بدیهی است که بین انواع و اقسام ترازوهای موجود در بازار تفاوت هایی وجود داشته باشد. عمده این تفاوت ها مرتبط با انواع و مدل های گوناگون ترازو است. اما نخستین و ابتدایی ترین تفاوت، تفاوت میان ترازوی مکانیکی و ترازوی دیجیتالی است که شکل دهنده اصلی ترین دسته بندی در صنعت ترازو به حساب می آید. به این ترتیب در یادداشت پیش رو سعی خواهیم کرد تا تفاوت های میان این دو دسته از ترازوها را برای شما بیان کنیم. هرچند شاید ظاهرا تصور روشنی از این تفاوت وجود داشته باشد.

ترازو

تاریخچه ترازو و ترازوی دیجیتال

با ظهور عصر دیجیتال یا عصر اطلاعات(Information Age)که از سال های 1970 میلادی و با ساخت نخستین کامپیوترها شروع شد، و در پی آن طراحی و تولید هزاران ابزار الکترونیکی یا وابسته به فناوری های دیجیتال بنیان گذاشته شد، تقسیم بندی روشن، مهم و بزرگی بین قبل و بعد از عصر دیجیتال صورت گرفت. این در حالی است که ما خود را در ابتدای عصر دیجیتال می بینیم و هنوز از ظرفیت های دگرگون کننده فناوری‌های دیجیتالی جدید، عوالم بسیاری باقی مانده است. اگرچه تا همین زمان حاضر نیز زندگی انسان ها به واسطه ابزارها و اساسا نیازهای به وجود آمده بر مبنای بسترهای دیجیتالی، بسیار دگرگون شده است.

با این توضیح مختصر اندکی به اهمیت تقسیم بندی قبل و ماقبل عصر دیجیتال و تغییر شگرفی که به واسطه آن در تمدن به وجود آمد، پی می بریم. این توضیح به این خاطر آمد که تفاوت ترازو مکانیکی و ترازو دیجیتال یکی از محصولات عصر دیجیتال به حساب می آید. تا پیش از این دوران، تمامی ترازوها مکانیکی بودند و به همین دلیل ابداع ترازوی عقربه ای گامی خیره‌کننده به حساب می آمد. یقینا اغلب کسانی که سنشان از 30 گذشته است، با انواع ترازوهای کفه‌ای آشنا هستند. و به یاد دارند که ورود ترازوهای عقربه ای در بقالی ها چه وجهه خوشی برای مغازه‌دار داشت. حتی اکنون هم می توان در برخی بقالی ها که خود را روزآمد نکرده‌اند، نمونه هایی از این دست ترازو را مشاهده کرد. در عین حال برخی تولیدکنندگان امروزی ترازو برای جلب حس نوستالژی برای خرید ترازو از این مکانیک، در برخی مدل های ترازو استفاده می کنند.

روی هم رفته ورود ترازوهای دیجیتالی به سبب شاخص هایی که ترازوی مکانیکی از انجام آنها ناتوان بود، در چشم به هم زدنی فراگیر شد و خرید و فروش ترازو دیجیتال چنان رونق گرفت که انواع ترازو مکانیکی به یک باره از صحنه صنعت ترازو کنار رفت. ترازو دیجیتال می توانست سریع تر و دقیق تر وزن کند و در کنار این دو خصوصیت، می توانست جمع بزند و رقم را در قیمت کل نشان دهد، و قیمت واحد را نیز روی نمایشگرش داشته باشد تا مشتری از کم و کیف خریدش بیشتر مطلع باشد. این خصوصیات ابتدایی در انواع ترازو دیجیتال که خود را بیشتر در افزایش دقت توزین، و بالا بردن دقت در حد چند گرم خطا نشان داد، به یک باره تمامی فروشگاه ها را به ترازوی دیجیتال مجهز کرد.

