وقتی کمپانی ها برای تغییر جایگاه خود در رتبه بندی صفحات موتورهای جستجو تلاش می کنند در واقع آنها از یک متخصص حرفه ای آشنا به بازاریابی میخواهند که آن ها را به این هدف برساند و او کسی نیست جز یک متخصص سئو.

متخصصان سئو وظیفه طراحی، توسعه بخشی و ترقی دادن وبسایت ها را به عهده دارند. معمولا یک متخصص سئو کسی نیست که وبسایت را ساخته بلکه او یک مشاور قابل اعتماد و قدرتمند است.

متخصصان سئو وظایف بسیار زیادی با توجه به صنعت کاری، و کمپانی‌ای که در آن کار میکنند به عهده دارند. متخصصان سئویی که به صورت فیریلنسر یا در به عنوان عضو در یک تیم مارکتینگ کار میکنند باید توانایی هایی به شرح زیر داشته باشند:

 • آنالیز وبسایت: یک امر حیاتی برای موفقیت کمپین های بازاریابی سئو، پایبندی وبسایت کمپانی هدف، به تازه ترین و جدیدترین استانداردهای بهینه سازی موتورهای جستجو است. کلمات کلیدی، بک لینک ها، فرمت و محتوا تنها بخشی از مواردی است که یک متخصص سئو حین طراحی و ساخت وبسایت به آن توجه میکند.
 • بهینه سازی کلمات کلیدی: جستجوی کلمات کلیدی و ارائه ارگانیک آن ها به وبسایت یک امر ضروری برای صفحه سئو شده به حساب می آید.
 • تولید محتوا: اگرچه کلمات کلیدی از اهمیت بسزایی برخوردارند، اما محتوای متنی، گرافیکی و اطلاعاتی‌ای که یک صفحه را می سازند نیز باید توسط متخصص سئو تولید یا نظارت شده باشد.
 • پارامترهای موتورهای جستجو: این مورد از مهم ترین وظایف متخصصان سئو است. تمام تصمیماتی که یک متخصص سئو میگیرد به فهم درست و به روز از قوانین و مشخصاتی بر می گردد که موتورهای جستجو مانند گوگل در حال استفاده از آنها هستند. متخصص سئو برای وبسایت بر اساس قوانین مربوط به (SERP) یا رتبه بندی صفحه نتایج موتورهای جستجو هدف گذاری انجام می دهد.

c2

 • مهارت فناوری اطلاعات(IT): یک متخصص سئو حرفه ای باید اطلاعات کاملی در مورد HTML، CSS، چند زبان مربوط به برنامه نویسی داشته باشد و لازم است با مسائلی مانند پلتفرم های سخت افزاری، و سیستم های پردازش کننده آشنا باشد.
 • مدیریت مشتری: یک متخصص سئو باید در مورد اهداف کارفرما و مشتریانش مجموعه‌ای از دانش کافی و کاربردی داشته باشد. یک سایت سئو شده در وهله اول باید مطابق استراتژی های مد نظر صاحب سایت ایجاد شده باشد.
 • پردازش تحلیلی: توانایی تحلیل مشکلات، تشخیص منابع مناسب و ارائه راه حل دقیق به قلب جایگاه یک متخصص سئو مربوط میشود.

 

اگر شما به سئو علاقه مند شده اید و تصمیم گرفته اید تا وارد این دنیای جذاب شوید و یا میخواهید دانش خود را در زمینه سئو به سطح عالی و حرفه ای برسانید به شما دوره های تخصصی آموزش سئو در آزمایشگاه سئولب را پیشنهاد میکنیم.

همانطور که از نام آن مشخص است؛ یک متخصص سئو بر بخش های خاصی از موتورهای جستجو احاطه دارد. اما متخصص سئو می تواند اعمال زیر را نیز به عهده داشته باشد:

 • نویسنده محتوا: بسیاری از متخصصان سئو در مقابل دیگر شاخه های سئو به سراغ این مهارت می روند. شاید چون دانش فنی کمتری احتیاج دارد. تولید محتوای یونیک و جدید که می تواند یک مقاله کوتاه، متن آنلاین و یا دیالوگ وب باشد؛ نقش بسیار پر رنگی در سئو و رتبه بندی صفحات نتایج موتورهای جستجو به دنبال خواهد داشت.
 • لینک ساز: این مهارت مهم این روزها در حال پیشرفت است؛ چرا که موتورهای جستجو از بک لینک به عنوان یک عامل مهم در الگوریتم جدید خود استفاده می کنند. تولید بک لینک های صحیح در وبسایت کارفرما تا رسیدن به یک وبسایت معتبر می تواند جایگاه بسیار پیچیده ای باشد که به تخصص وسیع و توانایی تحلیل مدیریت انسانی نیاز دارد.
 • جستجوگر وب: اینترنت محیطی پیچیده و در حال تغییر است که به تحلیل و ارزیابی مداوم احتیاج دارد. بخش مهارت تحقیقاتی مربوط به حرفه ی یک متخصص سئو می تواند به تنهایی یک عنوان شغلی جداگانه در نظر گرفته شود. سئوکاران این بخش معمولا به نویسندگان، وب دولوپر ها و لینک بیلدر ها اطلاعات زمینه ای ارائه می دهند، همچنین آنها از آخرین قوانین و تغییرات حوزه سئو اطلاعات ارزشمندی در اختیار افراد قرار می دهند.

