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد، استانداردترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسور را در آن بگیرند.

۱۰. به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنید که در زمستان به علت یخ‌زدگی موجب سرخوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود.

نتیجه گیری:

طبق گزارشات اعلام شده از بانک مرکزی منطقه ۵ شهرداری تهران در ماه‌های متوالی به عنوان پر معامله ترین منطقه در غرب تهران شناخته شده است. یکی از محله‌های محبوب و پر طرفدار این منطقه محله پونک است. از محله پونک به عنوان قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین محله در غرب تهران یاد می‌شود.

برای مشاهده آگهی‌های خرید و یا اجاره آپارتمان در پونک می توانید به وب سایت شابش مراجعه کنید.

شابش وب سایت تخصصی درج آگهی املاک در ایران است که با مراجعه به آن می توانید در کوتاه ترین زمان و با یک جستجوی ساده به خانه‌ رویاهای خود برسید.