امروزه با پیشرفت روند زندگی صنعتی و ماشینی، و کم ‌تحرکی و حتی بی‌تحرکی انسان‌ها، افراد زیادی دچار اضافه وزن و انباشت چربی در بدن خود شده‌اند و در کنار از دست دادن زیبایی اندام خود، سلامتی آنان هم به خطر افتاده است. چاقی یا اضافه وزن نه تنها باعث بیماری‌های جسمی بسیاری مانند بیماری‌های قلبی و کبدی و دیابت و فشار خون بالا می‌شود، بلکه سلامت روانی فرد را هم مورد تهدید قرار می‌دهد، و علاوه بر اینکه به اعتمادبه‌نفس شخص آسیب می‌زند، باعث مشکلات بسیار روان‌شناختی مثل از دست دادن نشاط و ایجاد افسردگی در وجود او می‌شود و ممکن است او را به فردی گریزان از اجتماع تبدیل کند و حتی زمینه رفتارهای پرخطری مانند پناه بردن به الکل یا اعتیاد را در او به وجود ‌آورد. از طرفی در زمان کنونی با پیشرفت دانش پزشکی و شناخت فیزیولوژی بدن انسان، بیشتر مردم دریافته‌اند برای داشتن روح و جسمی سالم، باید وزنی متناسب با قد خود داشته باشند و برای رسیدن به این هدف راه‌های مختلفی را برمی‌گزینند. در کنار استفاده از یک رژیم خوراکی مناسب، یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداشتن وزن در حالت نرمال یا از دست دادن وزن اضافه، ورزش کردن است. ورزش کردن در کنار ایجاد شادی و نشاط در فرد ورزشکار، می‌تواند وزن او را، حتی در کنار مصرف رژیمی پرکالری، در حالت متعادل نگه دارد، و در صورت داشتن اضافه وزن، یکی از بهترین راه‌ها برای درمان آن و برگشت فرد به وزن و زندگی نرمال است. پیاده‌روی و دویدن یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداری از سلامت بدن و حفظ وزن یا از دست دادن وزن اضافه است. از طرفی پیاده‌روی و دویدن نیاز به فضایی دارد، و این فضا که می‌تواند کوچه و خیابان، یا پارک باشد، به دلیل‌های مختلفی مثل آلودگی و سردی و گرمی هوا، و شب و تاریکی، همیشه برای پیاده‌روی و دویدن مهیا نیست و اینجاست که برای دسترسی به این هدف وسیله‌ای ورزشی به نام تردمیل به کمک ما می‌آید. برای بهره بردن از تردمیل هم دو راه در پیش روی هر کسی است که یکی از آنها تهیه و خرید تردمیل خانگی است و راه دیگر، رفتن به باشگاه و استفاده از دستگاه تردمیل باشگاهی که برای تهیه و خرید هر کدام باید به ویژگی‌های خاصی توجه کرد.

