بعد از ابلاغیه مورخه 9 اردیبهشت ماه 1399 رهبر انقلاب و موافقت با پیشنها آزادسازی سهام عدالت توسط رئیس جمهور، دو روش برای آزادسازی سهام عدالت توسط سامانه مربوط به این سامانه مطرح شد که یک روش به روش مستقیم مشهور شد و روش دیگر به روش غیرمستقیم.

به گزارش بورس تابناک، در روش مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت در اختیار فرد سهامدار قرار می گرفت و فرد می توانست اقدام به فروش سهام خود از طریق بانک ها و یا بورس نماید.

نکته ای که بسیار برای سهامداران اهمیت داشت این بود که ارزش روز سهام عدالت آن ها چند است؟ به عبارت بهتر کسی که دارای 500 هزار تومان سهام عدالت بوده است امروز ارزش این سهام چقدر شده است؟

اظهار نظرها راجع به این ارزش روز سهام عدالت متفاوت بود و افراد مسئول در این رابطه طی مصاحبه هایی رقم های متفاوتی را اعلام می کردند. به هر صورت برای رفع این دغدغه شرایطی فراهم شد که افراد بتوانند ارزش روز سهام عدالت خود را به صورت جزئی تر مشاهده کنند. این کار توسط سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام شد. این نهاد با راه اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت اقدام به ارائه جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت مشمولان به تفکیک شرکت های بورسی و ارائه تعداد و ارزش هر سهم آن ها نمود. سهامداران می توانند حالا با مراجعه به سایتی به آدرس https://panel.sahamedalat.ir/auth/login ارزش روز سهام عدالت خود را مشاهده کنند.

در بدو ورود به این سایت با پیغام زیر مواجه می شوید:

"این سامانه برای مشاهده خلاصه وضعیت سبد دارایی سهام عدالت است. سهامداران می بایست قبلا در سامانه خصوصی سازی روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده باشند. در صورت عدم موفقیت در ورود می توانید مشخصات  و تلفن همراه خود را در سایت www.samanese.ir ویرایش نمایید. ورود به سامانه از طریق شماره تلفن همراه معتبر متعلق به کد ملی شما قبلا توسط سهامدار در سایت خصوصی سازی اعلام شده، صورت می پذیرد. مسئولیت فردی برای حفاظت از محرمانگی اطلاعات بر عهده سهامدار است. فعالیت مراجعین در این سامانه ثبت شده و قابل پیگیری می باشد. هرگونه استفاده از اطلاعات مندرج به وسیله فرد دیگر یا اشخاص ثالث به شدت ممنوع و مسئولیت آن به عهده سهامدار است. دسترسی و استفاده از این سامانه محدود، غیرقابل انتقال و صرفا مجاز برای استفاده از آن توسط شما فراهم گردیده است".

این سامانه با تاخیر 11 روزه امروز به روزرسانی شده و مشمولان می توانند با مراجعه به این سامانه از آخرین ارزش سهام عدالت خود که بر اساس قیمت های پایانی روز گذشته تهیه شده است آگاهی یابند.

 بر این اساس کسانی که ارزش اولیه سهام عدالت آن ها 532 هزار تومان بوده است در پایان معاملات روز گذشته (26 خرداد 1399) ارزش سهام عدالتشان به 10 میلیون و 683 هزار و 922 تومان رسیده است.