در این مقاله با هم سبک های خلاقانه طراحی بسته بندی در سال 2021 را بررسی خواهیم کرد. سبک های طراحی بسته بندی با گذشت هر سال تغییر میکند برخی از آن ها در سالهای بعد باقی می مانند و برخی دیگر شروع به ظهور می‌کنند. در سال ۲۰۲۱ طراحان با اثرات رنگ ها، شکل ،اجزای کلاسیک ، رنگ های متالیک و سایر اجزا و عناصری که بیننده را مجذوب خود میکند، روبرو خواهند شد.

مشتریان در نگاه اول و قبل از باز کردن محصول و مشاهده محتویات آن با طراحی بسته بندی محصول ارتباط برقرار می کنند. بنابراین بسته بندی مسئول اولین اثری است که محصول بر روی قفسه های فروشگاه بر روی مشتری میگذارد. حال بهتر درک میکنیم که چرا در واقع شرکتها ، تولید کنندگان و سایر صاحبان صنایع تاکید به خصوصی بر روی طراحی بسته بندی محصول خود دارند.

در عصری که تجار و صاحبان صنایع به دنبال راه هایی جهت بهینه سازی و حفاظت از محصولاتشان می گردند، از نظر رقابت در بازار نیز تحت فشار هستند که محصولی خاص و شگفت انگیزی تولید نمایند که توجه مشتریان را به بسته بندی و محصول آنها جلب نماید، چرا که مشتریان به دنبال سیگنال ها و نشانه هایی هستند که به آنها کمک کنند که بهترین تصمیم خرید را اتخاذ نمایند. آنها این پیام ها و سیگنال ها را از طریق دیدن محصولاتی که بر روی قفسه ها چیده شده است می گیرند.

۱- سبک مینیمال، سبکی که غالب خواهد شد

سبک مینیمال (حداقل سازی)، همچون سال های قبل همچنان به حکمرانی خود در قلمرو قوانین طراحی ادامه می دهد.

در حال حاضر برند های بسیاری از این اصل در طراحی و نشان دادن هرچه بهتر طرح بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند. بر اساس این سبک یک طراح، تمامی عناصر و اثرات نامطلوب طراحی را حذف و سعی می کند حداقل عناصری که جهت طراحی و انتقال پیام و سیگنال مورد نظر برند ، که برای مشتری کافی است را حفظ نماید.

در طراحی بسته بندی، سبک مینیمال باعث شده است که در هسته اصلی عناصری مثل رنگ ها و فونت ها بکار گرفته میشود و بیشتر تاثیر دارند. در سال ۲۰۲۱ به خاطر این سبک رو به رشد یا همان حداقل سازی ، تمرکز بر روی طراحی تمیز و به دور از به هم ریختگی متمرکز خواهد بود.

2-  طراحی های شفاف (ترنسپرنت)

مصرف کننده های امروزی صرفا نمی‌خواهند اطلاعات روی لیبل محصولات را بخوانند، آنها می خواهند زمانی که به لیبل محصول نگاه می کنند، خود محصول را نیز حس کنند، که این امر باعث شده است بسته‌هایی تولید شوند که به مشتری ها اجازه مشاهده محصول را بدهد.

در حال حاضر استفاده از بسته بندی های شفاف در طراحی بسته بندی های مواد غذایی ترجیح داده می شود. بنابراین استفاده از این نوع بسته بندی ها برای محصولاتی که در بطری، پلاستیک های قابل مشاهده، ظروف مربا و کنسروهای غذایی هستند، ایده آل می باشند. از این رو طراحان در طراحی این نوع بسته بندی ها، از رنگهایی که حس تازگی محصول را برمی انگیزد استفاده خواهند کرد.

3- سادگی

یکی از مزایای ساده نگه داشتن طراحی این است که این امر کمک می کند که لیبل بسته بندی محصول سریع و آسان توسط مشتری خوانده شود.

مزیت دیگر ساده نگهداشتن این است که بسیاری از بسته بندی های محصولات در حال حاضر در پلتفرم های دیجیتال مختلفی نمایش داده می‌شوند. ساده نگه داشتن آنها باعث می شود بیننده های آن محصول توضیحات ضروری را در مورد محصول بهتر و در محیطی بدون به هم ریختگی مشاهده نمایند.