تردمیل

تردمیل خانگی

ابتدائی‌ترین نکته‌ای که می‌توان درباره ویژگی‌های تردمیل خانگی گفت، بدنه آن است. ازآنجاکه خرید تردمیل خانگی فقط برای استفاده افراد محدود و در خانه است، بدنه آن نیز سبک‌تر و با استحکام پائین‌تر ساخته می‌شود. از طرف دیگراستفاده از تردمیل خانگی به صورت خاص برای یک یا چند نفر است که قد و وزن، و حتی فاصله قدم‌های آنها مشخص است و این مسئله نکته مهمی برای انتخاب و خرید تردمیل خانگی است. از طرفی انواع تردمیل خانگی برای ورزش‌های سبک‌تر استفاده می‌شود، پس با توجه به وزن افراد استفاده کننده می‌توان دستگاه تردمیل خانگی با قدرت موتوری که خیلی هم بالا نیست را انتخاب و خریداری کرد. قدرت موتور در انواع تردمیل خانگی معمولا به این صورت است که قدرت موتور یک اسب بخار یا 0.7 کیلووات برای فردی تا نهایت وزن 100 کیلوگرم، قدرت موتور 1.5 اسب بخار یا 1.11 کیلو وات تا وزن 110 کیلوگرم، قدرت موتور 2 اسب بخار یا 1.49 کیلو وات تا وزن 130 کیلوگرم، و قدرت موتور 2.5 اسب بخار یا 1.86 کیلو وات برای وزن فردی تا 150 کیلوگرم مناسب است. نکته دیگر در تفاوت سیستم برق تردمیل خانگی با دستگاه تردمیل باشگاهی است که دستگاه تردمیل خانگی نیروی خود را از برق مستقیم یاDC تامین می‌کند که قدرت تحمل پائین‌تری دارد و به همین دلیل اگر از تردمیلی استفاده شود که با وزن فرد متناسب نباشد، باعث آسیب موتور و خرابی و حتی سوختن موتور تردمیل خواهد شد. نکته دیگر توجه به طول و عرض تسمه است. برای انواع تردمیل خانگی عرض حدود 40 سانتی‌متر هم مناسب است و فضای کافی برای دویدن فرد را فراهم می‌کند. درازا یا طول تسمه هم نکته مهم دیگری است که کاربر با آن سروکار دارد و از طرفی طول تسمه، بزرگی دستگاه تردمیل خانگی را هم مشخص می‌کند و ممکن است در هر آپارتمان و خانه‌ای فضای کافی برای گذاشتن هر تردمیل خانگی با هر اندازه‌ای نباشد. اینجاست که تاشو بودن تردمیل حرفی اساسی می‌زند و انواع تردمیل خانگی تاشو گوی سبقت را از دیگر تردمیل‌ها می‌ربایند. انواع تردمیل خانگی تاشو را می‌توان در زمانی که نیازی به آنها نیست، جمع کرد و در کناری نهاد تا جای زیادی را در خانه نگیرند. نکته دیگر در تفاوت دستگاه تردمیل باشگاهی و خانگی وزن آنهاست. وزن انواع تردمیل خانگی به مراتب سبک‌تر و کمتر از وزن انواع تردمیل باشگاهی است تا به راحتی بتوان آن را در خانه جابه‌جا کرد. نکته مهم دیگر قیمت تردمیل خانگی است که با توجه به ویژگی‌های هر دو، قیمت تردمیل خانگی نیز نسبت به قیمت تردمیل باشگاهی پائین‌تر و مناسب‌تر است. بالاترین سرعت یک دستگاه تردمیل خانگی نیز معمولا کمتر از بیشترین سرعت یک تردمیل باشگاهی است. در پایان به‌طور خلاصه می‌توان گفت همه ویژگی‌های یک تردمیل خانگی مانند جنس بدنه،ظرفیت وزنی، قدرت موتور، اندازه، و وزن یک دستگاه تردمیل خانگی متناسب با استفاده در خانه یا آپارتمان طراحی شده است.

