مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر ضرورت ایجاد اصلاحات بنیادین در ساختار سازمان جهانی بهداشت پس از همه‌گیری ویروس کرونا، هشدار داد ممکن است واشنگتن کمک مالی به این نهاد را بازنگرداند.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت به اعتقاد من، باید به سازمان جهانی بهداشت و آنچه که در آن رخ می‌دهد، نگاهی جدی بیندازیم. ما اصلاحاتی در سال ۲۰۰۷ صورت داریم و بنابراین این اولین بار نیست که مجبور شدیم با کاستی‌های این سازمان، که در سازمان ملل واقع شده، مقابله کنیم. لازم است تا اصلاحاتی صورت گیرد. ما به اصلاحات ساختاری در سازمان بهداشت جهانی نیاز داریم.

دونالد ترامپ هفته گذشته از قطع کمک‌های مالی آمریکا به این سازمان خبر داد. رئیس جمهور آمریکا در توجیه این اقدام خود مدعی شد سازمان جهانی بهداشت در انجام وظایفش در قبال مقابله با شیوع ویروس کرونا موفق نبوده و باید پاسخگو باشد. ترامپ که به شدت در آمریکا بابت نحوه مدیریتش در خصوص شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته، در روز‌های اخیر سازمان جهانی بهداشت را هدف حملات لفظی قرار داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین طی روز‌های اخیر چندین بار سازمان جهانی بهداشت را به جانبداری از چین و تلاش برای پنهان کردن اطلاعات اولیه در خصوص شیوع ویروس کرونا متهم کرده است. تصمیم دولت ترامپ در قطع کمک‌های مالی به این سازمان با موج گسترده‌ای از محکومیت‌ها در جهان مواجه شده و اکثر کشور‌ها از آن انتقاد کرده‌اند.