بچه دار شدن یکی از شیرین ترین و درعین حال پرهزینه ترین اتفاقات زندگی یک زوج است. از هزینه آزمایش ها و معاینات قبل از زایمان گرفته تا وسایلی که برای نگهداری از نوزاد ضروری است، همگی هزینه های سنگینی را روی دوش مدیر خانواده می گذارند.

هزینه های زایمان در کشور ما بسته به پزشک زنان و زایمان، نوع زایمان، بیمارستانی که انتخاب شده و نوع بیمه گر بسیار متغیر است و محدوده زمانی گسترده ای را پوشش می دهد.

یکی از دلایل اختلاف قیمت در بیمارستان ها به مدت زمان بستری بودن مادر یا نوزاد در بیمارستان و نرخ دستمزد پزشکان بستگی دارد.

در این دوران مخارج زایمان بخش اعظمی از مخارج را تشکیل می دهد. یکی از مهم ترین کاربردهای بیمه درمان تکمیلی، برگرداندن و جبران مخارج زایمان است.

انتخاب مناسب ترین بیمه تکمیلی زایمان با توجه به حداقل دوره انتظار و پایین ترین فرانشیز، موضوع مورد بررسی ما در این مطلب است.

کدام شرکت ها بیمه تکمیلی انفرادی را به بیمه گذاران ارائه می دهند؟

برای بهره بردن از پوشش زایمان ابتدا باید بیمه نامه درمان تکمیلی را بخرید. کارفرمایان زیادی برای کارمندان خود بیمه گروهی از نوع تکمیلی را انتخاب می کنند.

افرادی که تحت پوشش بیمه درمان گروهی قرار نگرفته اند، برای پرداختن هزینه های زایمان و پزشکی دچار مشکل خواهند شد. به ویژه تحت شرایطی که موسسه های بیمه پایه مانند تامین اجتماعی و سلامت به خوبی هزینه ها را پوشش نمی دهند.

بعضی از شرکت های بیمه در سال های اخیر بیمه درمان تکمیلی را در قالب دو طرح انفرادی و خانوادگی پیشنهاد می دهند. بیمه سامان، بیمه sos و بیمه تعاون بخشی از این موسسه ها هستند.

البته بیمه پاسارگاد و ملت فقط به اشخاصی که بیمه عمر دارند، خدمات بیمه تکمیلی را ارائه می کنند اما هیچ کدام مخارج زایمان را پوشش نمی دهند.

کدام بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان طرف قرارداد مراکز بیشتری است؟

دو راه برای گرفتن هزینه های پزشکی از شرکت بیمه وجود دارد. راه اول به این شکل است که از اول به مرکز درمانی که طرف قرارداد موسسه بیمه است مراجعه کنید تا هزینه های درمانی شما محاسبه و توسط شرکت بیمه پرداخت شود.

در گزینه دوم موسسه ای که خدمات درمانی را ارائه کرده است با شرکت بیمه ای که شما تحت پوشش آن قرار دارید، قرارداد نبسته است.

در این حالت باید همه هزینه های زایمان را خودتان پرداخت کنید، سپس صورت حساب مهر شده را در اختیار شرکت بیمه قرار دهید و برای گرفتن هزینه های پزشکی خود از موسسه بیمه اقدام کنید. توجه داشته باشید که در حالت دوم شرکت بیمه مخارج را طبق تعرفه وزارت بهداشت می پردازد.

برای هزینه کمتر باید به مراکزی که طرف قراداد بیمه هستند مراجعه کنید. برای تامین هزینه های زایمان، خریدن بیمه ای که با تعداد زیادی مرکز بیمارستانی قرارداد دارد، بسیار مهم است.

از نظر فرانشیز کدام بیمه بهترین نوع بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان است؟

بخشی از هزینه های زایمان در بیمه های تکمیلی باید توسط فرد پرداخته شود. هرچقدر این مبلغ (فرانشیز) در موسسه بیمه ای کمتر باشد، شرکت بیمه هزینه درمانی بیشتری را می پردازد.

درصد فرانشیز در شرکت های مختلف از 0 تا 30 تغییر می کند. انفرادی یا گروهی بودن بیمه درمان تکمیلی نیز درصد فرانشیز را عوض می کند.

مثلا فرانشیز بیمه تکمیلی انفرادی سامان 15% است. بیمه تعاون 10% فرانشیز برای درمان تکمیلی انفرادی تعیین کرده است و این عدد در بیمه sos صفر درصد است.

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان با توجه به سقف پوشش

با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های زایمان مخصوصا سزارین، نوع پوششی که خدمات بیمه درمانی ارائه می دهد بسیار اهمیت دارد. برای دریافت پوشش بالاتر، حق بیمه بیشتری باید پرداخته شود اما هزینه های درمانی شما در آینده تامین خواهد شد.

بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان و اهمیت دوره انتظار

تمام موسسه ها دوره انتظار مشخصی را برای ارائه دادن خدمات بیمه زایمان در نظر می گیرند. این دوره که دوره انتظار نام دارد، بر حسب طرح بیمه و گروهی یا انفرادی بودن آن بین 6 ماه تا 1 سال متفاوت است.

در بیمه های درمان تکمیلی گروهی دوره انتظار بر اساس تعداد اعضا می تواند کم شود. شرکت های زیادی برای گروه هایی که تعداد آن ها بیشتر از 1000 نفر است دوره انتظار را حذف می کنند، در حالی که پوشش دادن هزینه های زایمان بدون دوره انتظار امکان پذیر نیست. دوره انتظاری که هر شرکت تعیین می کند، در انتخاب بهترین بیمه درمان تکمیلی برای زایمان بسیار موثر خواهد بود.