رکود و کاهش معاملات در اکثر بازارهای کلان اقتصادی، پس از گذر از فراز و نشیب های مختلف، با اعمال سیاستهایی از سوی متولیان اقتصادی دولت یا اتفاقات دیگر، ساماندهی شده و کم و بیش به حالت ثبات بازمی گردد. اما بازارمسکن مدتهاست در رکود به سر می برد و اعمال تصمیم های محرک یا بازدارنده، نتوانسته این بخش را از رکود خارج کند و همچنان قیمت مسکن در حال صعود است.

بنا بر آمار ارائه شده از سوی سامانه کیلید، بسیاری از مناطق شهر تهران در یکسال اخیر، بیش از 100 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده اند که در برخی موارد این گرانی به 180 درصد هم می رسد. بدین صورت متقاضیان خرید آپارتمان در فردوس یا محله های همترازش، سال گذشته می توانستند یک واحد 100 متری را با قیمت 1 میلیارد و 600 میلیون تومان خریداری کنند و امسال برای خرید همان واحد، باید با پرداخت دو میلیارد تومان بیشتر، مبلغ 3 میلیارد و 600 میلیون تومان پرداخت کنند.

سیاستگذاری هوشمند، لازمه رونق بازار مسکن

این امر نشان دهنده کارساز نبودن سیاستهای اصلاحی متولیان تصمیم گیری در بخش مسکن طی یکسال اخیر است. گفتنی است تداوم رکود و افزایش اینچنینی قیمت مسکن، شرایط متقاضیان خرید ملک و مستاجران را در ماه های آتی دشوارتر می کند. چرا که با طولانی شدن زمان همه گیری ویروس کرونا و افت فعالیت کسب و کارها در روزهای پایانی سال، پرداخت اجاره بها یا هزینه خرید خانه، بیش از پیش دشوار شده و تامین نیاز مسکن مردم با چالش های بسیاری همراه می شود.

از این رو تغییرات اساسی در نوع مدیریت و سیاستگذاری متولیان تصمیم گیری این بخش، لازمه ساماندهی این شرایط است که باید با سرعت بیشتری این تغییرات در راستای کاهش یا ثبات قیمت ها انجام شود. گفتنی است بهره گیری از تکنولوژی می تواند سرعت رسیدن به این ساماندهی را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. چرا که در کشورهای توسعه یافته بهره گیری از فن آوری هایی همچون هوش مصنوعی و استفاده از دیتاهای واقعی معاملات، توانسته ارزش افزوده های شگرفی برایشان به ارمغان بی آورد. شایان ذکر است در کشورما نیز این تکنولوژی در بخش فروش و عرضه املاک به کار گرفته شده و نتایج آن گویای اثربخشی آن است؛ به طوری که سوداگری در بخش عرضه املاک از بین رفته و شفافیت جای فعالیت های سوداگرانه را گرفته است.

کیلیدی که درب های مبارزه با سوداگری را گشود!

گفتنی است این مهم را سامانه ای هوشمند به نام کیلید در کشور راه اندازی کرده و توانسته در طول مدت فعالیت خود، ارزش افزوده های بی شماری به همراه بی آورد. این سامانه علاوه بر شفافیت و مبارزه با گرانفروشی و سوداگری، توانسته سرعت رسیدن متقاضی به خانه مورد نظرش را کاهش داده و کیفیت معاملات را نیز تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

سامانه هوشمند کیلید با بهره گیری ازهوش مصنوعی، ابزارهای مختلفی ایجاد کرده تا مردم، مشاورین املاک و متولیان سیاستگذاری در بخش مسکن بتوانند در فعالیت و سیاستگذاری های خود از اطلاعات روز و ابزارهای کاربردی آن استفاده کنند. به این صورت که مردم از سرعت و کیفیت در معاملات که با افزایش آگاهی ملکی آنها همراه است، بهره می برند، مشاورین املاک نیز با مشتریان واقعی ملکی ارتباط برقرار می کنند و فایلهای آماده عرضه خود را به انتشار می رسانند و متولیان تصمیم گیری در بخش مسکن نیز، از اطلاعات کاربردی قیمت و تعداد معاملات ملکی در هر منطقه مطلع می شوند.

