1. نیاسینامید

نیاسینامید ویتامین B3 است، همچنین به عنوان نیکوتین آمید شناخته می شود و می تواند به عنوان یک درمان آکنه مورد استفاده قرار گیرد. در درمانهای موضعی که مستقیماً روی پوست اعمال می شوند، به کار میرود. مکمل های نیاسینامید خوراکی ممکن است در درمان آکنه نیز مفید باشند.

نیاسینامید به ساخت سلولهای پوست کمک می کنند و در عین حال از آنها در برابر فشارهای محیطی مانند نور خورشید، آلودگی، سموم و همچنین آکنه محافظت می کنند. این ممکن است برای آکنه های شدید، به ویژه اشکال التهابی مانند پاپول ها و پوستول ها مفید باشد. آن یک ضد التهاب است که در کاهش تورم و قرمزی همراه با آکنه موثر است. همچنین برای تنظیم میزان تولید روغن آکنه که توسط غدد موجود در پوست ایجاد می شود، به کار میرود. علاوه بر این، رنگ دانه های پوست را تنظیم می کند و می تواند به محو شدن علائم قرمزی وکبودی  که آکنه روی پوست میگذارد، کمک کند.

می توانید ژل 2 تا 4 درصد از داروخانه ها تهیه کنید. متخصص پوست می تواند فرمولاسیون قوی تری را تجویز کند.

2. سولفور

به طور معمول در مناطق آتشفشانی یافت می شود، به طور مشابه با بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک کار می کند. گوگرد به خشک کردن سطح پوست کمک می کند تا به جذب روغن اضافی کمک کند. همچنین سلول های مرده پوست را خشک می کند تا به باز شدن منافذ کمک کند.

بسیاری از این محصولات را با ماده دیگری مانند سولفاستامید ترکیب می کنند تا التهاب را کاهش دهند. بدون نسخه نیز میتوان آن را تهیه کرد.

3. رتینوئیدها

رتینوئیدهای موضعی، کرم ها، لوسیون ها و ژل هایی هستند که حاوی داروی حاصل از ویتامین A می‌باشند. این ترکیبات منجر به تکثیر و کاهش کراتیناسیون سلول های پوستی می شوند. رتینوئیدها مانند ترتینوئین یا آداپالن در بسیاری از بیماران مبتلا به آکنه موثر هستند. بیماران مبتلا به ضایعات التهابی از درمان با بنزوئیل پراکسید، اسید آزلائیک یا آنتی بیوتیک های موضعی بهره مند می شوند.می توانید آداپالن، ژل رتینوئیدی را که برای کاهش آکنه طراحی شده است، تهیه کنید. فرمول های پوستی دیگر فقط در نسخه های پزشک و یا از طریق داروخانه ها ارایه میشوند. همچنین کرم هایی وجود دارد که حاوی نسخه ضعیف تر رتینوئیدها به نام رتینول هستند.

4. قرص های ضد بارداری هورمونی برای کنترل خون

هورمونهای موجود در قرص های ضد بارداری ترکیبی است، که  می توانند به کاهش آکنه کمک کنند. قرص ها گردش آندروژن ها را کاهش می دهند و این باعث کاهش تولید سبوم می شود. قرص ها باید حاوی استروژن و پروژستین باشند تا در برابر آکنه موثر باشند. مینی پیل فقط حاوی پروژستین است، بنابراین باعث بهبود آکنه نمی شود.

این داروهای ضد بارداری خوراکی، آکنه های التهابی (برجستگی های بزرگتر) و همچنین جوش های سرسیاه و سر سفید را هدف قرار می دهند.  آنها باعث می شوند غده های چربی، بیشتر سبوم یا روغن  تولید کنند. بنابراین می تواند برای افرادی که آکنه های هورمونی دارند گزینه مناسبی باشد. قرص های ضد بارداری ممکن است منجر به افزایش وزن در بعضی از خانم ها شود.  متخصص پوست یا متخصص زنان می توانند نسخه ای را برای شما تجویز کند.