ترازوی دیجیتال

دیگر کسی به دنبال ترازویی نبود که یک کفه اش را جنس بگذارد و کفه دیگر را از وزنه های آهنی پر کند، تا شاهینک ترازو برابر شود و وزن تشخیص داده شود. یا خطای زیاد توزین در ترازوهای عقربه ای و زمان طولانی ثابت شدن وزن، و ناتوانایی آن برای محاسبه قیمت کل را می توان از دلایلی دانست که این دسته از ترازو دیگر در میان نیازهای مغازه داران و صاحبان فروشگاه و کسب و کارهای دیگر جایی نداشته باشد. در عوض تمامی این نیازها را، که سرعت و دقت، همگام با سریع تر شدن زندگی در تمامی ابعادش، به عنوان دو عنصر اساسی برآورده می کرد، در ترازوی دیجیتال می شد یافت. این بود که طبیعتا اقبال از ترازوی دیجیتالی بسیار گسترده بود. با پیشرفت فناوری های گوناگونی که پیرامون صنعت ترازو رخ می داد، کاربرد ترازوی دیجیتال نه‌تنها بیشتر، بلکه ضروری تر شد. تا حدی که فروشگاهی امروزی بدون وجود یک ترازوی دیجیتال فروشگاهی مجهز، قادر به فعالیت و فروش اجناس خود نخواهد بود.

به این ترتیب عمده تفاوت ترازو مکانیکی و ترازو دیجیتال به توانایی ها و قابلیت هایی بازمی‌گردد که در یکی وجود ندارد و در دیگری به وفور وجود دارد. در هر یک از ابعاد کاری این دو نوع ترازو که دقیق شوید، امکان برطرف کردن نیازهایی را می بینید که به سبب زمانی در ترازو مکانیکی دیده نمی شود و در ترازوی دیجیتالی به سبب پیشرفت فناوری، در حد کمال وجود دارد. با این اوصاف تفاوت ها بیان کننده سطح یا درجه کارایی است. برای مثال کارکرد قابلیت پارسنگ در ترازوهای کفه ای قدیمی چنین بود که هم‌وزن کفه ترازو، وزنه‌ای داخل کفه‌ای که جنس قرار می گرفت، می انداختند تا در حین توزین، تفاوت وزنی جنس با کفه ترازو نیز مشخص شود. این قابلیت در ترازو دیجیتال به فشردن یک دکمه محدود شده است. اگرچه وزن ظرف یا جعبه یا هر چیز دیگر را باید برای ترازو معین کرد، سپس با فشردن دکمه پارسنگ، همان مقدار وزن از مراحل توزین کم می شود. تا اینجا اوضاع برای دو نوع ترازوی محل بحث ما تقریبا یکسان است. اما زمانی که پای پارسنگ چند محصول یا پارسنگ هایی متفاوت باشد، کفه سنگین تر به سود ترازو دیجیتالی خواهد بود. این کار از عهده انواع ترازو دیجیتال، البته به شرطی که این قابلیت برایشان تعبیه شده باشد، بر‌می‌آید.

برای شرح جزییات دیگر تفاوت های موجود میان ترازوی ساده با ترازوی دیجیتال می توان موارد بسیاری را مطرح کرد. پس از دقت و سرعت، که در برخی از انواع ترازوی دیجیتال سنجش دقت با حساسیتی برابر یا چند هزارم گرم یا حتی میکروگرم انجام می شود، یا سرعت توزین حتی کمتر از یک ثانیه طول می کشد، قابلیت های جانبی که از ترازوی دیجیتالی دستگاهی چند منظوره ساخته است، از دیگر موارد تفاوت است. امکان اتصال به دستگاه های دیگر، داشتن چاپگر داخلی، امکان چاپ بارکد، توانایی شمارش یا محاسبه وزن به صورت درصدی، امکان تشخیص رطوبت در مواد آزمایشگاهی، شیمیایی یا دارویی، امکان محاشبه دانسیته یا چگالی مواد، محاسبه BMI یا شاخص توده چربی و صدها موارد دیگر که در انواع ترازو دیجیتال دیده می شود، از قابلیت های دیجیتالی ترازوها ساخته است.

در کنار این موارد، حوزه هایی که انواع ترازو دیجیتال به کار گرفته می شوند، نگاه سنتی به ترازوهای قدیمی را که عمدتا برای توزین به کار میرفت، تغییر داده است. نقشی که ترازو در سنجش معیارهای سلامتی دارد، یا نقشی که می تواند برای محسابه خرید و فروش کل و تهیه گزارش برای فروشگاه داشته باشد، یا امکان تهیه نمودار در ترازوی دیجیتال تحلیلگر از دیگر کاربردهایی است که ترازوی دیجیتال را از ابزاری برای توزین صرف فراتر برده است.

خرید ترازو

برای خرید و فروش انواع ترازو به سایت ما مراجعه نمایید:

tajhizat.co