امروزه شیشه به عنوان متریالی پرطرفدار در طراحی دکوراسیون داخلی منازل کاربرد دارد. به غیر از پارتیشن های شیشه ای، پله های شیشه ای و شیشه های رنگی و دکوراتیو (شیشه لاکوبل)، کابین دوش های شیشه ای نیز از جمله کاربردهای این ماده در دکوراسیون منازل است.

کابین دوش ها فضای داخل حمام و یا سرویس های بهداشتی ادغام شده (توالت و حمام در یک فضا) را تقسیم کرده و همچنین از خیس شدن دیگر قسمت های سرویس بهداشتی در حین استحمام جلوگیری می کنند. این کابین ها از متریال مختلفی ساخته می شوند و مدل های گوناگون و متنوعی دارند؛ برخی از آن ها از ورق های پلکسی گلاس و برخی دیگر پروفیل های پهن و بزرگ آلومینیومی ساخته می شوند. اما امروزه بیشتر از کابین دوش های شیشه ای فریم لس در دکوراسیون حمام منازل استفاده می شود. این کابین دوش ها با هر دو سبک کلاسیک و مدرن هماهنگ هستند.

کابین دوش های شیشه ای محفظه هایی هستند که از چند پنل و یک سینی تشکیل شده اند و سطوح داخلی آن ها ضد آب بوده و امکان نفوذ آب به خارج از آن ها نیز وجود ندارد. بنابراین دیگر به کاشی کاری کردن دیواره های داخلی آن ها نیازی ندارید. استفاده از کابین دوش ها تجربه ای فوق العاده برای استراحت بدن پس از یک روز سخت کاری را ارائه می دهد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به جای وان، از کابین دوش شیشه ای استفاده کنند. این کابین دوش ها در دو نوع فضای باز و بسته و برای انواع منازل (با حمام های کوچک و بزرگ) طراحی شده اند. پارامتر مهمی که در انتخاب کابین دوش مناسب باید به آن توجه کنید، اندازه فضای شما است. مسلما اگر فضای محدودی دارید باید از کابین دوش های کوچک تر استفاده کنید. مسئله دیگری که باید مد نظر داشته باشید سبک حمام شما است؛ کابین دوش انتخابی باید با حمام منزل شما تناسب داشته و به زیباتر شدن دکوراسیون حمام منزل تان کمک کند. برخی از انواع کابین دوش شیشه ای عبارتند از کابین دوش لولایی، کشویی، بافت دار، کاشی و شیشه، مربعی، مستطیلی، ربع دایره و ... .  در ادامه به معرفی و بررسی انواع کابین دوش ها می پردازیم.

z2

کابین دوش لولایی

این نوع کابین ها فضای ورودی وسیع و محوطه باز و مینیمالیستی را ایجاد می کنند. دسته کرومی آن ها ظاهر مدرن و زیبای این نوع از کابین دوش ها را تکمیل می کند.

کابین دوش کشویی

برای حمام های کوچک که فضای کافی برای باز و بسته شدن درب را ندارند، کابین دوش های کشویی گزینه بسیار مناسبی هستند.

کابین دوش شیشه ای بافت دار

این نوع از کابین دوش ها برای افرادی که به حریم شخصی اهمیت می دهند انتخاب خوبی هستند. این شیشه ها به بزرگ تر دیده شدن فضای حمام نیز کمک می کنند. بافت شیشه ها نیز بر زیبایی و جذابیت حمام شما می افزاید.

کابین دوش کاشی و شیشه

اگر می خواهید طراحی متفاوتی برای فضای حمام خود داشته باشید، از ترکیب کاشی های دیواری (ترجیحا تیره رنگ) و شیشه به جای کابین های تماما شیشه ای استفاده کنید. این ترکیب باعث بزرگ تر و پر نور تر به نظر رسیدن حمام شما می شود.

کابین دوش مربعی

اگر حمام نسبتا بزرگی دارید و با کمبود فضا مواجه نیستید، می توانید از کابین دوش های مربعی استفاده کنید. این کابین ها ظاهر شیک و مدرنی داشته و چون هیچ گونه انحنا و خمیدگی ندارند، می توانید هر مدل درب و فریمی را برای آن ها به کار گیرید.

z3

کابین دوش مستطیلی

اگر از فضای کافی برخوردار هستید، کابین دوش های مستطیلی بهترین گزینه برای داشتن فضای زیاد و و سیع است.

کابین دوش ربع دایره

طراحی این کابین دوش ها به این صورت است که در گوشه حمام یا اتاق شما قرار می گیرند. انحنایی که این کابین ها دارند جلوه بسیار زیبایی به فضای شما می بخشد. این کابین دوش ها برای خانه های کوچک و فضاهای محدود انتخاب بسیار مناسبی هستند. اگر از درب های کشویی برای این نوع از کابین دوش ها استفاده کنید، فضای بیشتری خواهید داشت.

با توجه به تنوعی که کابین دوش ها دارند، شما می توانید متناسب با فضا و سلیقه تان آن چه که مناسب تر است را انتخاب و تهیه کنید. در ادامه به بررسی نکات مهم و راهنمای خرید کابین دوش حمام می پردازیم:

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، ابعاد حمام مهم ترین عامل در انتخاب کابین دوش است. برای حمام های کوچک تر کابین دوش ربع دایره با پشتی شیشه ای انتخاب ایده آلی است. این کابین ها درب منحنی زیبایی داشته و جلوه خاصی به فضای شما می بخشند. به ویژه اگر برای این کابین ها از درب کشویی استفاده شود، می توان از حداقل فضا حداکثر بهره را برد.

برای حمام های متوسط و بزرگ می توانید از کابین دوش های مستطیلی استفاده کنید. در این صورت شما می توانید یک حمام کوچک در حمام بزرگ تر خود داشته باشید. این کابین ها فضای وسیعی برای استحمام در اختیار شما قرار می دهند.

از جمله مزایای استفاده از کابین دوش های شیشه ای می توان به ایمنی بالا و امکان نظافت آسان حمام اشاره کرد؛ مزیت دیگر این کابین دوش ها گرم شدن سریع فضای حمام و جلوگیری از اتلاف انرژی است. با استفاده از این کابین ها آب و رطوبت به دیگر بخش های حمام نفوذ نمی کند. همچنین از سر و لیز شدن و آلوده شدن سایر قسمت های حمام جلوگیری می شود. کابین دوش ها به استفاده بهینه از فضاهای کوچک کمک می کنند.