 

 

افزایش آگاهی ملکی مردم، لازمه توسعه بازار مسکن

شایان ذکر است کیلید در بخش های مجزا، تسهیل و تسریع در انجام معاملات و افزایش آگاهی ملکی را به انجام می رساند. به طوری که کاربر در بخش تخمین قیمت به صورت لحظه ای با وارد کردن کدپستی ده رقمی ملک مورد نظر خود، آخرین ارزش ملک را مشاهده می کند و پس از آن با ورود به بخش اطلاعات بازار مسکن، نوسانات قیمت منطقه مورد نظرش را در 7 سال گذشته مطالعه کرده و از تغییرات قیمت املاک آن محدوده مطلع می شود.

 گفتنی است کیلید افزایش آگاهی ملکی مردم را یکی از مهمترین عوامل ساماندهی بازارمسکن می داند و در این راستا با تولید محتوای تخصصی در بخش های مختلف، این مهم را به انجام می رساند. ازسوی دیگر با بررسی محله های مختلف تهران، متقاضیان ورود به آن مناطق را از شرایط سکونت و قیمت آنجا مطلع می سازد. از این رو در ادامه شاخصه های 3 محله پر متقاضی تهران را مطالعه می کنید.

 خرید آپارتمان در فردوس

پیش از افزایش ناباورانه قیمت ها، برخی از محله ها به عنوان مناطق متوسط شهر تهران شناخته می شد و سکونت در آنها برای اقشار با درآمد متوسط امکان پذیر بود. خرید آپارتمان در فردوس یکی از آن انتخاب ها بود که در کنار قیمت مناسب، شرایط بسیار خوبی برای سکونت به همراه داشت و یکی از محبوب ترین مناطق تهران به شمار می رفت. این جذابیت به واسطه نزدیکی به مراکز تجاری متعدد، دسترسی اتوبانی آسان، رفت و آمد راحت با حمل و نقل عمومی به سطح شهر و آرامش در اکثر نقاط محله ایجاد شده است.

گفتنی است تمام شرایط فوق همچنان در این محله برقرار است. اما دیگر خرید آپارتمان در فردوس از عهده اقشار میان درآمدی جامعه برنمی آید و هزینه سکونت در این محله 124 درصد گرانتر شده است. به طوری که طبق آمار بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید، هر مترمربع آپارتمان مسکونی در فردوس شرق متری 36 میلیون و 350 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

 

خرید آپارتمان در اباذر

b1

در نزدیکی بلوار فردوس، محله ای عالی به نام اباذر وجود دارد که علاوه بر بافت مسکونی، مراکز تجاری و فست فودهای متعددی در آن دایر شده و خرید آپارتمان در اباذر را به یکی از گزینه های مناسب، برای تهرانی ها بدل کرده است. این محله که در منطقه 5 شهرداری تهران واقع شده از شمال با بزرگراه آیت الله حکیم، از غرب با محله مهران، از شرق با اشرفی اصفهانی و از جنوب با خیابان آیت الله کاشانی احاطه شده است.

گفتنی است قیمت خرید آپارتمان در اباذر نیز از سال گذشته تاکنون دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. به طوری که طبق داده های سامانه کیلید، یک واحد مسکونی بیش از 150 متری نوساز در این محله، با قیمت 45 میلیون و 350 هزار تومان خرید و فروش می شود. گفتنی است این نرخ یک واحد آپارتمان لوکس در این محله است.

 

اجاره آپارتمان در صادقیه

b2

همانطور که اشاره شد خرید آپارتمان در این مناطق برای بسیاری از مردم بسیار دشوار و حتی غیر ممکن است. از این رو راه دوم برای سکونت در چنین مناطقی اجاره ملک در آنجا است. در این راستا اجاره آپارتمان در صادقیه طی سالهای اخیر یکی از محبوب ترین موارد سکونت به شمار می رود که برخی از دلایل آن را مرور می کنیم.

این منطقه برای بسیاری از جوانان به عنوان نخستین گزینه سکونت محسوب می شود که مهمترین دلیل آن نزدیکی به مراکز تجاری و آموزشی متعدد این محله است. گفتنی است اجاره آپارتمان در صادقیه و محله های اطرافش برای کارمندان شاغل در مرکز شهر نیز گزینه مناسبی است؛  چرا که تردد به این محله با مترو و اتوبوس بسیار آسان بوده و دلیل آن وجود ایستگاه صادقیه به عنوان مرکز اتصال خطوط مترو است.

شایان ذکر است قیمت اجاره آپارتمان در صادقیه و تمام مناطق تهران، در سامانه کیلید درج شده است و متقاضیان می توانند با سرعت و آگاهی، بهترین انتخاب ملکی را داشته باشند. کافی است برای این مهم اپلیکیشن کیلید را نصب، یا از طریق سایت وارد این سامانه شده و از خدمات متنوع آن بهره مند شوید.