از روزی که اولین بیمار مبتلا به بیماری کرونا در استان شناسایی شد حدود دو ماه می‌گذرد؛ دو ماه پر استرس و سختی که با وجود اجرای اقدامات متعدد پیشگیرانه، اما وضعیت استان در زمینه کرونا را قرمز کرد.

حالا، اما چند روزی است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، اصناف، ادارات و البته با تلاش کادر درمانی فعال در بیمارستان‌های مختلف استان، شرایط آن طور که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌گویند به ثبات رسیده و می‌توان گفت که آرامشی نسبی بر استان حاکم است.

هرچند آژیر قرمز کرونا دراستان موقتاً خاموش شده، اما این به این معنی نیست که خطر کرونا کم شده است، پس همچنان با همان قوت باید اقدامات پیشگیرانه و رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی را ادامه داد تا دوباره شاهد به صدا درآمدن آژیر قرمز کرونا در مشهد و استان نباشیم.

وضعیت زرد خراسان رضوی در نبرد  با کرونا

حمیدرضا رحیمی دبیر قرارگاه پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره وضعیت کنونی استان و همچنین شهر مشهد در زمینه شیوع کرونا، گفت: هم اکنون خراسان رضوی بر اساس تقسیم بندی که وزارتخانه اعلام کرده جزو استان‌های با تقسیم بندی زرد به شمار می‌آید و تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در کل استان با توجه به جمعیت در روز به عدد زیر ۱۰۰ نفر رسیده است، مشهد هم در روز حدود ۶۸ بستری دارد که نشانگر تبدیل وضعیت شهر مشهد به وضعیت زرد است.

او همچنین درباره روند تعداد فوتی‌ها به دلیل ابتلا به کرونا در استان، افزود: تعداد فوتی‌ها در روز‌های اخیر رو به کاهش است و با این آمار می‌توان اعلام کرد که هم اکنون وضعیت خراسان رضوی در کنترل بیماری کرونا تثبیت شده است.

دبیر قرارگاه پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین درباره نحوه فعالیت اصناف در شهرستان‌های استان نیز، ادامه داد: هم اکنون بر اساس پروتکل‌های اعلام شده در مشهد و تعدادی از شهر‌های دیگر استان که در وضعیت زرد قرار دارند اصناف پر خطر هنوز اجازه فعالیت پیدا نکرده اند، اما در شهرستان‌های با وضعیت سفید از قبیل درگز، جوین، جغتای و کوهسرخ شرایط متفاوتی وجود دارد و در این شهرستان‌ها با رعایت برخی اصول بهداشتی مساجد هم بازگشایی شده است و تمام اصناف می‌توانند فعالیت داشته باشند.

پیشنهاد نوبت دهی هوشمند برای زیارت حرم مطهر رضوی

رحیمی در خصوص درخواست جدیدی برای کنترل شرایط شیوع این بیماری در استان به ستاد ملی کرونا، بیان کرد: ما پیشنهاد‌های مان را برای ستاد کرونا در کشور می‌فرستیم و تصمیم گیری نهایی با آن ها است با توجه به اینکه باز کردن هتل‌ها و دیگر مراکز به یک باره ممکن است با افزایش سفر‌ها روبه رو شود و موج جدیدی را در کشور ایجاد کند، به همین دلیل ما به ستاد ملی کرونا پیشنهاد دادیم که از ظرفیت زیارت هوشمند و نوبت دهی هوشمند استفاده شود تا افراد با ارسال کدملی بر اساس نوبت دهی‌هایی اجازه زیارت داشته باشند و این نیازمند یک توان اجرایی در آستان قدس و دیگر استان هاست.

او تصریح کرد: با نوبت دهی به افراد برای ورود به حرم مطهر رضوی برای جلوگیری از افزایش جمعیت در صحن‌های حرم مطهر برنامه ریزی‌هایی را داریم، ولی باید در این زمینه در کشور عزمی جدی اتفاق بیفتد.

 

خراسان رضوی و فتحی نزدیک در جنگ با کرونا 

 

دبیر قرارگاه پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: ماهم اکنون چهارشهر با وضعیت سفید در استان داریم و سه شهرصالح آباد، گناباد و بجستان دارای وضعیت قرمز هستند و بقیه شهر‌ها وضعیت زرد دارند که دلیل قرمز بودن این سه شهر همسایگی با شهر‌های استان‌های دیگر است که دچار این وضعیت شده اند.

رحیمی اظهار کرد: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زودی شاهد افزایش شهر‌هایی با وضعیت سفید خواهیم بود و اگر با همین روند وضعیت رعایت پروتکل‌ها ادامه یابد در هفته‌های آینده تعداد شهر‌های سفید در استان خراسان رضوی دو برابر می‌شود. این روز‌ها تمرکز بسیاری از رسانه‌ها در حوزه درمان است در صورتی که هم اکنون بخش بهداشت فردی موضوعی است که از اهمیت زیادی برخوردار است و با تمرکز رسانه‌ها روی این بخش شاهد سریع‌تر شدن روند کاهشی بیماری خواهیم بود.

 

او افزود: مردم تخلفات بهداشتی اصناف را می‌توانند به شماره ۱۹۰ اطلاع دهند تا در کمتر از ۲۴ ساعت همکاران ما در بهداشت محیط مراجعه و با متخلفان برخورد کنند.