خرید تردمیل

تردمیل باشگاهی

نخستین نکته مهم و قابل توجه در تفاوت انواع تردمیل باشگاهی با دستگاه تردمیل خانگی کیفیت و ساخت بدنه است که اگرچه هر دو از فلز ساخته می‌شوند، اما با توجه به مقدار تحمل وزن و استفاده افراد مختلف از آنها، انواع تردمیل باشگاهی محکم‌تر و مقاوم‌تر از انواع تردمیل خانگی ساخته می‌شوند تا تحمل افراد با وزن‌های بالا و سرعت بالای دونده‌های حرفه‌ای را داشته باشند.به عبارتی تردمیل خانگی با توجه به وزن کاربری خاص خریداری می‌شود، اما خرید تردمیل باشگاهی برای افراد مختلف و با وزن‌های متفاوت است، پس در خرید تردمیل باشگاهی باید بالاترین وزن یک ورزشکار در نظر گرفته شود، و در نتیجه باید دستگاهی تهیه شود که محکم‌تر و دارای قدرت موتور بالاتری باشد. قدرت مناسب برای انواع تردمیل باشگاهی از حدود 3 تا7  اسب بخار یا 2.23 تا 4.47 کیلو وات است و وزن افراد بالاتر از 150 کیلوگرم را هم به خوبی تحمل می‌کند. برخلاف انواع تردمیل خانگی دستگاه تردمیل باشگاهی از برق متناوب یاAC بهره می‌گیرد که قدرت تحمل وزن بیشتر و سرعت بالاتر برای دویدنرا روی تردمیل باشگاهیفراهم می‌کند. موتورهای مجهز به برق AC یا متناوب می‌توانند زمان طولانی‌تر و به صورت پشت‌سر‌هم کار کنند، بدون اینکه صدمه‌ای ببینند. از طرفی موتورهای AC با سروصدای بیشتری کار می‌کنند که این صدا در محیط باشگاه‌ها احساس نمی‌شود، اما همین سروصدا ممکن است در خانه باعث مزاحمت برای افراد دیگر حاضر در خانه شود. اندازه تسمه و درازا و پهنای آن هم رابطه مستقیمی به میزان تحمل وزن یک تردمیل دارد و انواع تردمیل باشگاهی باید دارای تسمه پهن‌تر و قدرتمندتری از دستگاه تردمیل خانگی باشند تا تحمل وزن‌های بالا و افراد قوی‌هیکل و ورزشکار را داشته باشند، و ازین‌روست که معمولا پهنای تسمه انواع تردمیل باشگاهی بیش از 40 سانتی‌متر، و درازای آن هم بیشتر از تردمیل خانگی است.بدین ترتیب اندازه دستگاه تردمیل باشگاهی نیز بزرگ‌تر از تردمیل خانگی است و البته محیط باشگاه‌ها هم فضای لازم را برای قرار دادن تردمیل باشگاهی دارند. با توجه به آنچه گفته شد، وزن تردمیل باشگاهینیز با توجه به بزرگی و قدرت و استحکام آن، بالاتر از دستگاه تردمیل خانگی است. اما درباره قیمت تردمیل خانگی نیز در بالا اشاره شد که با توجه به قدرت و مقاومت و کیفیت بالاتر آن، از قیمت تردمیل خانگی بالاتر است.سرعت دوندگی بالاتر هم یکی دیگر از تفاوت‌های انواع تردمیل باشگاهی با تردمیل خانگی است تا سرعت مورد نیاز برای ورزشکاران حرفه‌ای را برای تمرین فراهم کند.برخی توانائی‌های دیگر هم بر روی انواع تردمیل باشگاهی به صورت خاص گذاشته شده تا افراد در باشگاه‌ها بتوانند از آن بهره ببرند. توانائی‌هایی مثل تخته درازو نشست، ماساژور، و دستگاه مسگری که جذابیت استفاده از تردمیل را برای افراد بیشتر می‌کند. با توجه به همه آنچه بیان شد، قیمت تردمیل باشگاهی نیز بالاتر از قیمت تردمیل خانگی است و البته باشگاه‌ها نیز توان بیشتری برای پرداخت قیمت تردمیل باشگاهی دارند.

تردمیل خانگی

ویژگی‌های مشترک تردمیل خانگی و تردمیل باشگاهی:

عامل مشترک در انواع تردمیل خانگی و باشگاهی ساختار یکسان آنهاست که از بدنه، تسمه، موتور، دسته‌های تردمیل، و نمایشگرLCD یا LEDتشکیل شده‌اند. سرعت تردمیل که از صفر تا حدود 20 کیلومتر در ساعت در انواع تردمیل تغییر می‌کند؛ صفحه نمایشگر که سرعت، مسافت، زمان، تعداد تپش قبل در دقیقه، و مقدار کالری سوزانده شده کاربر را نشان می‌دهد؛ کلیدهای ایمنی مثل کلید توقف اضطراری که روی دسته تردمیل قرار دارند؛برنامه‌های از پیش تعیین شده که معمولا تعدادشان در تردمیل باشگاهی بیشتر است؛ شیب تردمیل که از صفر تا حدود  25 درجه قابل تغییر و تنظیم است؛ ضربه‌گیر که از وارد آمدن ضربه به ستون مهره‌ها و زانوها جلوگیری می‌کند؛و برنامه‌های از پیش تعیین شده که معمولا تعدادشان در تردمیل باشگاهی بیشتر است.

تردمیل هایپرجیم

برای خرید تردمیل باشگاهی و خانگی با بهترین قیمت به سایت هایپرجیم مراجعه نمایید:

hypergymco.com