سیدامیر حسینی جو در جلسه ستاد مقابله با کرونای تنکابن با بحرانی توصیف کردن شرایط این شهرستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه طی سه روز اخیر میانگین بستری مبتلایان روزانه ۱۵ نفر بوده، نیاز است وضعیت شهرستان در نگاه مدیران دستگا های اجرایی بحرانی احساس شود تا با تشدید نظارت و کنترل ها بتوانیم از وضعیت قرمز عبور کنیم.

وی از ابتلای ۵۶ نفر از پرسنل اداری شهرستان تنکابن طی مدت ۵ ماهه کرونا در کشور خبر داد و اضافه کرد: ضدعفونی کردن و استفاده از ماسک از حداقل‌های مقابله با کروناست و لازم است برای تضعیف چرخه انتقال ویروس رعایت پروتکل ها تشدید شود در غیر این صورت از هفته آتی ناچار به قرنطینه خواهیم بود.

حسینی‌جو خطاب به ادارات صمت و اتاق بازرگانی جهت تشدید بازرسی و نظارت های هدفمند بر بازار تاکید کرد و افزود: هدف ستاد کرونای شهرستان تنکابن، تعطیلی و پلمب واحدها، و یا عادی شدن شرایط غیرکرونایی نیست بلکه باید حدود مجاز و پروتکل های بهداشتی رعایت شده تا نه کسب و کاری آسیب دیده و نه فردی مبتلا شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تنکابن بر لزوم اطلاع رسانی توسط مساجد، هلال احمر، شهرداری، بخشداری ها و دهیاری ها تاکید و اظهار کرد: تقویت شبکه شوراها و دهیاری ها برای اطلاع رسانی به مردم ضروری است چراکه وقتی آگاهی و دانش مردم جامعه افزایش پیدا کند خودبخود شرکت نکردن در مجالس عزا و عروسی و عدم حضور در تجمعات، نهادینه خواهد شد.

حسینی جو، با هشدار به اینکه اگر شرایط قرمز کنونی در هفته پیش رو ادامه یافته و کنترل ها تشدید نشود ناچار به اعلان منع تردد و بستن محورها خواهیم شد گفت: در شرایط قرمز تعطیلات برای روسای ادارات نباید مفهوم داشته و کرونا باید دستورکار و اولویت اول تمامی مسئولین شهری در هفته جاری باشد و لازم است از تمامی ظرفیت ها برای کاهش مبتلایان استفاده شود.

وی بر منع تردد و عبور مرور رانندگان خودروهای عمومی بدون ماسک تاکید و تصریح کرد: حتی یک راننده تاکسی خطوط شهری یا بین شهری اجازه تردد بدون ماسک را ندارد چراکه یک نفر می تواند همزمان ۱۰ نفر را آلوده کند.

فرماندار ویژه تنکابن و رئیس ستاد کرونای شهرستان از تعطیلی بازارهای هفتگی، مجالس عروسی و عزا، مساجد و نمازجمعه، آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری، باشگاه‌ها و اماکن ورزشی، طرح‌های ساماندهی دریاها و سالمسازی در هفته پیش رو خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل ستاد مرکزی کرونا محدویت ها هفتگی مصوب شده و برای هفته بعد مطابق با شرایط، در روزهای پایانی هفته تصمیم گیری خواهد شد.

حسینی جو، از پلمب طولانی مدت واحدهای متخلف در شهرستان سخن گفت و با تاکید بر اینکه باید بازرسی و نظارت ها محسوس و هم‌ غیرمحسوس انجام شود یادآور شد: اگر این هفته جدی گرفته نشود و بازهم شاهد سهل انگاری باشیم باید از هفته های بعد از میان ادارات کشیک بیمارستان تعیین کنیم.

وی از دریافت ۳۱۷۴ پیامک برای متقاضیان تسهیلات کرونا در شهرستان خبر داد و خطاب به ادارات متولی امر در این حوزه خاطرنشان کرد: جهت جلوگیری از ازدحام و عدم تجمع اشخاصی که پیامک دریافت کرده اند لازم است ادارات ذیربط با متقاضیان جهت هدایت آنان به سامانه کارا تماس گرفته و مراتب تا حد امکان غیرحضوری انجام گیرد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تنکابن در پایان بر لزوم ضدعفونی و گندزدایی هدفمند معابر و مراکز پرتردد توسط شهرداری‌ها و بخشداری ها و دهیاری ها تاکید و تصریح کرد: تمام تلاش مسئولین باید به سمت کاهش تردد و تجمعات و حضور مردم در شهرها و روستاها معطوف شود و برای این منظور مقتضی است از تمام ظرفیت های برای اطلاع رسانی مردم جهت پرهیز از خروج غیرضروری از منازل استفاده شود.

در ادامه این جلسه مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنکابن ضمن ابراز نگرانی از استمرار وضعیت قرمز طی ۲ هفته آینده با توجه آمارها خاطرنشان کرد: انتظار داریم جلسات ستاد مقابله با کرونا در شرایط قرمز علاوه بر برگزاری روزانه، در سطح بخشداری و دهیاری ها نیز برپا شده تا بخشداران و دهیاران نیز نسبت به شرایط کنونی حساس تر شوند.

