گیربکس حلزونی از جمله محبوب‌ترین گیربکس‌های صنعتی به‌شمار می‌رود که برای انجام عملیات سبک نظیر میزان‌سازی گیتار، استفاده در بالابرها، نوارنقاله، ماشین آلات و ... مورداستفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله به معرفی گیربکس حلزونی و معرفی محبوب‌ترین مدل این نوع از گیربکس‌ها خواهیم‌پرداخت.

 

گیربکس حلزونی چیست ؟

یکی از ویژگی‌ها و تفاوت‌های مهم گیربکس‌های حلزونی با سایر گیربکس‌ها آن است که در این سری، دنده‌ی حلزونی قطر بزرگ‌تری داشته و با دندانه‌های برنجی روی حوزه‌ی پیرامونی هم چفت می‌شوند.

دنده‌های حلزونی یا 90 درجه، مورد استفاده در این گیربکس ها از جنس فولادی یا برنجی بوده که بسیار پرکاربرد و رایج می‌باشند و انواع مختلفی از جمله پایه دار، فلنج دار و هالو شفت دارند.

جنس قسمت خارجی گیربکس حلزونی به دلیل مقاومت بالا در برابر ارتعاش و لرزه از چدن و آلومینیوم ساخته می‌شود.

علاوه بر موارد ذکرشده، گیربکس حلزونی برای کاربردهای سنگین مناسب نیست و این محصول بیشتر در آسانسورها، بالابر ساختمانی ، و به عنوان انتقال دهنده در کانوایرها و نوار نقاله ها کاربرد دارد.

 گیربکس حلزونی قادر است نسبت کاهندگی بالاتری را بین شفت‌های محوری ایجاد نماید و از این حیث نسبت‌به سایر گیربکس‌ها برتری دارد.

گیربکس‌های حلزونی در انواع چینی، ایتالیایی و ترک تولید می‌شوند که برای اطلاع از قیمت و مشخصات دقیق این گیربکس‌ها می‌توانید به سایت بازرگانی نیلویی به نشانی nilfen.com  مراجعه‌کنید.

محبوب‌ترین برند گیربکس حلزونی را می‌توان گیربکس nmrv معرفی‌کرد که در ادامه به معرفی جامع این گیربکس از خانواده حلزونی‌ها خواهیم‌پرداخت.

گیربکس nmrv

t2

گیربکس NMRV یکی از رایج ترین  و ارزان‌ترین کاهنده ها در خانواده کاهنده های حلزونی می باشد. این گیربکس از یک مارپیچ (worm) و یک چرخ مارپیچی (worm wheel) تشکیل‌شده است. گیربکس های کاهنده حلزونی را می‌توان یکی از منعطف‌ترین و پربازده‌ترین گیربکس‌های حال حاضر دنیا معرفی‌کرد.

از جمله دلایل محبوب‌بودن گیربکس nmrv می‌توان به نصب آسان، ساختار کوچک، صدای کم، بازده عملکردی بالا و ظاهر زیبای آن اشاره‌کرد.

محفظه گیربکس nmrv از آلومینیوم ساخته‌شده است. به‌همین دلیل وزن این گیربکس‌ها نسبتا سبک بوده و ساختار جمع و جوری دارد. البته در گیربکس‌های با سایز بالاتر از 90، به‌دلیل بازده عملکردی و یک سری عوامل دیگر از محفظه چدنی استفاده ساخته می‌شوند.

ویژگی دیگر گیربکس‌های nmrv که باعث محبوبیت بالای آن شده، عمر بالای محصول می‌باشد که باعث‌شده این گیربکس به یک گزینه اقتصادی و به‌صرفه در دنیای گیربکس‌های صنعتی تبدیل‌شود.

از گیربکس nmrv در صنایع شیشه، صنایع غذایی، حمل‌ونقل، چوب، دارو و ... استفاده می‌شود.

t3

امیدواریم که این مقاله به شما در شناخت گیربکس حلزونی و همچنین محبوب‌ترین محصول این نوع از گیربکس یعنی nmrv کمک‌کننده بوده‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مدل‌های دیگر گیربکس‌ها به مقاله انواع گیربکس صنعتی و کاربردهای آن مراجعه‌فرمایید.