امروزه در دنیای مد و لباس برندها و شرکت های بسیاری مشغول به فعالیت هستند این شغل یکی  از جذاب ترین شغل های موجود در بازار و با درآمد قابل توجه است . طراحی لباس و استفاده از ابزار های زیبایی شناسی علم تناسبات و تخصص پارچه  و دوخت برای ایجاد و خلق لباس مناسب است.برای طراحی لباس دو ویژگی مهم باید وجود داشته باشد. اول ، آگاهی به سلیقه جهانی و دوم اطلاع از فرهنگ بومی و منطقه ای. 

با یکی از طراح های جوان ، سلیقه ساز، متخصص شخصی دوزی و آینده دار «مسیح زاد» کسی که برای تعداد زیادی از هنرمندان ، افراد موفق، مشاهیر، تجار ایرانی و خارجی لباس تهیه کرده است و به خصوص برای ستارگان هالیوود . که در ادامه با راز و رمزهای تخصص جناب آقای مسیح زاد در زمینه شخصی دوزی بیشتر آشنا خواهیم شد.

شما سالهاست که در صنعت مد و لباس مشغول هستید نقطه عطف فعالیت شما از کجا شروع شد؟

مسیح زاد: نقطه عطف فعالیت من یا همان سکوی پرش برند مسیح زاد و شخص خودم می تواند شروع همکاری با  آقای بیژن پاکزاد باشد.

این راه در های زیادی را به روی من بازکرد و  نکته های زیادی بخصوص در صنعت مد و لباس مردانه به بنده یاد داد ، نکاتی که امکان یادگیری آن در جایی وجود نداشت. آقای پاکزاد کمک شایانی به بنده کردند که خیلی تخصصی تر به این حوزه وارد شوم. و برای آینده ای که با اتمام همکاری با آقای پاکزاد شروع شد از آن استفاده کنم.

بیژن پاکزاد را برای کسانی که با این شخص آشنا نیستند بیشتر معرفی کنید؟ 

آقای پاکزاد خالق و مالک برند معروف بیژن هستند ، این برند شهرت جهانی دارد و  نه تنها در حوزه لباس بلکه در صنعت عطر و ادکلن مشغول به فعالیت است که هرچند تخصص آن طراحی لباس برای تاثیرگذارترین مردان دنیا است اما در بین مردم عطر بیژن بیشتر شناخته شده است.

شخصی دوزی لباس را بیشتر توضیح دهید؟

مسیح زاد: در صنعت لباس در واقع دو نوع فرمت وجود دارد. یکی، لاین لباس های معمولی که وقتی خریدار وارد مغازه می شود به تناسب سایز بدن خود لباس خود را انتخاب می کند و اقدام به خرید می کند. اما در فرمت دوم که به عنوان «شخصی دوزی» معرفی شده است به این معنی است که، تولید و دوخت لباس قالب خاصی ندارد و صددرصد این این الگو برای برای بدن شخص طراحی و دوخت شده است. که قد، وزن و سایز بالا تنه و پایین تنه دلیلی بر تناسب اندام نمی باشد. در هنر شخصی دوزی قسمت های مختلف بدن شما به صورت جداگانه اندازه گیری می شود و بعد از الگو سازی، الگوی شما در آرشیو آن برند ذخیره می شود تا در نوبت بعد که اقدام به سفارش می کند، تنها دغدغه شما انتخاب پارچه باشد. 

در شخصی دوزی شما به تناسب بدنی مشتری توجه می کنید؟

مسیح زاد: قطعا تمرکز شخصی دوزی روی تناسب اندام نیست و شامل جنبه های دیگر نیز می شود به عنوان مثال باتوجه به اینکه شما در چه صنفی مشغول به فعالیت هستید؛ پزشک، تاجر و یا مشغول در اصناف دولتی ، بسیار هائز اهمیت است چون این صنف شخصیت کاری شما را تشکیل داده است. شخصی دوزی اقدام به تولید و طراحی بهترین لباس برای شما در جهت تاثیر گذاری هرچه بیشتر بر روی مخاطب و مشتری شما می کند.