پنل یا صفحه تلویزیون گرانترین قطعه تلویزیون محسوب می‌شود و بیشتر از هر قطعه دیگری در معرض خرابی قرار دارد. در بعضی مواقع فقط نیاز به تعمیر این قطعه است اما گاهی مشکل بزرگتر از این حرفهاست و برای رفع مشکل لازم است که این قطعه تعویض شود. در ادامه به برخی از مشکلات رایجی که برای پنل تلویزیون به وجود می‌آید اشاره خواهیم داشت.

 

مشکلات و خرابی‌های پنل تلویزیون

  • تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد

j2

بیشتر تعمیرات تلویزیون به همین خاطر انجام می‌گیرد. گاهی ممکن است در حین تماشای تلویزیون ناگهان تصویر قطع شود اما همچنان صدا وجود داشته باشد یا در حین عوض کانال با چنین مشکلی رو به ‌رو شوید. خرابی بک لایت یکی از دلایل احتمالی این مشکل است. بک لایت منبع نوریست که باعث نمایش تصویر می‌شود. این قطعه در صورت خرابی قابل تعمیر است اما حتماً باید رفع این مشکل را به افراد ماهر و باتجربه بسپارید؛ در غیر اینصورت ممکن است در هنگام تعمیر این قطعه سایر قسمت‌ها آسیب ببینند و مشکل بزرگتر شود. خرابی بک لایت نشانه‌هایی دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. مهمترین نشانه‌های خرابی بک لایت عبارتند از: کم نور شدن تصویر و یک دست نبودن نور در همه جای صفحه نمایش، خاموش شدن تلویزیون پس از گذشت چند دقیقه از زمان روشن شدن آن یا عوض کردن کانال، ظاهر شدن لوگوی برند و بلافاصله خاموش شدن آن و از همه مهمتر قطع و وصل شدن تصویر.

همچنین به هم خوردن تنظیمات تلویزیون ممکن است یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل باشد که به راحتی قابل حل است. برای رفع این مشکل کافیست به منوی اصلی تنظیمات بروید و حالت تصویر تلویزیون را تغییر دهید. پس از آن تلویزیون را خاموش و همه کابل‌های متصل به آن را جدا کنید. پس از گذشت چند ساعت کابل‌ها را وصل کرده و تلویزیون را روشن کنید. البته گاهی ممکن است به دلیل خرابی ورودی و اتصالات کابل، با این مشکل رو به رو شوید. پس خیلی سریع برای تعمیر تلویزیون اقدام نکنید و پس از انجام تست اگر مشکل همچنان وجود داشت، به نمایندگی تعمیر تلویزیون و یا تعمیر ال ای دی تلویزیون  مراجعه نمایید.

 

  • ایجاد شدن خط عمودی یا افقی روی پنل تلویزیون

ایجاد شدن خطوط عمودی یا افقی بر روی پنل تلویزیون ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. در اکثر موارد این مشکل به دنبال خرابی برد T-CON یا فلت‌های ارتباط دهنده به وجود می‌آید که اگر مشکل ناشی از این مسئله باشد، با صرف هزینه اندکی می‌توانید آن را تعمیر نمایید. اما گاهی ممکن است بر اثر واد شدن ضربه به پنل تلویزیون، خطوط افقی یا عمودی بر روی پنل ظاهر شود که در این صورت کار کمی پیچیده شده و هزینه بالایی روی دستتان می‌گذارد. همچنین در صورتی که تلویزیون خیلی قدیمی باشد و یا خیلی از آن استفاده شده باشد ممکن است این خطوط بر روی پنل آن ایجاد شود که قطعاً کاری برای این تلویزیون نمی‌توان کرد و مجبور هستید یک تلویزیون جدید بخرید. به جز این عوامل ممکن است ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی به خاطر شل بودن برد یا ضعیف بودن سیم کشی باشد. همچنین در صورت قطع شدن خروجی پردازشگر ممکن است تلویزیون با این مشکل رو به رو شود که علیرغم قابل تعمیر بودن آن، هزینه بسیار بالایی دارد.