 

تحصیلات

معمول ترین مدرک تخصصی مورد نیاز برای یک متخصص سئو تجربه بهینه سازی موتورهای جستجو برای وبسایت های آنلاین شامل طراحی وب و تولید محتوا است. بسیاری از متخصصان سئو می توانند مدارک زیر را اخذ نمایند:

 • کارشناسی رشته های بازاریابی، مدیریت، فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • یک تا سه سال تجربه بازاریابی آنلاین
 • برخورداری از دانش HTML، CSS، و چندین زبان برنامه نویسی

از انجایی که صنعت سئو به سرعت زیادی در حال تغییر است و همواره قوانین جدیدی در این باره ارائه می شوند؛ مدرک و تحصیلات مرسوم سئو زیر سوال می رود.

اگرچه تحصیلات در رشته های توسعه وب، مارکتینگ و فناوری اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردارند، اما اکثر توانایی مربوط به سئو با حضور در حوزه آنلاین کسب می شود.

بعضی از موقعیت های کاری مربوط به سئو علاوه بر تجربه، به دانش پایه ای و آموزش مقدماتی سئو نیاز دارند. در بعضی از موقعیت های شغلی هم تجربه حضور موفق در حوزه کسب و کار جایگزین مدارک تحصیلی می شود.

درست است که تحصیلات مرسوم رشته های مرتبط با سئو ضروری به نظر نمی رسد؛ اما تلاش برای به روز بودن از نظر اطلاعاتی یک" باید" است.

 بهینه سازی موتورهای جستجو همواره در حال تغییر بوده و به متخصصان سئویی نیاز دارد که مداوم تغییرات مربوط به این حوزه را ارزیابی کنند، وتوانایی ها و دانش خود را به روز نگه دارند.

سئو فعل و انفعلاتی بین موتورهای جستجوی مهم و متخصصان سئویی است که در تلاشند تا پروفایل آن لاین کارفرمایشان را در بهترین رتبه قرار دهند.

همانطور که گوگل، یاهو، بینگ و دیگر موتورهای جستجو الگوریتم های خود را دائما تغییر می دهند تا به رتبه بندی و امتیاز بندی درستی از سایت ها برسند؛ متخصصان سئو وبسایت کارفرمای خود را به گونه ای شکل می دهند که در رتبه بندی صفحه نتایح در بهترین درجه قرار بگیرد.

 این اعمال رفت و برگشتی بی وقفه به آموزش و حرکت مطابق تغییرات قوانین موتورهای جستجو نیاز دارند.

طبق تغییرات مداوم و فراوان حوزه سئو، علاقمندان می توانند از روش های زیر به کسب اطلاعات به روز بپردازند:

 • کنفرانس و کارگاه ها: یکی از مهم ترین راه های برای کسب اطلاعات در مورد تغییرات پارامترهای مربوط به موتورهای جستجو و بهینه سازی آنها تبادل اطلاعات و معاشرت با متخصصان این رشته است. موقعیت هایی مانند گوش دادن به موضوعات جدید و نوظهور، پرسیدن در مورد شرایط سرنوشت ساز رهبر یک پروژه باید تا جای ممکن قابل دسترسی باشد. بخاطر تغییرات مداوم صنعت سئو، سریعترین راه برای یادگیری راه های جایگزین، و در حال اتفاق حوزه سئو ارتباط با متخصصانی است که به این اطلاعات بسیار ارزشمند دسترسی دارند.
 • وبینار و ویدیوهای آموزشی: شما می توانید با استفاده از ویدیوهای آموزشی به اطلاعات ارزشمندی در مورد تخصص سئو و تغییرات حوزه های مربوط به آن دسترسی پیدا کنید. اگرچه  ممکن است فرآیند تولید این ویدیو ها معمولا طولانی بوده و اطلاعاتی که ارائه می دهند جدید نباشد؛ اما هنوز هم حاوی استراتژی های بسیار مهم سئویی هستند.
 • بلاگ ها: بلاگ ها معمولا منبع به روزتری برای استراتژی های سئو هستند اما متخصصان سئو را با چالش بزرگی روبه رو میکنند. از آن جایی که تعداد وبسایت هایی که در مورد استراتژی های بهینه سازی موتورهای جستجو مطلب منتشر میکنند بسیار زیاد است؛ به همین دلیل تشخیص اعتبار و صحت اخبار آنها در هنگام جمع آوری اطلاعات اهمیت زیادی دارد.

 

مدرک

با ظهور سئو به عنوان یک جایگاه شغلی سازمان های متعددی در صدد ایجاد یک محیط آموزشی برای تدریس و آموزش مسائل مربوط به سئو بر آمدند؛ که در نهایت مدرک و گواهی اتمام دوره به افراد اهدا می کنند.

