در واقع استرس می تواند باعث تخریب سیستم ایمنی بدن شود و مقاومت بدن را به اندازه ای کاهش دهد که دیگر نتوان در مقابل آن از خود واکنشی نشان داد؛ بنابراین به هیچ عنوان اخبار کاذب و شایعات صفحات مجازی را دنبال نکنید و اخبار کرونایی را تنها از منابع خبری معتبر دنبال کنید تا اطلاعات گمراه کننده گریبانگیر شما نشوند و آرامش تان را به خطر نیندازند.

اما به چه حالتی تنگی نفس می گویند؟ تنگی نفس حالتی است که معمولا وقتی از پله بالا می روید به شما دست می دهد. در شرایط معمولی هیچ یک از ما متوجه نفس کشیدن نمی شویم و خود به خود دم و بازدم می کنیم؛ اگر این فرآیند به گونه ای سخت شود که متوجه نفس کشیدن خود شوید به آن تنگی نفس می گویند.

اما توصیه کلی پزشکان این است که به این موضوع فکر نکنید که من تنگی نفس دارم یا نه! اگر تنگی نفس داشته باشید، آنقدر واضح هست که توجه تان را جلب می کند و نیازی به بررسی ندارد.

تمامی کادر درمانی بیمارستان ها توصیه می کنند که به محض دیدن علائمی شبیه به کرونا مانند تنگی نفس، آسم، خستگی اعضای بدن، تب، درد عضلات سریع به پزشک مراجعه نکنیم و هنگام شدت گرفتن به بیمارستان ها برویم؛ چرا که اگر سالم باشیم ممکن است به محض رفتن در این مکان ها از افراد ناقل این ویروس خطرناک و کشنده را بگیریم و هنگام برگشت به منزل هزاران نفر را مبتلا کنیم.

در ضمن به توصیه وزارت بهداشت جهانی می توان با رعایت اصول بهداشتی از قبیل شستشوی مداوم دست ها، پرهیز از دست داد و روبوسی و رعایت فاصله کمتر از دو متر با دیگران با این ویروس مقابله کنیم.