"مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی" با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای اظهار کرد، این تصاویر نشان می‌دهند که تاسیسات و سازه‌ای زیرزمینی که در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی پیونگ یانگ قرار گرفته‌اند، ظرفیت جا دادن بزرگترین موشک‌های بالستیک قاره پیمای کره شمالی را دارند.

طبق گزارش این پژوهشکده، این تاسیسات از سال ۲۰۱۶ در دست ساخت بوده و شامل یک پایانه ریلی مستتر است که به طرز غیرمعمولی بزرگ بوده و ساختمان‌هایی در آن وجود دارد که می‌توان با خودرو میان آنها تردد داشت. این تاسیسات تقریبا در نزدیکی کارخانه‌های تولید اجزای موشک‌های بالستیک در منطقه پیونگ یانگ قرار دارد.

در این گزارش آمده است: این مسائل نشان می‌دهند که این تاسیسات احتمالا برای پشتیبانی از عملیات موشک‌های بالستیک طراحی شده است.

یک سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی امروز، چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت، اظهار نظر در این باره مناسب نخواهد بود.

طبق اطلاعات موجود در این گزارش، این تاسیسات در حدود ۱۷ کیلومتری شمال غرب پیونگ یانگ و در جنوب غرب فرودگاه بین‌المللی آن قرار گرفته است و حدودا ۴۴۲,۳۰۰ متر مربع مساحت دارد.

در این گزارش آمده است: این تاسیسات در کنار تاسیساتی زیرزمینی بنا شده که احتمالا ابعاد آن به اندازه‌ای بزرگ است که بتوان به راحتی همه موشک‌های بالستیک شناخته شده کره شمالی و پرتاب کننده‌ها و خودروهای پشتیبان آنها را در خود جای دهد.

این ساختمان‌ها توسط شبکه‌ای گسترده از راه‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند که می‌تواند به جابه جایی خودروها و پرتابگرهای موشک‌های بالستیک کمک کند.