فوبیا اجتماعی که به آن هراس اجتماعی نیز گفته می‌شود، سومین اختلال روانی شایع است که در هر سن و برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید. احتمالا شما هم متوجه شده باشید گاهی افراد از سخنرانی اجتماعی یا کار گروهی مضطرب می‌شوند.

این اضطراب در صورتی که درمان و پیگیری نشود موجب عقب ماندن از فعالیت‌های اجتماعی و رشد می‌شود. در واقع فوبیا اجتماعی ترس غیر منطقی، شدید و مداوم از یک فعالیت یا وضعیت اجتماعی است. این مشکل گاهی تنها به موقعیت‌هایی خاص محدود می‌شود و گاهی عمومیت بیشتری دارد.

شروع سن فوبیا اجتماعی از 11 تا 19 سالگی یعنی دوره نوجوانی است. اگر فکر می‌کنید با این مشکل مواجه‌اید، اول از آن مطمئن شوید و بعد برای درمان آن اقدام کنید. روانپزشک آنلاین دکتر ساینا می‌تواند در تشخیص و حل این مشکل همراه شما باشد. اما این اختلال چه علائمی دارد؟

علائم فوبیا اجتماعی چیست؟

فردی که فوبیا اجتماعی دارد، از موقعیت اجتماعی یا عملکردی که توسط دیگران مورد بررسی قرار می‌گیرد، مضطرب می‌شود. این موقعیت می‌تواند یک قرار دوستانه با فردی غریبه باشد؛ همچنین او دائم از اینکه مورد ارزیابی منفی قرار بگیرد نگران است و چنین موقعیتی باعث می‌شود اضطراب شدید بگیرد. این نشانه‌ها در فرد معمولا 6 ماه وجود دارد. اما این ترس اجتماعی علائم جسمانی نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • انقباض یا درد ماهیچه
 • سردرد
 • تهوع یا اسهال
 • لرزش یا کشش عضلات
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • سرگیجه
 • دل درد
 • گریه

اگر ترس قضاوت شدن یا مورد تمسخر قرار گرفتن، از فعالیت شما در اجتماع شما جلوگیری کرده است، حتما از یک مشاور کمک بگیرید.

b2

چه عواملی فوبیا اجتماعی را تشدید می‌کنند؟

همانطور که گفتیم نگرانی از قضاوت شدن یا ارزیابی منفی می‌تواند فوبیا اجتماعی را به وجود بیاورد اما عوامل تشدید این اختلال عبارت است از:

 1. صحبت کردن در مقابل یک جمع ناآشنا یا غریبه
 2. پاسخ دادن به سوالات در کلاس
 3. صحبت کردن در مقابل بزرگ‌ترها و افراد مهم
 4. گزارش دادن شفاهی یا بلند روخوانی کردن
 5. حضور در مهمانی‌ها

فوبیا اجتماعی چه عوارض و اختلالاتی دارد؟

شاید این ترس گاهی با خجالت اشتباه گرفته شود اما مهم‌ترین تفاوت بین این دو مفهوم ضعیف شدن عملکرد فردی است که گاهی موجب تنش در کار یا زندگی می‌شود. فوبیا اجتماعی از کودکی و نوجوانی باعث عدم حضور در فعالیت‌های مدرسه، سرگرمی و فرایند دوست‌یابی می‌شود. به این ترتیب اعتماد به نفس افراد پایین آمده و نمی‌توانند در شرایط لزوم از خودشان دفاع کنند. متاسفانه عدم پیگیری و حل این مشکل می‌تواند موجب افسردگی شود. پس باید در صورت مشاهده هرگونه علائم در خودمان یا فرزندانمان سریعا با یک روانپزشک صحبت کنیم.

درمان ترس اجتماعی چگونه حاصل می‌شود؟

برای این مشکل درمان‌های متفاوتی وجود دارد. دکتر روانپزشک با بررسی دقیق رفتار، پیشنهادات دارویی به مراجعه کنندگان ارائه می‌کند. به این ترتیب و با مرور زمان درمان رفتاری آغاز می‌شود. تشخیص نوع درمان و مدت زمان دوره درمان به عهده متخصص است پس پیشنهاد می‌دهیم  در چنین مواردی از خوددرمانی جلوگیری کنید و به نسخه‌های غیرپزشکی توجه نداشته باشید. برخی راه‌های درمانی که توسط افراد غیرمتخصص ارائه می‌شوند، می‌‌توانند علائم را تشدید کرده و موجب شدت یافتن فوبیا اجتماعی شوند.

b3

روانپزشک دکتر ساینا، بهترین مشاوره برای حل مشکلات

دکتر ساینا با جمع‌آوری بیش از 450 پزشک در 44 زمینه تخصصی یکی از بزرگترین منابع پزشکی محسوب می‌شود. در این مجموعه کاربران به صورت تلفنی و آنلاین با پزشکان در ارتباطند. بیش از یک میلیون مشاوره ثبت شده در سامانه و نظرات مثبت ثبت شده نوید یک مشاوره پزشکی خوب را به شما می‌دهد. یکی از مزیت‌های مشاوره از دکتر ساینا در دسترس بودن شبانه‌روزی پزشکان و متخصصین است. همچنین پشتیبانی 24 ساعته هرگونه اختلال و مشکلی را برطرف می‌کند.

این سامانه در صورت عدم رضایت مبلغ پرداختی شما را عودت می‌دهد. برای گرفتن مشاوره روانپزشکی می‌توانید اپلیکیشن سامانه را دانلود کرده یا از طریق وبسایت www.drsaina.com  اقدام نمایید. با جستجوی مشکل مورد نظر لیست متخصصین برای شما قابل مشاهده خواهد بود. در میان متخصصین با کمک رزومه، تجربه و نظرات کاربران یک نفر را انتخاب کنید، نوع مشاوره روانپزشک آنلاین یا تلفنی را برگزینید و با پرداخت مبلغ به صورت آنلاین منتظر بهترین مشاوره باشید.

چرا مشاوره غیرحضوری؟

مراجعات پزشکی چه دردرسرهایی دارند؟ علاوه بر معطلی پشت تلفن برای نوبت حضوری، ترافیک‌های درون شهری، هزینه‌های حمل و نقل و معطلی در مطب از معضلات مشاوره حضوری‌اند. البته که در شرایطی معاینه حضوری الزامی است اما در این روزها که شیوع کرونا باعث شده محدودیت‌هایی برای رفت‌وآمد اعمال شود و هرگونه حضور در مراکز سربسته امکان انتقال را افزایش می‌‌دهد، می‌توانیم با مشاوره غیرحضوری این مشکلات را از بین ببریم و در صورت تشخیص پزشک مربوطه، مراجعه حضوری داشته باشیم. سلامتی شما مهم‌ترین اصل و هدف سامانه پزشکی دکتر سایناست. در صورتی که برای حل مشکل فوبیا اجتماعی و هر مشکل پزشکی نیاز به مشاوره دارید، همین حالا اقدام کنید و لذت همراهی را با تیم دکتر ساینا تجربه کنید. در هر زمان و هر مکان می‌توانید روی این مجموعه حساب باز کنید.