ما به حاج قاسم سلیمانیشهید عزیز – و به ابومهدی – شهید عزیز – به چشم یک فرد نگاه نکنیم، به آن‌ها به چشم یک مکتب نگاه کنیم… یک مکتب، یک‌راه، یک مدرسه درس‌آموز.

 سخنان رهبر معظم انقلاب/ ۲۷/۱۰/۹۸

تصویری از حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس

شخصیت حاج قاسم در جبهه دفاع مقدس شکل گرفت

طرح مجلس برای تحریم برخی مقامات آمریکایی

رژیم صهیونیستی و سعودی در پی تنش‌آفرینی در روزهای پایانی ترامپ هستند

پیام دختر حاج قاسم سلیمانی خطاب به ملت فلسطین

برای این‌که دِین خود را به شهدای عزیز، به مکتب ماندگار حاج قاسم، به راه نورانی او و به مدرسه درس آموزاش ادا کنم، به آیه ۲۹ سوره فتح تمسک جستم. به‌واقع حاج قاسم، ابومهدی و شهدای عزیز همراه آن‌ها «فتح‌نامه» جبهه مقاومت و انقلاب اسلامی هستند.

خداوند کریم در آیه ۲۹ سوره فتح به تعظیم و تجلیل جایگاه پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله می‌پردازد و بعدازآن ویژگی‌های همراهان آن عزیز را به این شرح برمی‌شمارد:

۱- أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ؛ یعنی آن کسی که ازنظر مکتبی و عملی با رسول خدا همراه است، مظهر شدت، عزت، قهر و غلبه و به‌دوراز ذلت و ضعف در مقابل دشمنان خدا و کافران عنود است.

حاج قاسم به رأس استکبار می‌گفت: «بیا ما مرد میدان شما هستیم.» حاج قاسم مظهر دافعه حداکثری نسبت به دشمن کینه‌توز بود.

۲- رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ؛ یعنی همراهان پیامبر اکرم(ص) مظهر رحمت و کمال رأفت و عطوفت نسبت به دوستان و بندگان خدا هستند. همان‌طور که اشک چشم حاج قاسم را کنار یتیمان و خانواده شهدا، تواضع و نرمش او را نسبت به مردم کوچه و بازار (اذلّه علی المؤمنین) و حضور مؤثر او را برای تأمین نیاز نیازمندان و رفع گرفتاری‌های سیل‌زدگان همراه با ابومهدی مشاهده کردیم.

۳- تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا؛  یعنی همراهان رسول اعظم(ص) تنها در مقابل خداوند عظیم و کریم رکوع و سجود و تواضع می‌کنند. حاج قاسم عارف واصلی بود که مستغرق در عبودیت حق بود و یک‌عمر به ملاقات او می‌اندیشید که نکند از وصل محبوب بازماند.

۴- یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا؛ یعنی همراهان رسول خدا (ص) با تمام وجود و دائمادنبال فزونی و رضوان الهی که بالاترین درجه رضای الهی و آخرین شهر عشق است می‌گردند. حاج قاسم نیز جز به جلب رضوان الهی نمی‌اندیشید و از ملامت هیچ ملامتگری باکی نداشت.

۵- سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ؛ یعنی اگر به پیروان پیامبر در طول تاریخ نگاه کنی نشانه و علامت نماز‌های شب و سجده‌ها را در سیمای ملکوتی آن‌ها مشاهده می‌کنی. حاج قاسم نیز این‌چنین بود. این‌ها وصف همه همراهان رسول اکرم(ص) در طول تاریخ است که در تورات حضرت موسی علیه‌السلام نیز  آمده است.

اما از دیگر اوصاف همراهان پیامبر اعظم(ص) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

۶- کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ؛ همراهان رسول در طول تاریخ مانند زراعتی هستند که جوانه‌ها و نهال‌های خود را آشکار می‌سازد.

۷- فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ؛ پس این جوانه‌ها قوی و قوی‌تر و باصلابت‌تر می‌شوند و بالاخره استوار روی پای خود می‌ایستند.

۸- یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ؛ یعنی رشد و بالندگی همراهان پیامبر(ص) آن‌چنان عظیم است که صاحبان زراعت و دوستان را به شگفتی وا می‌دارد و کافران و دشمنان عنود را به‌شدت خشمگین می‌سازد.

تاریخ شاهد است که اسلام و مکتب حضرت رسول (ص) در طول تاریخ رشد شگفت‌انگیز داشته و کینه و بغض دشمنان هم روزافزون بوده است. انقلاب‌اسلامی نیز به رهبری حضرت امام(ره) در میان ناباوری قدرت‌های جهانی به پیروزی رسید و هر چه گذشت بر صلابت او افزوده شد. در ادامه راه با رهبری مقام معظم رهبری،بالندگی ادامه یافت و در مکتب امام و رهبری عزیز، سربازانی چون 

حاج قاسم رشد کردند که سردار عزیز ما محبوب نه‌فقط دل‌های مردم منطقه بلکه همه احرار جهان شد. اسم سردار سپهبد قاسم سلیمانی لرزه بر اندام قدرت‌های استکباری می‌انداخت و چهره محبوب او چشم‌نوازترین تابلو برای مردم تحت ستم و ظلم استکبار جهانی بود. او خود جوانه‌ای بود که به نهالی تنومند تبدیل شد و در اطراف او از افغانستان، عراق، یمن، لبنان، پاکستان و سوریه جوانه‌هایی روییدند و رشد کردند که برای اولین بار « ارتش اسلام » را رقم زدند و همه توطئه‌های غرب را در کشورهای محور مقاومت خنثی کردند.

رمز پیروزی حاج قاسم چه بود؟ همان‌طور که آیه آخر سوره فتح بیان کرد

 این‌ها‌همه از نتایج معیت و همراهی با مکتب اسلام و با ولی زمان و مقام ولایت بود. پس می‌توان گفت حاج قاسم عزیز و ابومهدی، عزیز یک مکتب، یک‌راه و یک مدرسه درس‌آموز بودند و عنوان صحیفه عشق و مکتب آن‌ها «همراه با ولایت؛ پرواز تا شهادت» بود. سرانجامِ همراهی با ولایت از آغاز آن نیز مبارک‌تر بود: وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا. آن‌ها به‌پاس ایمان و اعمال صالح خود وعده الهی را نقد دریافت کردند و غفران و اجرعظیم پروردگار را در «پرواز تا شهادت» در آغوش کشیدند.

پس عنوان مکتب حاج قاسم و ابومهدی را می‌توان این‌چنین رقم زد. 

«همراه با ولایت پرواز تا شهادت» ویژگی‌های این مکتب هم عبارتند از:

۱- دافعه حداکثری نسبت به دشمنان خدا

۲- جاذبه حداکثری نسبت به بندگان خدا

۳- اخلاص در عبودیت و ذکر دائم خدا

۴- جست‌وجوی دائمی فضل و رضوان الهی

۵- برخورداری از سیمایی ملکوتی

۶- رویش و رشد جوانه‌ها در اطرف آن‌ها 

۷- ایجاد شگفتی و جذابیت فوق‌العاده در دوستان

۸-  ایجاد رعب و خشم در دل دشمنان

۹- رقم خوردن پایانی بهتر از آغاز در این راه.

 سید مرتضی نبوی