از گاز هیدروژن به عنوان  عنصری سبک و فراوان یاد می شود.از ویژگی های این گاز می توان به  بی بو و بی رنگ بودن آن اشاره کرد.این گاز قدرت اشتعال بسیار بالایی دارد. گاز هیدروژن کاربرد های بسیار زیادی دارد  که بسیار هم مهم است ولی در کنار کاربردهای آن نباید این نکته را فراموش  کرد که این گاز هم مانند گاز co خطرناک است و ممکن است ایجاد خفگی کند.حالا با هم به کاربرد های  گاز هیدروژن بپردازیم.

مهمترین  کاربرد گاز هیدروژن

گاز هیدروژن کاربرد  بسیار زیادی دارد .یکی از کاربردهای هیدروژن برای کشاورزی است.امروزه استفاده های بسیار زیادی از زمین های کشاورزی  برای  تولید محصول می شود ولی متاسفانه  خاک این زمین ها قابلیت کشت این حجم از محصولات را ندارد. به همین خاطر نیاز به کود به وجود می آید .که از گاز هیدروژن برای  تولید کود استفاده می شود.سایر کاربردهای هیروژن شامل شیشه سازی ،تولید آب و در آخر یکی از مهم ترین سوخت ها در موشک ها مورد استفاده قرار می گیرد .

خطرات  گاز هیدروژن

همان طورکه اشاره کردیم گاز هیدروژن خطرناک است به دلیل اینکه یه سرعت باعث انفجار وآتش سوزی می شود و علاوه بر آن امکان خفگی برای افراد را  هم دارد.هیدروژن  مایع هم خاصیت ویژه ای  که دارد این است که قدرت  سرما و سردکنندگی آن به شدت بالا است و می تواند باعث یخ زدگی شود پس برای کار با هیدروژن بسیار باید دقت کرد.یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که برخی از افراد برای پر کردن بادکنک از گاز هیدروژن استفاده می کنند یعنی به جای استفاده از گاز هلیوم از گاز هیدروژن که بسیار ارزانتر است استفاده می کنند و به خیال خودشان سود کرده اند.در صورتی که ممکن با این کار فاجعه بزرگی به وجود بیاورند.چون به محض اینکه بادکنک حاوی گاز هیدروژن از طریق شمع یا هر چیز دیگربی بترکد موجب آتش سوزی می شود.

مسائل ایمنی که برای کار با گاز هیدروژن باید رعایت کرد

r2

اول از همه برای حمل گاز هیدروژن باید بسیار دقت شود که هیچ گونه ضربه ای به آن وارد نشود و سیلندرها به جایی کشیده نشوندو انباری که این سیلندر ها در آن نگهداری می شوند به دور از شلوغی و جای پر ترافیک باشد .توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از گاز هیدروژن در نزدیکی جایی که سطح داغ وجود دارد یا شعله ای روشن است استفاده نکنید به دلیل اینکه  به سرعت آتش  می گیرد .برای استفاده حتما از ماسک های صورت استفاده کنید که احتمال خطر را کاهش دهد.در آخر اینکه حتما فضایی که در آن مضغول به کار هستید تهویه کافی و مناسب داشته باشد.

از کجا  می توان کپسول های  گازهای آزمایشگاهی را تهیه کرد ؟

شرکت هوامایع زاگرس بسیار در این زمینه شناخته شده و معتبر است  و دارای نیروهای متخصص و مجرب است .شما می توانید با ورود به سایت  این شرکت انواع کپسول های  گاز  به طور مثال برای  دستگاه های پزشکی و ...را تهیه کنید.