j3

  • آب خوردن صفحه نمایش

گاهی ممکن است آب یا محلول پاک کننده از فاصله موجود در بین قاب تلویزیون و صفحه نمایش وارد پنل شود. در این حالت ممکن است بخشی از پنل تیره شود و یا دایره هایی سیاه رنگ بر روی صفحه نمایش ظاهر گردد. اما ممکن است بتوان قبل از پیش آمدن این مشکلات کاری کرد. در گام اول سریعاً بایستی تلویزیون را از برق بکشید و یا فوراً جای تلویزیون را کمی عوض کنید یا آب موجود را با دستمال خشک کنید. حتما خیلی زود با یک تعمیرکار یا نمایندگی مجاز تماس بگیرید و مشورت بخواهید. می‌توانید با کارشناسان پاراتک که نمایندگی تعمیر تلویزیون مشهد هستند، تماس حاصل کنید. پس از خشک کردن آب ریخته شده روی آن بایستی دو الی سه روز صبر کنید و سپس تلویزیون را روشن نمایید. ممکن است آب به قطعات داخلی نفوذ نکرده باشد و نیازی به تعمیر نباشد. اما ممکن است آب به درون پنل نفوذ کرده باشد و ال سی دی یا ال‌ ای دی سوخته باشد. در صورت بروز این مشکل در اکثر موارد، تلویزیون تعمیر می‌شود.

 

  • ضرب خوردگی و شکستگی پنل

پنل تلویزیون از دو بخش تشکیل شده است؛ یکی بخش اصلی یا ماژور و دومی بک لایت که وظیفه پخش نور را بر عهده دارد. پنل‌های تلویزیون بسیار حساس هستند و گاهی با کوچکترین ضربه دچار شکستگی می‌شوند. متاسفانه شکستگی پنل گاهی به حدی هزینه‌بر است که هزینه کردن جهت تعمیر آن به فرد توصیه نمی‌شود. اگر صفحه اصلی بر اثر ضربه دچار شکستگی شود به هیچ وجه امکان تعمیر آن وجود ندارد و حتماً صفحه اصلی بایستی تعویض شود: اما در صورتی که صفحه اصلی پنل فقط ضربه خورده باشد ممکن است بتوان آن را تعمیر نمود. اما شکستگی بک لایت معمولا قابل تعمیر است.

 

  • به وجود آمدن نقاط سفید و نورانی

این مشکل به دلیل سوختگی پیکسل ایجاد می‌شود. سوختگی پیکسل با گذشت زمان به دلیل فرسودگی ال ‌ای دی یا ال سی دی اتفاق می‌افتد که امری طبیعی است. گاهی می‌توان پیکسل سوخته را تعمیر کرد اما گاهی هم نیاز به تعویض پنل خواهید داشت.

j4

جمع بندی و نتیجه گیری

خرابی پنل یکی از مشکلات هزینه‌بر است که حتماً بایستی توسط نمایندگی‌های مجاز انجام گیرد. در صورتی که این کار توسط افراد غیرمتخصص و ناوارد انجام گیرد، در بهترین شرایط پس از مدتی کوتاه پنل تلویزیونتان مجدداً دچار مشکل می‌شود. گروه مهندسی الکترونیک و انفورماتیک پاراتک علاوه بر کسب نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در مشهد دارای نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ در مشهد نیز هستند. به راحتی و با صرف کمترین هزینه می‌توانید علاوه بر خدمات سامسونگ، خدمات ال جی در مشهد را نیز دریافت نمایید. همچنین جهت تعمیر تلویزیون در مشهد می‌توانید به سایت پاراتک مراجعه نمایید و برای دریافت اطلاعات و... با کارشناسان پارتک به نشانی https://paratek.ir/  در ارتباط باشید.