 بعضی از این موسسات از اعتبار زیادی برخور دارند و مدرکی که ارائه می دهند زیر نظر بهترین دانشگاه ها بوده و همه جا مقبولیت دارد.

 مدرک آکادمیک به طور معمول در ازاری گذاراندن دوره های مشخص و آموزش در برنامه های تعیین شده یک دانشگاه یا موسسه دریافت می شود. این دوره های می توانند به صورت حضوری یا آنلاین باشند.

 

چشم انداز شغلی

طبق شواهد موجود گرایش به تخصص در بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو) در پنج سال اخیر افزایش پیدا کرده است.

 طبق گزارشی از بازاریابی موتورهای جستجو در سال 2011، صنعت بازاریابی و بهینه سازی موتورهای جستجو در آمریکای شمالی افزایش شانزده درصدی با درآمد 19.3 بیلیون دلار داشته است.

 تحقیقات حاکی از آن بوده است که اکثر کسب و کار ها به متخصصان سئو روی آورده اند تا جایگاه خود را در صفحه نتایح موتورهای جستجو بهبود بخشند.

 افزایش نیاز به بازاریابی و بهینه سازی موتورهای جستجو به عنوان وسیله ای برای رشد و پیشرفت؛ باعث شده است تا جایگاه متخصص سئو شغلی مهم در سالهای آینده باشد.

گسترش شبکه های مجازی و استفاده از تلفن همراه نیاز به سئو را افزایش میدهد؛ یعنی متخصصانی که به همه ی پلتفرم های مجازی احاطه داشته و اطلاعات کافی دارند.

 هفتاد درصد از نظرات افراد در یک نظرسنجی مربوط به حوزه کسب و کارهای آنلاین نشان می دهد که بازاریابی موبایل از اهمیت فراوانی برخوردار است. بعضی از کمپانی ها رشد خود با استفاده از فیس بوک را تا هشتاد و سه درصد خبر داده اند.

چشم انداز حقوقی یک متخصص سئو روشن است. بر اساس گزارشی از یک نشریه آمریکایی نرخ حقوق متخصصان سئو در سالهای اخیر تا 17.5 درصد رشد داشته است.

c3

 

طبقه بندی کاری

متخصصان سئو اغلب در بخش بازاریابی یا مارکتینگ حضور دارند، اما آنها به جایی محدود نیستند و می توانند در هر صنعتی کاربردی باشند.

 علم به استراتژی سئو و به کارگیری آن در کسب و کار آنلاین محدود به هیچ حرفه و کسب و کاری نبوده و هر حوزه ای می تواند از فواید سئو بهره مند شد.

در سالهای اخیر شاهد این مسئله بوده ایم که اغلب کمپانی ها و شرکت ها از متخصصان سئو به عنوان بخشی از تیم خود استفاده میکنند تا جایگاه خود را بهبود بخشند. در سال 2010 پنجاه و یک در صد از کمپانی ها سئو را خودشان با تیم داخلی مارکتینگ انجام می دادند.

 اما در سال 2011 تنها چهل و چهار درصد شرکت ها سئو خود را به تیم بازاریابی شان سپرده بودند. تغییر در راستای استفاده از متخصصان سئو بجای اعضای تیم بازاریابی که دانش کافی درباره سئو و استراتژی های به روز ندارند، نشان دهنده اعتماد و اتکای کمپانی های بزرگ به سئو و سئوکاران است.

 

درآمد

متخصص سئویی که خود را وقف جستجوی کلمات کلیدی، بهینه سازی محتوای صفحات، لینک سازی، و اضافه کردن محتوا کرده است، می تواند درآمدی حدودی بین سی و پنج هزار دلار تا هشتاد و پنج هزار دلار داشته باشد.

 اگر سئوکار وظایف دیگری در ساختار وبسایت و بازاریابی داشته باشد این درآمد افزایش پیدا میکند.

افراد حرفه ای در حوزه سئو می توانند وظایف مختلفی را در تیم بازاریابی داشته باشند و با توجه به جایگاه شغلی و وظایف خاص، حقوقی که دریافت میکنند نیز متفاوت خواهد بود.

دامنه درآمدی برای هر شغلی مبتنی بر فاکتورهای مانند موقعیت جغرافیایی، مرتبه شغلی، صنعت مربوطه و تحصیلات است. درآمد یک سئوکار فریلنس یا آزادکار با فردی که برای یک آژانس کار می کند هم حتی در مقیاس سالانه بسیار متفاوت خواهد بود.

شما میتوانید برای شرکت در دوره های آموزش سئو سایت به وبسایت آموزشگاه تخصصی سئو لب مراجعه کنید. در این آزمایشگاه دوره های سئو از مراحل مبتدی و مقدماتی تا مراحل پیشرفته و سئو حرفه ای بصورت عملی روی پروژه های واقعی اجرا و آزمایش می شود.