حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح یکشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم گفت: از مردم و مسئولان استان هایی که از حالت پیک عبور کرده‌اند تشکر می‌کنم. بر اساس آماری که امروز ارائه شده، تقریبا از آغاز مرداد تغییری آغاز شده است و امیدواریم تا پایان مرداد شاهد روزهای بهتری باشیم.

وی با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: زمانی مراعات مردم ۷۷ درصد بود و در سایه آن شاهد کاهش فوتی ها به تعداد ۲ رقمی بودیم، اما این مراعات به ۱۷ درصد رسید و مردم فکر کردند دوران بیماری پایان یافته و دو مرتبه دچار یک موج شدیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در کشورهای دیگر موج دوم کاملا مشاهده می شود و ممکن است در آنجاها هم پس از مدتی دستورات بهداشتی کمتر رعایت شده باشد، اظهار کرد: یکی از کشورهای اروپایی که در روزهای اخیر نخست وزیرش توانست محور اعمال محدودیت های کرونایی را از پارلمانش بگیرد، حتی حضور تروریست‌ها را آزاد کرده بود اما فشاری که طی روزهای اخیر آمد ناچار به تشدید محدودیت ها شدند. ما هم با موج دوم مواجه شده‌ایم. شاید این بالا و پایین رفتن مربوط به اعمال مسئولان و مردم می‌شود؛ جایی که مراعات می‌کنیم در شرایط ثبات هستیم و تا زمانی که که مراعات ها عادی میشود یک مرتبه آمار افزایش می‌یابد.

روحانی ادامه داد: در مجموع در هفته های اخیر در ایران و دنیا شاهد افت و خیزهایی بوده‌ایم؛ واقعیت این است که ۶ ماه است با این ویروس مواجهیم و شاید روزهای اول به مردم می‌گفتیم ماه و سال معیار است و نه روز و هفته، اما برخی می گفتند ما در چند هفته این ویروس را از پا درمی اوردیم، اما امروز ۶ ماه از آغاز شیوع کرونا گذشته است و بخش های درمانی، صنعتی و علمی عملکرد خوبی داشتند و مردم نیز در جاهایی که نیاز بوده همراهی کردند. با این وجود باید بدانیم حداقل تا ۶ ماه دیگر با این شرایط مواجهیم و باید خود را آماده کنیم تا روزی که یک واکسنی بدست ما برسد و به اندازه کافی در اختیار ما قرار بگیرد و ما بتوانیم آن را تولید کنیم؛ تا آن زمان که خیلی روشن نیست همه باید مراعات کنیم.

وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام سوگواری محرم خاطرنشان کرد: این روزها دو طرف را می بینیم؛ یک مرتبه عده‌ای نامه می نویسند و اظهار نظر می کنند که چرا محمدودیت ها را زیاد می کنید و ماه محرم و ماه عزاداری است و از طرف دیگر عده ای نامه می نویسند و می‌گویند امسال حج که واجب بود، برگزار نشد و محرم که مستحبی است هم نباید مراسمی برگزار شود. عده‌ای هم می‌گفتند که مغازه ها نباید باز شوند و مردم از خانه‌های خود نباید خارج شوند؛ این کارها شاید برای مدتی لازم بود اما ما نه می‌توانیم فعالیت های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را بطور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت ها را برگزار کنیم. باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم.

رئیس جمهورتصریح کرد: ادامه‌ اعمال محدودیت های شدید امکان پذیر نیست چراکه این کار جامعه را دچار التهاب و اضطراب و افسردگی می کند و اگر افسردگی در مردم ایجاد شود، نفس کشیدن برای آنها سخت می‌شود. در دنیا هم هر کسی که به سمت اعمال شرایط سخت رفت موفق نبود و آنها هم که رها کردند دچار گرفتاری شدند، بلکه آنهایی که معتدلانه رفتار کردند موفق بودند، ما نیز باید معتدلانه رفتار کنیم و بدانیم این ویروس برای مدتی خواهد بود باید تا یک سال دیگر برای زندگی، سازگاری و تعامل با این ویروس برنامه ریزی کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه کسی فکر نکند کرونا به زودی خواهد رفت، گفت: این ویروس همچنان وجود دارد و باید برنامه‌ریزی متناسب با این ویروس کنیم؛ همه می‌دانیم رعایت یکسری پروتکل‌ها سخت است، اما چاره ای جز رعایت آنها نداریم.

وی با بیان اینکه باید برای شرایط پیش رو رعایت اصل «شفآ» را در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار کرد: شست و شوی دست و نظافت و بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمع، استفاده از ماسک و اجتناب از ترددهای غیر ضروری و اجتناب از تجمعات بزرگ راه‌های نجات از کرونا است. پروتکل‌های بهداشتی برای هر بخشی متفاوت است و باید همه‌ آنها را رعایت کنیم.