تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان در گفتگو با خبرنگاران در محل دفتر ریاست جمهوری خود عنوان کرد، مشتاق به "تحولات و ثمره‌های بیشتر همکاری در زمینه مقابله با همه گیری کروناویروس و مسائل دیگر و همچنین مشارکت مشترک در توسعه صلح‌آمیز پایدار منطقه هند-اقیانوسیه" است.

در عین حال آلکس ازار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا با تحسین چگونگی پاسخ‌دهی تایوان به مساله شیوع کووید ۱۹ عنوان کرد: این موفقیت پیشکشی به ماهیت باز، شفاف و دموکراتیک جامعه و فرهنگ تایوان است.

وی ادامه داد: این افتخاری واقعی است که اینجا باشم و پیام حمایت قدرتمند و دوستی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به تایوان منتقل کنم.

ازار قرار است امروز در ادامه رایزنی‌هایی را با مقام‌های حوزه سلامت داشته باشد و در پایان نیز یک سخنرانی را ایراد کند.

پکن شدیداً به این سفر آلکس ازار به تایوان به عنوان خیانت آمریکا به تعهداتش مبنی بر عدم برقراری رابطه رسمی با این جزیره اعتراض کرده است.

تصویب قانونی در سال ۲۰۱۸ تحت عنوان قانون سفر تایوان در آمریکا باعث تسهیل در انجام شدن این سفر آلکس ازار شد.

به گزارش رویترز، ازار روز یکشنبه با هدف تقویت همکاری دو طرف در حوزه اقتصادی و سلامت عمومی و همینطور حمایت از نقش بین‌المللی تایوان در مقابله با همه‌گیری بیماری وارد این جزیره شد. برخورد موثر و زودهنگام تایوان با همه گیری بیماری سبب شد که تعداد مبتلایان در این جزیره خیلی کمتر از همسایگانش باشد و آمارها تنها ۴۸۰ مورد ابتلا و ثبت هفت مورد مرگ در اثر این ویروس را در تایوان نشان داده‌اند.

تسای اینگ ون نیز به ازار عنوان کرد، این سفر به تایوان نمایانگر یک گام بزرگ به جلو در شراکت در زمینه مقابله با همه گیری ویروس بین دو طرف است و حوزه‌های همکاری آنها را شامل واکسن و تحقیقات و تولید در حوزه دارو عنوان کرد.

رئیس جمهور تایوان هم‌چنین از بابت حمایت‌های آمریکا از تایوان برای شرکت در نهاد تصمیم‌ساز سازمان بهداشت جهانی یعنی مجمع بهداشت جهانی و همچنین اجازه دسترسی بیشتر به این سازمان قدردانی کرد. تایوان به دلیل اعتراض چین، عضو سازمان بهداشت جهانی نشده است.

تسای اینگ ون تاکید کرد: من می‌خواهم تاکید کنم که ملاحظات سیاسی هرگز نباید با اولویت‌تر از حق سلامت دانسته شوند. تصمیم برای ممنوع کردن مشارکت تایوان در مجمع بهداشت جهانی نقض حقوق جهانی برخورداری از سلامت است.