در مقاله "بررسی موارد شناخته شده کووید ۱۹ در اطفال" منتشر شده در مجله علمی پژوهشی New England Journal of Medicine که در مرکز مدیریت مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترجمه شده، آمده است : از ۷ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ در مجموع ۳۶۶ کودک زیر ۱۶ سال بستری، در یک مطالعه گذشته‌نگر از عفونت‌های تنفسی در سه شعبه بیمارستانTongji ، که در فاصله ۱۴ تا ۳۴ کیلومتری از هم در مرکز ووهان قرار داشتند، شرکت کردند.

این مطالعه توسط کمیته اخلاق بیمارستان Tongji تایید شد. بین ۳۶۶ کودک، شایع‌ترین پاتوژن شناسایی شده ویروس آنفولانزا تیپ A در ۲۳ بیمار ۶.۳ درصد و ویروس آنفولانزا تیپ B در۲۰ بیمار ۵.۵ درصد بودند. در ادامه SARS-COV-۲ ، ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود، در شش بیمار یعنی ۱.۶ درصد شناسایی شد.

در این مطالعه رضایت آگاهانه از والدین یا سرپرستان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ برای انتشار نتایج بالینی آنها به دست آمد. تاریخ شروع بیماری در شش نفر از بیماران با کووید ۱۹ بین ۲ تا ۸ ژانویه ۲۰۲۰ بود و بیماران بین ۷ تا ۱۳ ژانویه بستری شدند.

موارد شناخته شده کووید ۱۹ در اطفال

میانه سنی این شش بیمار سه سال بود با دامنه ۱ تا ۷ سال. تمام شش بیمار قبلاً کاملا سالم بودند. علائم بالینی شایع شامل تب بالا ۳۹ درجه در تمام ۶ بیمار، سرفه در تمام ۶ بیمار و استفراغ در ۴ بیمار مشاهده شد.

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داد که سطح لنفوسیت‌ها، گلبول‌های سفید و نوتروفیل‌ها به ترتیب در شش، چهار و سه بیمار زیر سطح نرمال بوده است.

همچنین ۴ مورد از ۶ بیمار بر اساس رادیوگرافی پنومونی داشتند که سی‌تی ‌اسکن قفسه سینه الگوی تیپیک پنومونی ویروسی را نشان می‌داد. یک کودک در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان (ICU) بستری شد و ایمونوگلوبین‌ها را از اهداکنندگان سالم دریافت کرد.

تمام بیماران به طور تجربی با داروهای ضد ویروسی، آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان‌های حمایتی درمان شدند و تمام بیماران بعد از بستری به مدت ۷.۵ روز در دامنه ۵ تا ۱۳ روز بهبود یافتند.

بر اساس این گزارش، این مطالعه نشان داد که کووید ۱۹ در کودکان رخ داده و در فاز اولیه شیوع SARS-COV-۲ در ووهان، موجب بیماری تنفسی متوسط تا شدید می‌شود و با بستری یک بیمار در آی سی یو مرتبط بود. هیچ کدام از بیماران یا اعضای خانواده آنها در معرض مستقیم بازار عمده فروشی غذاهای دریایی Huanan (محل اولیه که با بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ارتباط بود) یا شخص دیگری نبوده‌اند.

طی این مطالعه به طورغیرمنتظره‌ای یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که ساکن خارج ووهان بود پیدا شد؛ شروع بیماری این بیمار در ۲ ژانویه ۲۰۲۰ بوده است. بیمار و خانواده‌اش ساکن منطقه Yangxin از Huangshi بودند و یک ماه قبل از شروع بیماری به خارج از شهر سفر نکرده بودند. منبع عفونت این بیمار پیدا نشد و یافته‌ها نشان داد که عفونت در کودکان در اوایل بروز اپیدمی رخ داده است.