نیما نژادمقدم میانگین بستری فعلی شهرستان را ۳ برابر حد مجاز بستری روزانه دانست و هشدار داد: با توجه به شرایط و وجود بیماری های دیگر در پائیز امسال این امکان وجود دارد که شرایط به مراتب از وضعیت کنونی حادتر و سخت تر شود.

وی از شناسایی ۶۴۲ نفر در ۲ ماه گذشته خبر داد و با بیان اینکه میانگین سنین ابتلا به بیماری کرونا شهرستان تنکابن در ۱۰ روز گذشته به ۴۸ سال رسیده است اظهار کرد: در این آمارها تنها یک سوم افراد دارای بیماری زمینه ای بودند که این موارد از تظاهرات جدید بیماری است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنکابن با توجه به شرایط کنونی، نگرانی پیش رو را کمبود ماسک برای پرسنل و کادر درمان شهرستان دانست و یادآور شد: بازه تابستان و شرایطی که اکنون دچار آن هستیم در حقیقت همانند مانوری برای آمادگی و رویارویی با شرایط پرمخاطره پائیز است، بنابراین لازم است با تمهیدات بیشتر شرایط به حالت مطلوب بازگردد تا با شروع فصول سرد کنترل بیماری راحت تر انجام گیرد.

چرا جواب تست کرونا در تنکابن 5 روز طول می کشد؟

امام جمعه تنکابن در جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان، با انتقاد شدید نسبت به بازه طولانی مدت 5 روزه برای پاسخ آزمایش کرونا، خواستار حل این مشکل از سوی مراجع استانی شد.

حجت الاسلام سید مهدی هدایتی نیز در این جلسه ضمن انتقاد از تاخیر و بازه زمانی طولانی مدت جواب تست کرونا در تنکابن تصریح کرد: چرا جواب آزمایش کرونا در تنکابن 5 روز به طول می انجامد درحالیکه در تهران پاسخ ظرف مدت 24 ساعت ارائه می شود.

وی با تاکید بر اینکه جواب آزمایش کرونا در نقاط مرکزی و شرقی استان مازندران نیز در مدت کوتاهتری نسبت به تنکابن ارائه می شود خطاب به مسئولان استانی، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه آمادگی و امکانات در سطح شهرستان تنکابن برای پاسخ دهی و ارائه خدمات وجود دارد، چرا مراتب به غرب استان تفویض نمی شود.

امام جمعه تنکابن با بیان اینکه تاخیر زمانی از سوی شبکه بهداشت و درمان استان مازندران به هیچ عنوان پذیرفته نیست، یادآور شد: این فاصله زمانی بسیار طولانی چند روزه علاوه بر آسیب روحی بر افراد، آسیب های اقتصادی را نیز به همراه خواهد داشت چراکه فرد به مدت 5 روز در بلاتکلیفی و دوراهی اشتغال به کار یا قرنطینه خانگی قرار می گیرد.

هدایتی خطاب به مسئولان بهداشت و درمان استان مازندران تاکید کرد: هرچه زمان پاسخگویی جواب آزمایش کرونا سریع‌تر باشد، توان مدیریت برای فرد مبتلا، خانواده و جامعه پیرامون مبتلایان و مدیران دست اندکار شهرستان بهتر و کامل‌تر خواهد بود، بر این اساس لازم است برای تسهیل در روند پاسخگویی بیماران تمهیدات لازم از سوی مسئولان اندیشیده شود.

وی مشکلات کنونی تنکابن را نتیجه تعلل در انجام وظایف دانست و اظهار کرد: در بوجود آمدن شرایط قرمز کرونای شهرستان هم مردم و هم مسئولین مقصرند، بنابراین نیاز است از هم اکنون و پس از پایان جلسه اقدامات لازم برای مقابله و مهار بیماری عملیاتی شود.

امام جمعه تنکابن وظیفه امروز شبکه بهداشت و درمان شهرستان را مهم‌تر از همیشه توصیف و خاطرنشان کرد: باید بررسی شود که افراد از چه طریقی و در کجا مبتلا شده اند، همچنین لازم است مسیرهای ابتلا شناسایی شده و همه کسانی که در محیط های ردیابی شده بودند مورد پایش قرار گیرند، بنابراین وظیفه شبکه بهداشت در پیگیری جزئیات بیشتر است.

هدایتی در ادامه با انتقاد از بازبودن قلیان‌سراها و برپایی مراسم عروسی و عزا و همچنین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط رانندگان خودروهای عمومی نظیر تاکسی ها در شرایط وضعیت قرمز، تصریح کرد: الزامی است که همه موظف به اطاعت از دستورالعمل های ستاد ملی کرونای استان و کشور باشند و هیچ توجیهی در قبال سلب مسئولیت اجرایی، اجتماعی و شهروندی پذیرفته نیست چراکه این مسئله با جان مردم ارتباط دارد.