نوذر نخعی مشاور ارشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و استاد پزشکی اجتماعی گفت: در ابتدا باید این نکته را بگویم که بیماری کرونا از چین شروع شد؛ مناطق آسیای شرقی شهرت دارند که در فصول سرد سال از ماسک استفاده می‌کنند .

او افزود: در فیلم‌هایی هم که در فضای مجازی پخش شده است باعث شد که همه مردم فکر کنند استفاده از ماسک معجزه می‌کند و همین شد که بیشتر مردم ماسک می‌زنند.

او بیان داشت: این در حالی است که محافل علمی دنیا و اساتید بزرگ دنیا اعلام کردند استفاده از ماسک به هیچ وجه برای فرد سالم توصیه نمی‌شود؛ حتی بعضی‌ها مطرح کردند اگر فرد سالم از ماسک استفاده کند باعث می‌شود، چون معمولا استفاده از ماسک صحیح نیست برای خودش هم مشکل آفرین شود ؛ به همین جهت این موضوع  در سراسر دنیا منتفی شد و خوشبختانه مردم ایران هم اطلاعاتشان نسبت به این موضوع بد نیست، ولی بعضی‌ها دچار ترس زیاد هستند و هر چقدر هم که گفته می‌شود، فکر می‌کنند ماسک معجزه می‌کند.

نخعی تصریح کرد: استفاده از ماسک به دو گروه توصیه می‌شود؛ آن‌هایی که بیمار هستند به خاطر سرفه و عطسه‌ای که می‌زنند و گروه دوم افرادی هستند که مراقبت از بیماری را به عهده دارند.

مشاور ارشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و استاد پزشکی اجتماعی گفت: برای شخصی هم که از بیمار مراقبت می‌کند استفاده از ماسک‌های معمولی کفایت می‌کند و نیاز به تهیه ماسک‌های پیشرفته N۹۵ نیست؛ اما خب مسلما پزشکان و پرستارانی که مستقیما با بیماران بد حال بستری شده در بیمارستان در تماس هستند و لازمه که مرتبا ترشحات بیمار را ساکشن کنند استفاده از ماسک N۹۵ توصیه می‌شود.

او افزود: ماسکی که برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده می‌شود می‌تواند برای دو ساعت تاثیرگذار باشد؛ ماسک‌های یکبار مصرف، ماسک‌های پارچه‌ای که در منزل تهیه می‌شود مدت زمان تاثیر گذاریشان مثل هم است.