امیر سرتیپ دوم حمزه بیدادی با اشاره به اینکه همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و پیرو دستور مقام معظم رهبری برای همراهی نهادهای نظامی به مجموعه بهداشت و درمان، ارتش جمهوری اسلامی ایران ابلاغیه‌ای را به منطقه جنوب غرب ارسال کرد که در نهایت برای مقابله با شیوع بیماری کرونا از سوی این قرارگاه و دیگر دستگاه‌های اجرایی مرتبط یک رزمایش طراحی شد.

وی ادامه داد: در این رزمایش، وظایفی بر عهده قرارگاه ارتش در جنوب غرب گذاشته شد که از جمله آنها تفکیک و جداسازی بیماران، ضدعفونی و گندزدایی شهرها و معابر، انسداد ورودی شهرها در ایام قرنطینه و ایجاد نقاهتگاه نگهداری از بیماران مبتلا بود.

این فرمانده ارشد نظامی ادامه ‌داد: قرارگاه منطقه ارتش در جنوب غرب همچنین تجهیزات و اماکن مورد نیاز مانند بیمارستان‌ها و آمبولانس‌های خود را در اختیار مجموعه بهداشت و درمان استان قرار داد.

وی با بیان اینکه در اهواز بیمارستان شهید نیاکی ارتش با همه خدمه درمانی شامل پزشک متخصص و عمومی، پرستار نیز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی اهواز قرار گرفت گفت: از ابتدای شیوع این ویروس در استان، ۹۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در این بیمارستان بستری شدند که در حال حاضر افراد تحت درمان موجود ۲۷ نفر هستند.

امیر سرتیپ دوم بیدادی همچنین از همکاری کادر درمانی ارتش با مجموعه بهداشت و درمان در شهرستان شوشتر خبر داد و گفت: علاوه بر این نیز فرماندار دزفول خواستار استفاده احتمالی از بیمارستان ارتش در این شهرستان به منظور ادامه فعالیت‌های درمانی مبتلایان به ویروس کرونا شد که در صورت نیاز این آمادگی را داریم تا این بیمارستان در اختیار مجموعه بهداشت و درمان استان قرار گیرد.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای و ارشد ارتش در جنوب غرب کشور با اشاره به اینکه حوزه عمل این قرارگاه علاوه بر خوزستان، استان‌های لرستان و ایلام را نیز دربر می‌گیرد، گفت: در این استان‌ها نیز اقدامات مشابه صورت گرفته درخوزستان انجام شده و تاکنون اکثر شهرهای تحت پوشش حوزه عملیاتی این قرارگاه گندزدایی شده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه در زمینه کمک مومنانه نیز تعداد ۲هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی هرکدام به ارزش ۲ میلیون ریال با هماهنگی کمیته امداد در بین جامعه هدف توزیع شد، افزود: مجددا با هماهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) در ایام ماه مبارک رمضان نیز هر شب یک هزار و ۱۰۰ پرس غذای گرم ویژه نیازمندان توزیع شد.

خانواده‌ها نگران فرزندان سرباز خود نباشند

امیر سرتیپ دوم بیدادی بر آمادگی ارتش در جنوب غرب کشور برای انجام هرگونه همکاری لازم برای مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد و افزود: ارتش به عنوان یک نهاد نظامی توانمند از ظرفیت و استعداد مناسبی برای مقابله با این ویروس برخوردار است و به همین دلیل تاکنون هیچ کدام از نیروهای ارتش در منطقه جنوب غرب بر اثر این بیماری فوت نکرده است.

وی به خانواده‌هایی که فرزندان آنها در حال گذراندن دوران سربازی در پادگان‌های ارتش هستند اطمینان خاطر داد نگران ابتلای آنها به کرونا نباشد چرا که پروتکل‌های بهداشتی و همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی با حساسیت و دقت بسیار زیاد در یگان های نظامی در حال اجرا است.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای و ارشد ارتش در جنوب غرب کشور تصریح‌کرد: ارتش تمام مایحتاج بهداشتی مورد نیاز خود را برای پیشگیری از شیوع این بیماری در بین نیروها و خانواده آنها به صورت خودکفا تولید می‌کند.

وی افزود: غربالگری و پایش همه نیروهای ارتش به صورت مداوم و شبانه روز در حال انجام است و همزمان ضدعفونی محل خدمت و حتی منازل سازمانی کارکنان با جدیت در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، ارتش جمهوری اسلامی ایران در قرارگاه جنوب غرب کشور، با شیوع ویروس کرونا ۳۶ نقاهتگاه با ظرفیت ۸۰۰ تخت را برای سپری کردن دوران نقاهت بیماران کرونایی در خوزستان راه‌اندازی کرده است.

از ابتدای شیوع کرونا (اوایل اسفند) تاکنون ۳۴ هزار و ۳۲۸ لیتر مواد ضدعفونی برای گندزدایی معابر شهری و اماکن عمومی در خوزستان توسط تیم‌های عملیاتی ارتش استفاده شده است.

ارتش جمهوری اسلامی ایران ۴۴ ایستگاه ثابت غربالگری ویژه مقابله با ویروس کرونا در خوزستان ایجاد کرده که در این ایستگاه‌ها اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با ویروس کرونا انجام می‌شود.