چه تیغه های ساختمانی ای در کشور وجود دارد :

در حال حاضر در صنعت ساختمان برای دیوار کشی ساختمان چندین نوع مصالح مورد استفاده قرار می گیرد ولی واقعا کدام یک از تیغه های دیواری برای دیوار کشی مناسب تر هستند ؟

تیغه های دیواری سفالی ، بلوک های سیمانی سنگین ، بلوک سیمانی  سبک ، بلوک های صنعتی یا لیکا ، آجر ، هبلکس ، بلوک های گچی

برای امر مقایسه انواع بلوک های ساختمانی باید چند معیار در نظر بگیریم و بین انها مقایسه کنیم :

1 . قیمت :

 برای مقایسه اگر مبنای متر مربع را در نظر بگیریم بر اساس آخرین قیمت های سال 1399 روند قیمت ها از کم به زیاد به ترتیب به این صورت است :

آجر – بلوک سیمانی سنگین و سبک – بلوک صنعتی یا لیکا – بلوک های گچی – هبلکس

برای دیدن قیمت بلوک های سیمانی و تیغه های دیواری سفالی  کارخانه ثبات اینجا کلیک کنید

 

شایان ذکر است که هزینه تمام شده فقط بر اساس قیمت تمام شده پای کارگاه ساختمانی است و هزینه های ساخت و دیوار کشی بلوک ها در این رده بندی نیامده است .

2. سرعت پیش بردن کار :

سرعت پیش بردن کار در مرحله تیغه چینی  اساسا به چهار  فاکتور اندازه ، وزن ، پالت بودن یا پالت نبودن  و متریال مصرفی بعنوان ملات بستگی دارد .

اگر لازم باشد براساس سرعت تیغه چینی لیست خود را ردیف کنیم ترتیب از سرعت زیاد به سمت سرعت کم  به این شکل می شود :

هبلکس ، بلوک گچی ، انواع بلوک های سیمانی ، سفال و در نهایت آجر

3. وزن سازه : یکی از مهمترین فاکتور ها در انتخاب تیغه های دیواری همان وزن آن است که در نهایت وزن  سازه را می سازد که این موضوع مخصوصا در سازه های بزرگ اهمیت می یابد

بهترین انتخاب در این نوع تیغه کشی از وزن کم به زیاد به ترتیب به صورت زیر است :

بلوک های هبلکس ، سبک  صنعتی و و پوکه ای ، سفال ، بلوک گچی و در نهایت بلوک سنگین سیمانی

4.کار در مراحل بعدی : مشخصا بلوک های هبلکس و گچی به خاطر ساختار خاصی که دارند در مراحل بعدی ساخت سرعت بالاتری را ایجاد می کنند و تسهیل گری بهتری در این امر دارند

5.سرعت تحویل بلوک ها : این موضوع بسیار بستگی به فاصله پروژه از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی دارند ولی به طور عموم تحویل سفال و بلوک های سیمانی به روز و تحویل سایر متریال ها غیر این دو مشمول زمان چند روزه است

6.ضریب عایق بودن در برابر حرارت و صوت :

در کل آن دسته از محصولاتی که فضای خالی داخلی دارند و این فضا یا توسط هوا یا فوم پر می شود نسبت به عبور صوت و حرارت از مقاومت بالاتری برخوردارند بر اساس این فاکتور اگر بخواهیم از قوی به ضعیف ردیف کنیم به ترتیب :

بلوک های سیمانی صنعتی و پوکه ای (مخصوصا فوم دار ها ) ، سفال (حتما فوم دار ) ، هبلکس ، بلوک های گچی ، آجر

 

نتیجه گیری :

در کل با توجه به ویژگی های یاد شده در انتخاب هر یک از انواع تیغه و بلوک  در نهایت تایید نهایی بر اساس اولویت های سازندگان محترم بر اساس آن ویژگی ای که برای ساختمان ساز مهم تر است و در نهایت تایید ناظران محقق می شود .

اگر بخواهیم آمار مصرف کلی بلوک ها در ساختمان سازی را بررسی کنیم مصرف بلوک های پالت شده  هبلکس و لیکا در پروژه های بزرگ و برج ها حدود 80 درصد آمار را به خود اختصاص می دهد ولی اگر بخواهیم آمار پروژه های کوچک نهایت تا 7 طبقه را در سطح شهر در نظر بگیریم حدود 80 درصد تیغه های مصرفی را بلوک های سیمانی پوکه ای و سفال های تیغه دیواری تشکیل می دهند که نسبت بین این دو کاملا نصف به نصف است .

 

برای دیدن قیمت بلوک سیمانی و تیغه دیواری سفالی به وب سایت زیر مراجعه فرمایید .

www.masalehbazar.com