4- استفاده از تصویرهای فلت (مسطح)

دلیل اینکه استفاده از نمایش های مسطح در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده است این است که تاکید مجددی است بر سادگی طراحی ، نگارش و رنگ. این رویکرد حداقلی باعث شده است که طراحان با طراحی نمایش مسطح به عنوان یک رویکرد ایده‌آل در جهت طراحی بسته بندی بطری ها وقف پیدا کنند.

به خاطر نوع نمایش طراحی بعد از حذف جلوه های سه بعدی طراحی به نظر کاملا تازه و تمیز می آید. همچنین طراحان می توانند طرح های خود را با هر ترتیب دیگری جهت تولید ظاهر منحصر به فرد محصول ترکیب کنند.

5- طراحی های سیاه و سفید

رنگهای سیاه و سفید عنصری هستند که ما میتوانیم به عنوان یکی از روند های رو به رشد طراحی بسته بندی مشاهده نماییم. هر دوی این رنگ ها انعطاف پذیر و قدرتمند هستند و باعث می‌شوند حس مالکیت و پیچیدگی به مشتری القا گردد آنها باعث می شوند طراحی به نظر داینامیک و پویا باشد.

اما طراحان از رنگ های سیاه و سفید به عنوان ابزاری جهت رقابت و پایداری در مقابل رقبا استفاده می‌کند.در حالی که از رنگها بیش از اندازه در طراحی بسته بندی استفاده میشود ، یک طراح با هوش به سادگی از یک طرح بدون رنگ جهت جلب توجه بسته بندی بر روی قفسه های فروشگاهی استفاده می نماید.

6- نوشتار های پررنگ

نوشتارهای پررنگ در حال حاضر به عنوان یکی از سبک های متفاوت طراحی گرافیکی استفاده می شود. ولی می توانیم ببینیم که این سبک خیلی سریع در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از روند های رو به رشد طراحی بسته بندی استفاده می گردد.

در این حالت طراحان از فونتهای پررنگ جهت جلب توجه چیزهایی مانند ساختن هویت برند استفاده می کنند.

همچنین فونت های پیش ساخته که شامل طراحی های درونی می باشد به عنوان ابزاری برای طراحان جهت جایگزینی با تصاویر می باشد. بنابراین اگر آنها بخواهند یک چیزی را بدون قرار دادن تصویر توصیف کنند، همیشه می‌توانند بر روی فونت های بزرگ تکیه کنند.

7- استفاده از تصاویر واقعی

نظرتان در مورد القای حس واقعیت به بیننده وقتی که در حال مشاهده لیبل بسته بندی است چیست؟ در حالی که طراحان از عناصر بسیاری استفاده می‌کنند، ممکن است بخواهند برخی از این عناصر را با عناصر واقعی جهت جلب رضایت بیننده ترکیب نمایند‌.

این رویکرد به لیبل بسته بندی یک ظاهر منحصر به فرد و غیر قابل پیش بینی میدهد. در نتیجه شما می توانید منتظر یک ترکیب غیر رایج از سبک ها و تکنیک ها در طراحی لیبل باشید. این روند ممکن است منتج به برخی طراحی های شگفت انگیز در این زمینه شود.

نتیجه گیری

در سال ۲۰۲۱ برخی از سبکهای طراحی بسته بندی مانند استفاده از سبک مینیمال، عناصر کلاسیک سیاه و سفید، طراحی ترنسپرنت و غیره غالب خواهند بود، و به طراحان کمک خواهند کرد طراحی بسته بندی آنها پیشرو و جذاب باقی بمانند. شما با کمک تیم طراحان خلاق مجموعه طراحی و تبلیغات آتنا می توانید طراحی های خلاقانه ای برای لیبل و بسته بندی محصولات و همینطور طراحی لوگو و طراحی کاتالوگ محصولات خود داشته باشید. جهت ارتباط با این مجموعه می توانید از طریق آدرس وبسایت www.atena-ad.ir اقدام کنید.